Krzyż katolicki

Pandemia wymusza zmiany- nawet w kościele

Pandemia wymusza zmiany w świecie. Widać to już po sposobie pracy, kontaktów. Zmiany wchodzą brutalnie również do kościoła.

Kościół w dobie pandemii

Mimo początkowych reakcji hierarchów, kościół również poddał się ograniczeniom. Na początku wprowadził ograniczenie do 50-ciu osób, później już do osób, które miały zamówioną intencję mszalną. Wyprowadzane były dyspensy od uczestnictwa w mszy świętej. Dla osób bardziej wierzących, które mają potrzebę uczestnictwa w sakramentach dekrety nie uspokajały.

Siłą rzeczy kościół musi pójść szybko z duchem czasu. Oczywiście już wcześniej z większych parafii transmisje były prowadzone. Kryzys wywołał potrzebę w mniejszych miejscowośćiach. W wielu z nich uczestnictwo we mszy świętej to także okazja by spotkać się z sąsiadami, porozmawiania z kapłanem. Szczególnie dotkliwe jest to dla osób starszych, dla których wiara i kościół ma większe znaczenie niż dla obecnych pokoleń.

Parafia Gaszowice na YouTube

Już na początku nasze parafie wprowadzały transmisje na FB jak np. parafia w Dębieńsku. W ostatnim czasie parafia Gaszowice uruchomiła swój kanał na serwisie YouTube. Pierwsze transmisje miały miejsce już w niedzielę (msza święta i gorzkie żale). Jak dowiedziałem się od inicjatora kanału o kolejnych transmisjach będzie można dowiadywać się z profilu społecznościowego.

Niestety nie ma możliwości zdalnej spowiedzi. Tutaj parafia odpowiedziała, że jest konieczność osobistej obecności. Być może również to będzie mogło być w przyszłości zmienione. Choć czy nie zerwie to już w ogóle potrzeb kontaktu międzyludzkiego?

W związku z tym zadbajmy głównie o seniorów i jeśli jest możliwość dajmy im choć namiastkę normalności poprzez transmisję z ich lokalnego kościoła.

Święta inne niż wszystkie

Jak wiemy Papież Franciszek wpowiedział się w sprawie nadchodzących świąt. W związku z tym arcybiskup katowicki wydał zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach. Wiemy już, że święta będą w tym roku wyjątkowe:

1. Porządek/organizację Liturgii Wielkiego Tygodnia reguluje dekret Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19.03.2020 r.

2. Niedziela Palmowa (vide p. I zarządzenia).

3. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna). Obowiązkowy jest udział w Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jednak także w tym dniu obowiązują ogłoszone ograniczenia prawne i aktualna jest udzielona dyspensa.

4. W Wielkim Tygodniu zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji, choć będą sprawowane bez obecności wiernych. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach.

Wielki Czwartek

1. Msza Krzyżma św. przeniesiona jest na inny termin. Korzystamy nadal z Oleju Chorych pobłogosławionego przed rokiem w Wielki Czwartek.

Wielki Piątek
1. Zachęcam duchowieństwo do odmawiania Ciemnej Jutrzni w kapłańskich wspólnotach na probostwie lub w kościele.
2. W Liturgii Męki Pańskiej do modlitwy powszechnej dołączamy intencję specjalną (vide załącznik nr 2).
3. Nie urządzamy Bożego Grobu i adoracji Krzyża. Zachęcamy wiernych do adoracji Krzyża w swoich mieszkaniach.  

Wielka Sobota
1. Nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponujemy wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym (vide załącznik nr 3). Proszę o umieszczenie go na internetowej stronie parafialnej; ewentualnie powielić i wyłożyć w kościele.

Wigilia Paschalna/Wielkanoc
1. Zachowujemy przepisy liturgiczne dotyczące czasu celebracji Wigilii Paschalnej, chociaż będziemy ją sprawować bez obecności wiernych.
2. Na początku Wigilii Paschalnej i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska i procesję. W praktyce więc liturgię rozpoczynamy w prezbiterium, gdzie po zapaleniu paschału przechodzi się bezpośrednio do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje liturgia Słowa. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55), nie stosując pokropienia. Potem następuje liturgia eucharystyczna. Nie ma procesji rezurekcyjnej.

fot. Vladimir Soares on Unsplash

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Komunia Previous post Jest decyzja Archidiecji Katowickiej w sprawie Komunii
pasjonaci fotografii Next post „Zamkowi” pasjonaci fotografii