Kaucja za plastik. Czy dojdzie do skutku?

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad gruntowną reformą rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Polegać ona będzie na ponoszeniu przez przedsiębiorców większości kosztów zagospodarowania odpadów.

Jak powiedział wiceminister klimatu – Sławomir Mazurek:

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji, m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Nowe przepisy wdrożą, m.in. unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przepisami UE producenci, m.in. produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych”.

Kraje Unii Europejskiej, zobowiązane są zagospodarować odpowiednią ilość odpadów opakowaniowych:

  • 55% odpadów do 2025 roku,
  • 60% odpadów do 2030 roku,
  • 65% odpadów do 2035 roku.

Przepisy unijne przewidują, że butelki z tworzyw sztucznych mają zawierać w sobie materiały, pochodzące z recyklingu. Nie wiadomo jeszcze, czy takie rozwiązanie zacznie obowiązywać od przyszłego roku, gdyż będą w tej sprawie prowadzone konsultacje. Opłata nie będzie stała, ponieważ zależeć ma od tworzywa, z jakiego wykonane będzie opakowanie. Pieniądze z nich mają trafiać również do samorządów.

Previous post Lis w centrum Leszczyn.
Next post W Gaszowicach 2020 rok z podwyżkami!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds