W Gaszowicach 2020 rok z podwyżkami!

Co i rusz słyszymy o podwyżkach za gospodarowanie odpadami. Była już Czerwionka-Leszczyny, podwyżki wprowadził też Rybnik. Od 1 stycznia przyszła pora na podwyżki cen odpadów w Gaszowicach.

Problem dotyczy wszystkich samorządów. Gaszowice nie są odrębna wyspą w tym temacie. Włodarze i specjaliści tłumaczą konieczność podwyżek takimi czynnikami jak: zwiększone koszty pracownicze, energii, płacy minimalnej. Ważnym czynnikiem jest również wzrost opłaty marszałkowskiej, która poszybowała kosmicznie w górę, bo aż o 263%! Dodajmy, że system musi „wyjść na zero”, tzn. gminy nie mogą na śmieciach zarobić, ale też do nich dokładać.

Osobnym tematem jest monopol firm, które jak się wydaje, podzieliły się rynkiem. Nie widać już gmin, gdzie startowały dwie firmy. Jeśli mamy monopol to zawsze będzie drożej.

W związku z  tym w Gaszowicach po nowym przetargu ceny wzrosną z 14,50zł do 19zł za odpady segregowane. Nie jest to jednak najwyższa stawka. Dla porównania gmina Czerwionka-Leszczyny 24zł, Lyski 18,5zł, Jejkowice- 16,50zł , Świerklany 16zł.

Niestety, obserwując co dzieje się w temacie odpadów można zakładać, że to nie koniec podwyżek. Są gminy, w których opłaty powinny wynosić 47zł/os. To jednak temat na osobny artykuł.

Previous post Kaucja za plastik. Czy dojdzie do skutku?
Next post Bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Czy to zadziała?