Remont zameczku w Leszczynach

Trwa długo wyczekiwany remont i renowacja zabytkowego zameczku w Leszczynach oraz przestrzeni wokół budynku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Historia zamku

Ciężko znaleźć rzetelne i obszerne informacje na temat zameczku w Leszczynach. Chociaż chyba każdy mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn zna ten obiekt, nie był on zazwyczaj powodem do wielkiej dumy. Zaniedbany, szary, niejednokrotnie atakowany przez wandali nie wyróżniał się sposród innych budynków. Jednak już niedługo zameczek będzie świecił pełnią blasku, a to dzięki renowacji zameczku i przestrzeni wokół.

Zmiana właściciela

Jak pisze portal Śląskie Travel, z początkiem XVIII wieku tutejsze dobra znalazły się w rękach rodziny Laschowskich. Wiek XIX przyniósł kilka zmian właścicieli, którymi były kolejno rody Goertz, König, Richthofen, Langer i Bartelt. Konrad Bartelt, który tutejsze dobra objął w roku 1865 i zasłynął jako dobry gospodarz, wzniósł w latach 1882-88 dzisiejszy pałac (na miejscu poprzednio istniejącego tutaj drewnianego dworu), a równocześnie przyczynił się do powstania w Leszczynach szkoły. Jego spadkobiercami byli córka Helena oraz jej mąż Jan Eickl, którzy w 1906 r. sprzedali majątek Spółce Akcyjnej Huta Królewska i Laura.

Zamek

Pałac, rezydencja w Leszczynach, zwana również zamkiem, wzniesiona została w stylu włoskich willi, na typowym dla tego rodzaju obiektów planie prostokąta. Jednopiętrowa budowla, nakryta płaskim dachem, ozdobiona jest charakterystyczną, czworoboczną, trójkondygnacyjną wieżą.

Kompleksowa rewitalizacja pałacu oraz otaczającego go parku

Na projekt składa się m.in. remont i przebudowa zabytkowego budynku zameczku, budowa budynku sanitarno-gospodarczego, zagospodarowanie terenu stanowiącego teren dawnego zespołu dworsko-parkowego wraz z realizacją kilku obiektów o charakterze rekreacyjnym, a także powierzchni służących aktywnemu wypoczynkowi. W skład projektu wchodzi również budowa parkingu wraz z zagospodarowaniem terenów przylegających.

Prace w zabytkowym zameczku obejmują m.in. prace wyburzeniowe, wymianę stropów z drewnianych na stalowo – żelbetowe, przebudowę ścian wewnętrznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, wykonanie dźwigu osobowego wewnątrz obiektu, naprawę i wymianę tynków, wymianę stolarki otworowej, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych oraz realizację nowej instalacji wentylacji mechanicznej wraz z centralą, naprawę i konserwację więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego, kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych, wykończenie wnętrz obiektu, dobudowę tarasu zewnętrznego wg pierwotnych założeń. Ponadto, cały obiekt ma zostać przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Bardzo ważną częścią projektu jest zagospodarowanie parku przy zameczku. Zaplanowano wykonanie tarasów i sceny oraz wydzielenie nowych ścieżek pieszo-jezdnych. Przygotowano także coś dla najmłodszych: nowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i elastycznym podłożem wpisany w koło otoczone zielenią. Ma powstać także tor do jazdy na rolkach, hulajnodze i wrotkach. Planuje się także budowę siłowni na świeżym powietrzu. W tym miejscu powstanie także lodowisko i boisko – obiekt w sezonie zimowym będzie funkcjonował jako lodowisko, w pozostałych sezonach będzie pełnić funkcje boiska.

Nie zabraknie także toalet czy dostępu do wody pitnej. Gmina planuje także miejsce w którym będzie co roku instalowana choinka świąteczna.

Staw i okolice

Projektem objęto również teren przy stawie. Planuje się wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy nawet utworzenie i wydzielenie tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

Koszt

Realizacja projektu „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt ok. 14 mln zł. Zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych i budżetu państwa. Prace powinny zostać zakończone w ciągu najbliższych miesięcy.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Źródła: Czerwionka-Leszczyny, Śląskie Travel
Zdjęcia: Czerwionka-Leszczyny

pieniądze Previous post Fundusz, czyli strumień pieniędzy dla samorządów
Teatr na Ugorze Next post Teatr na Ugorze