Jan Krzysztof Ardanowski

Kryzys to też okazja? Wzrost cen produktów

Jak słyszymy pojawiają się już sklepy, w których ceny poszły do góry. Wzrost cen produktów mięso drobiowe i produkty mleczarskie. Wywołało to reakcję instytucji Państwowych w tym Ministra Rolnictwa.

Minister przestrzega

Minister rolnictwa- Krzysztof Jan Ardanowski– przestrzega przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen żywności. Grozi też sankcjami karnymi w przypadku nadużyć. Minister jednoznacznie stwierdza, że nie ma najmniejszych powodów do wzrostu tych cen. Nieuzasadnione ich podnoszenie jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa.

Minister dodaje:

Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy. Te braki uzupełniane są na bieżąco.

UOKiK kontroluje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wraz z Izbą Handlową zapowiedział powstanie specjalnych zespołów monitorujących ceny w sklepach i internecie. Urząd nie wykluczył również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK mówi:

Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania

UOKiK nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Zakładamy jednak możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

Możesz zareagować

Pamiętajcie, że zawsze macie prawo do darmowej pomocy prawnej oraz dostępu do bezpiecznych produktów. Jeśli zauważyłeś złamanie prawa, skorzystaj z darmowej porady prawnej. Zadzwoń pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16. Możesz również wysłać e-mail na adres [email protected].

Jeśli zaobserwowałeś niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych zgłoś ten fakt drogą elektroniczną na adres: [email protected]

fot. Ministerstwo Rolnictwa

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Masz temat, który cię ciekawi i chcesz o nim napisać? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

śmieci Previous post Co z odbiorem odpadów w czasie zagrożenia?
Biuro JSW Next post JSW wesprze szpitale w walce z koronawirusem