Higiena rąk

Pięć krótkich kwestii w czasie pandemii

Pandemia rozwija się w szybkim tempie. Większość z nas, o ile może sobie na to pozwolić, zostaje w domach. O czym warto pamiętać podczas stanu zagrożenia? Oto pięć krótkich kwestii w czasie pandemii.

Skąd to się wzięło?

Co prawda wirus SARS-Cov-2 (Nazwa chorobowa to COVID-19) wykiełkował daleko od nas, bo w Chinach (prawie 7000 km od Polski), ale dzięki łatwości komunikacji XXI wieku nie potrzebował zbyt wiele czasu, aby dostać się do Europy. Aktualnie ciężko przytaczać dokładne dane statystyczne, bo te wciąż rosną, ale na dzień 15 marca 2020 liczba zachorowań w naszym kraju wynosi 104 potwierdzonych przypadków i trzy zgony.

Liczba zarażonych osób w każdym europejskim państwie jest różna i tak naprawdę zależna od wielu pobocznych czynników.

Jakich czynników?

  • poziomu służby zdrowia danego kraju
  • ilości i jakości testów wykrywających obecność wirusa SARS-Cov-2

Sprawdźmy zatem, jak sytuacja wygląda w naszym regionie oraz czy ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia pandemia koronawirusa (Oficjalne ogłoszenie przez WHO, dn. 11 marca 2020) niesie ze sobą widmo katastrofy.

5 kwestii, które warto przybliżyć.

  1. Wirus SARS-Cov-2 nie jest groźniejszy od wirusa grypy, ale…

No właśnie. Koronawirus sam w sobie nie jest, aż tak niebezpieczny. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy nasz organizm zmaga się z innymi dolegliwościami, jest osłabiony, a układ immunologiczny dodatkowo musi poradzić sobie z kolejną infekcją. Dlatego, jak ogólnie wiadomo, najbardziej narażone na powikłania lub dłuższą rekonwalescencję, a nawet śmierć są osoby po 80 roku życia, dzieci, oraz osoby ze słabym układem odpornościowym.

Warto przy tym dodać, że w Chinach wirus powoli wygasa. Liczba nowych zakażeń i zgonów maleje i jest to zdecydowanie pozytywna wiadomość. Nie mniej jednak do dziś, śmierć w tym kraju poniosło ponad 3 tys. osób (z 81 tys. zainfekowanych).

2. Polska ma nadprodukcję żywności. Nie zabraknie jej w sklepach.

Obawy o puste sklepowe półki są pewnie i uzasadnione. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uspokaja, iż „Polska produkuje żywność ponad swoje potrzeby, podstawowych produktów, takich jak mąka, mięso, mleko, jaja, warzywa nie zabraknie”. Minister tłumaczy również, że zakup większej ilości żywności jest dość racjonalną decyzją, bo dzieci będą teraz w domu, będzie więc potrzeba większej ilości jedzenia.

Zdaniem ministra nie należy jednocześnie popadać w przesadę. „Choroba związana z koronawirusem minie i co wtedy? Będziemy wyrzucać żywność, którą nakupowaliśmy bez opamiętania” – pyta.

Konkluzja jest dość klarowna. Warto zaopatrzyć się w jedzenie na najbliższe tygodnie, niekoniecznie miesiące. Makarony, kasze, ryż, puszki z mięsem powinny spełnić swoją funkcję idealnie.

3. Śląsk walczy.

Zachorowań w naszym kraju przybywa, a w każdym województwie liczba zarażonych koronawirusem jest różna. Województwa: kujawsko-pomorskie oraz podlaskie w jeszcze nie zmagają się z problemem. Na drugim końcu tego kija stoją województwa mazowieckie i łódzkie (16 i 15 zachorowań). Nasze województwo ma do czynienia z 12 przypadkami zachorowań.

Liczby doskonale obrazują siłę i możliwości SARS-Cov-2. Chociaż epidemia wydaje się rozwijać nieszablonowo, daje nam to pewne możliwości obserwacji i wyciągania wniosków.

4. W całym kraju tworzą się kryzysowe szpitale zakaźne.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę szpitali, które zostaną przekształcone w placówki zajmujące się wyłącznie koronawirusem. Dodając do tej listy szpitale, które zajmują się chorobami zakaźnymi na co dzień, daje nam to spore pole do manewru, i w zasadzie powinno trochę uspokoić.

Dla województwa śląskiego najbliższymi szpitalami zakaźnym będą:

·        Tychy, Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102

·        Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14

·        Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3

·        Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49

·        Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10

·        Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża

·        Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4

·        Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu

Listę wszystkich szpitali zakaźnych podanych przez MZ możemy znaleźć tu.

5. Bądź zawsze na bieżąco.

Odwiedzaj witrynę Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby mieć pewność się, że otrzymujesz aktualne, dokładne informacje na temat postępowania i zagrożeń w naszym obszarze. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, na co wskazuje m.in. wprowadzony od niedzieli (14.03.2020) stan zagrożenia epidemicznego. Konsekwencją tegoż jest tymczasowe przywrócenie granic, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, tymczasowe zamknięcie galerii handlowych, kawiarni, teatrów i szkół.

Przyjmijmy zasady na dłużej.

Pamiętajmy, że każdy wirus kiedyś zgaśnie. Podobnie było choćby z wirusem A1H1. Warto jednak dbać o zasady higieny, unikać miejsc publicznych, a jeśli sami zachorujemy, po prostu poddać się kwarantannie. Osoby bardziej narażone na ewentualne zakażenie powinny zakładać maski ochronne. Na ulicach śląskich miast zauważyć można coraz więcej osób (szczególnie młodych) mających względy bezpieczeństwa wyraźnie ustanowione jako priorytet.

Nie popadajmy, więc w panikę, ale zachowujmy się rozważnie, dbając najbardziej o siebie i swoich bliskich.

Dużo zdrowia i uśmiechu.

fot. Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Masz temat, który cię ciekawi i chcesz o nim napisać? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Krzyż katolicki Previous post Msze św. online z Czuchowa i Przegędzy
Next post Mieszkaniec Bełku Jacek Czech spadł z wysokości kilkuset metrów