pieniądze

Fundusz, czyli strumień pieniędzy dla samorządów

Fundusz Inwestycji Lokalnych i Funduszu Dróg Samorządowych to pokaźne środki o jakie mogą ubiegać się w najbliższym czasie gminy, miasta i powiaty.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Środki dla gmin, miast i powiatów

Fundusz Inwestycji Lokalnych i Funduszu Dróg Samorządowych to pokaźne środki o jakie mogą ubiegać się w najbliższym czasie gminy, miasta i powiaty. W ramach rządowego wsparcia inwestycji jakim jest, tzw. fundusz COVID -19, bezzwrotne dotacje w wysokości ok. 6 miliardów złotych (tzw. pierwsza pula środków) zostaną przekazane samorządom z całej Polski. Środki będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Trudności finansowe wielu samorządów wynikają z konsekwencji i skutków trwającej pandemii i licznych ograniczeń w zakresie mniejszych wpływów do gmin. Samorządy, zgodnie z informacjami zawartymi na stronach rządowych, będą za pośrednictwem wojewody składać elektroniczne wnioski do Prezesa Rady Ministrów, a pieniądze mają trafić na konta gmin w ciągu kilku tygodni. Planowany termin ogłoszenia składania wniosków został zapowiedziany na przełom lipca i sierpnia. Jednocześnie nie został wskazany termin w jakim będzie można wydatkować otrzymane środki. Na stronie Ministerstwa Rozwoju (www.gov.pl) oprócz szczegółowych informacji o zasadności funduszu, została zamieszczona wyszukiwarka dzięki której wpisując nazwę gminy/miasta, można sprawdzić jakimi środkami będzie dysponować dany samorząd. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny otrzymała promesę (przyrzeczenie/obietnica), iż zostanie wsparta z funduszu kwotę 5 782 473,00 zł.

Kilka przykładowych innych miast z regionu:

 • Rybnik – 22 970 895,00zł
 • Jastrzębie-Zdrój – 15 203 731,00 zł
 • Żory – 7 211 250,00 zł
 • Racibórz – 4 453 723,00 zł
 • Wodzisław Śląski – 4 435 131,00 zł.

Podczas gdy miasta, gminy i powiaty zaczęły już planować nowe inwestycje  w ramach zadeklarowanej pomocy finansowej, ze strony rządu słychać już głosy, że fundusz ten ma być zwiększony o kolejne 6 miliardów w skali całego kraju (łącznie to ok. 12 mld zł). Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju, dodatkowe fundusze będą przekazywane na inwestycje według kryteriów określonych w uchwale Rady Ministrów.

Są to:

 • realizacja zasady zrównoważonego rozwoju;
 • kompleksowość planowanych inwestycji;
 • ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko;
 • koszt planowanych inwestycji w stosunku do planowanych dochodów jednostki w roku rozpoczęcia inwestycji;
 • liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ;
 • relację kosztu planowych inwestycji do prognozowanego efektu;
 • wpływ planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ;
 • zapewnienie dostępności w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Następna edycja konkursu

Oprócz uruchomionego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w województwie śląskim ogłoszono również kolejną edycję konkursu na 2021 rok w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.  Już w przyszłym roku w ramach rządowego wsparcia, do samorządów na drogi w regionie ma trafić 140 milionów złotych. Gminy i powiaty z obszaru województwa śląskiego mogą składać wnioski w okresie od 27 lipca do 10 sierpnia 2020 roku.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach .

Mam nadzieję, że samorządowcy dobrze spożytkują dodatkowe środki, które muszę przede wszystkim zaspokajać potrzeby i oczekiwania mieszkańców naszych gmin, miast i powiatów.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zdj. Pixabay

Previous post Krwi nie można kupić
Next post Remont zameczku w Leszczynach