budżet 2021 wyniki głosowania

Sesja RM: Uchwalono budżet gminy Czerwionka-Leszczyny i odebrano prawo do dyskusji

W ubiegły piątek (11.12) przegłosowano budżet gminy Czerwionka-Leszczyny. Budżet uchwalono praktycznie bez dyskusji. Na koniec jednak odbyła się niespotykana sytuacja. Odebrano przestrzeń do dyskusji jednemu z radnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Budżet bez refleksji

W niewielu miejscach w Polsce jest tak, jak w Czerwionce-Leszczynach. Budżet gminy został uchwalony praktycznie bez dyskusji. Jedna z ważniejszych uchwał w roku nie cieszy się dużym zainteresowaniem radnych.

Decyzję o budżecie podjęto bez jakiejkolwiek dyskusji na sesji (wg. naszych informacji dyskusja na komisji trwała 1,5h). Głosowanie zakończyło się poparciem uchwały 14 głosami „za” (radnych Ruchu Rozwoju, Wspólnoty Samorządu oraz Wspólnoty Śląskiej Ciosek). Przeciwko uchwale zagłosowało 2 radnych z komitetu Aktywni Społecznie. Pięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości nie wyrobiło sobie zdania na temat budżetu i wstrzymało się od głosu.

Jeżeli przyjdzie nam spotkać się w grudniu roku 2021, czternastka ma prawo powiedzieć, że „To jest nasz budżet” (…). Będę udowadniał, że warto pracować dla czternastki, która reprezentuje lwią część mieszkańców.”

powiedział Burmistrz Wiesław Janiszewski chwilę po tym jak uchwalono budżet gminy Czerwionka-Leszczyny

Gorąco na koniec sesji

Do dyskusji doszło na koniec sesji, gdzie głos zabrali radni komitetu Aktywni Społecznie.

Zaczęło się od radnego Michała Tomana, który zarzucił brak chęci współpracy z organizacjami pozarządowymi – procedowanie uchwały dotyczącej Rocznego Programu Współpracy po wymaganym terminie. W odpowiedzi od burmistrza usłyszał, że to właśnie jego stowarzyszenie rozwiązało umowę na prowadzenie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Jednak to wystąpienie radnego Marcina Stempniaka dotyczące budżetu i powodów głosowania przeciwko, wywołało najwięcej emocji. Radny użył mocnych słów w kierunku burmistrza:

To, że Pan mówi dzisiaj, że jest otwarty na dyskusję, odbiera telefony to jest czysta hipokryzja Panie Burmistrzu. (…) Przez wiele miesięcy dyskusje z Panem kończyły się fiaskiem. Brakuje Pana na komisjach, brakuje Pana stanowiska konkretnego w wielu przypadkach, składamy zapytania, wnioski na piśmie, na komisjach. Często nie otrzymujemy informacji zwrotnej.

W dość emocjonalny sposób odpowiedział również Burmistrz Wiesław Janiszewski:

Pan jest w radzie dwa lata i ma pretensje, że nie ma tego, co Pan chce? (…) Czy Pan rozumie, że Pan jest radnym, a nie Burmistrzem. Mam wrażenie, że Pan się obraża, że w tej gminie nie rządzi. (…) Niech Pan nie depresjonuje (cytat oryginalny) moich pracowników. (…) Mógł Pan zabrać głos po uchwaleniu budżetu, a Pan na koniec wygłasza mowę. No, nie można tak.

Na zarzuty chciał odpowiedzieć radny Stempniak, ale do głosu został dopuszczony radny Bogdan Knopik:

Dużo zostało już powiedziane w tym temacie dzisiaj. Składam wniosek formalny o zakończenie tej dyskusji.

Przewodniczący wniosek poddał pod głosowanie i dyskusja została przerwana.

Był to ostatni merytoryczny element sesji. Później nastąpiło tradycyjne kolędowanie radnych.

Całość sesji można zobaczyć tutaj:

Burmistrz Janiszewski szykuje kolejne podwyżki za wywóz odpadów?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

dla żorskiego hospicjum Previous post Zbiórka dla żorskiego hospicjum
hospicjum Next post 10 mln zł rządowej dotacji na budowę hospicjum