Reaktor atomowy w Rybniku?

Mamy dla Was prawdziwie elektryzującą informację: Rybnik jest poważnie rozpatrywany jako lokalizacja reaktora atomowego. Informacja krąży od kilku dni, jednak specjalnie dla Was przeprowadziliśmy analizę dostępnych danych w tym temacie.

Źródło: strona internetowa GE Hitachi

Wizualizacja reaktora BWRX-300 – materiały GE Hitachi

W kwietniu 2023 r. dokonano rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym 19 spółek, których nazwy składają się z dwóch członów: „BWRX-300” oraz nazw 19 miejscowości. Analiza pełnych odpisów z KRS pozwala na wywnioskowanie, że są to spółki powiązane z ORLEN Synthos Green Energy. Składy zarządów pokrywają się w 100%.

Wskazana spółka wydała komunikat w sprawie uruchomienia działań w kierunku budowy małych bloków jądrowych. Link do materiałów prasowych spółki znajdziecie tutaj:

https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/media/komunikaty-prasowe/2023/kwiecien-2023/Grupa-ORLEN-stawia-na-tania-bezpieczna-i-czysta-energie

Spółka ORLEN Synthos Green Energy w swoim komunikacie z 17 kwietnia 2023 r. wskazuje tylko 7 lokalizacji: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawa. Jednak tydzień później zarejestrowana zostaje spółka, której nazwa sugeruje, że również Rybnik brany jest pod uwagę jako lokalizacja reaktora modułowego.

Warto wskazać, że równolegle zarejestrowane zostały spółki, których nazwy sugerują, że pod uwagę brane są następujące lokalizacje dodatkowe: Poznań, Bełchatów, Grudziądz, Łódź, Kozienice, Kujawy, Łaziska, Rybnik, Pomorze, Warta, Połaniec.

Tajemnicze BWRX-300

Co z kolei oznacza „BWRX-300”? To nic innego jak handlowe oznaczenie reaktora nuklearnego produkcji GE Hitachi. Jak czytamy na stronie producenta:

„BWRX-300 to chłodzony wodą mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe o naturalnej cyrkulacji, chłodzony wodą, z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje podstawę projektową i licencyjną ESBWR firmy GE Hitachi z certyfikatem NRC USA.

Dzięki radykalnym i innowacyjnym uproszczeniom konstrukcyjnym, wykorzystaniu licencjonowanego i sprawdzonego projektu paliwowego oraz zastosowaniu sprawdzonych komponentów i wiedzy z zakresu łańcucha dostaw, GE Hitachi wierzy, że BWRX-300 może stać się urządzeniem SMR o najniższym ryzyku, najbardziej konkurencyjnym kosztowo i najszybszym na rynku.”

Źródło: strona internetowa GE Hitachi

Schemat reaktora modułowego. Źródło: strona internetowa GE Hitachi

Według informacji producenta: „Dziesiąta ewolucja Reaktora Wody Wrzącej (BWR) o oznaczeniu handlowym BWRX-300 reprezentuje najprostszą, a jednocześnie najbardziej innowacyjną konstrukcję BWR od 1955 roku, kiedy to firma GE zaczęła opracowywać reaktory jądrowe.

Zaawansowane technologie jądrowe, takie jak BWRX-300, są kluczowym filarem przywództwa GE w zakresie transformacji energetycznej. BWRX-300 nie wytwarza węgla podczas pracy i został zaprojektowany tak, aby koszty budowy i eksploatacji były znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych technologii wytwarzania energii jądrowej.”

Korzyści i cechy:

– bezpieczeństwo na światowym poziomie: skraplanie pary i grawitacja pozwalają BWRX-300 chłodzić się przez co najmniej siedem dni bez zasilania lub działań operatora,

– konkurencyjne kosztowo: przewiduje się, że koszt inwestycyjny na MW będzie niższy nawet o 60% w porównaniu z typowym SMR chłodzonym wodą,

– szybkie wdrożenie: Możliwość wdrożenia już w 2028 r. dzięki sprawdzonemu know-how i technikom konstrukcyjnym.

19 lokalizacji – jakie szanse ma Rybnik?

Rybnik nie został wskazany w pierwszych 7 lokalizacjach, jednak jest poważnie brany pod uwagę. Świadczy o tym rejestracja spółki BWRX-300 Rybnik. Jeśli nie w pierwszej fazie realizacji, to być może reaktor powstanie w latach kolejnych. Biorąc pod uwagę warunki określone przez Grupę Orlen, należy stwierdzić ich pełną zgodność z rybnicką lokalizacją: Rybnik posiada zakłady produkcyjne o dużej energochłonności oraz zapotrzebowanie na energię cieplną.

Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie.

wywiad Previous post Przychylność za zlecenia, czyli rozmowa z wolnych mediach
sesja bez zaskoczenia Next post Bez większego zaskoczenia przebiegła sesja RM w Czerwionce-Leszczynach