Kaucja za plastik. Czy dojdzie do skutku?

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad gruntowną reformą rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Polegać ona będzie na ponoszeniu przez przedsiębiorców większości kosztów zagospodarowania odpadów.

Jak powiedział wiceminister klimatu – Sławomir Mazurek:

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji, m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Nowe przepisy wdrożą, m.in. unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przepisami UE producenci, m.in. produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych”.

Kraje Unii Europejskiej, zobowiązane są zagospodarować odpowiednią ilość odpadów opakowaniowych:

  • 55% odpadów do 2025 roku,
  • 60% odpadów do 2030 roku,
  • 65% odpadów do 2035 roku.

Przepisy unijne przewidują, że butelki z tworzyw sztucznych mają zawierać w sobie materiały, pochodzące z recyklingu. Nie wiadomo jeszcze, czy takie rozwiązanie zacznie obowiązywać od przyszłego roku, gdyż będą w tej sprawie prowadzone konsultacje. Opłata nie będzie stała, ponieważ zależeć ma od tworzywa, z jakiego wykonane będzie opakowanie. Pieniądze z nich mają trafiać również do samorządów.

Previous post Lis w centrum Leszczyn.
Next post W Gaszowicach 2020 rok z podwyżkami!