Komunia

Jest decyzja Archidiecji Katowickiej w sprawie Komunii

Koronawirus wymusił pewne zmiany w obchodzeniu Wielkanocy, mszy, a nawet Komunii. Archidiecezja Katowicka przygotowała dwa warianty, dotyczące pierwszych Komunii Świętych. Wszystko zależy od tego, jak długo będzie trwał stan epidemii.

Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc wydał zarządzenia, odnośnie sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższm czasie. Do Wielkanocy włącznie nabożeństwa w śląskich kościołach będą odbywały się bez udziału wiernych.

Archidiecezja Katowicka przygotowała dwa warianty, które dotyczą Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej:

  • wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, odwołane zostaną wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii,
  • wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należeć będzie do rodziców w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Jak pisze w zarządzeniu abp Wiktor Skworc:

Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło

Do Wielkanocy odwołane zostają wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Komunikacja miejska Previous post Międzygminny Związek Komunikacyjny- kolejne ograniczenia
Krzyż katolicki Next post Pandemia wymusza zmiany- nawet w kościele