Czy Elektrownia Rybnik przetrwa?

Czy Elektrownia Rybnik przetrwa?

Do końca roku poznamy losy rybnickiej elektrowni. Trwają prace nad koncepcją nowego źródła energii. Czy Elektrownia Rybnik przetrwa?


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
lokalsi.net


Czas na zmiany

Jak podaje Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna- Wioletta Czemiel-Grzybowska. Trwają prace nad studium wykonalności nowego niskoemisyjnego źródła energii. Nowe źródło powstanie w wysłużonej już Elektrowni Rybnik, które najstarsze bloki mają być wyłączone już w sierpniu 2021 roku. Ostatnie zaś z pięciu bloków zakończą swoją eksploatację w 2030.

“Obecnie przygotowywane jest wielowariantowe studium wykonalności, które będzie gotowe w trzecim kwartale tego roku, i przewiduje różne scenariusze inwestycji oraz technologie możliwe do zastosowania w Rybniku”

powiedziała Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna- Wioletta Czemiel-Grzybowska

Prace nad opracowaniem nowej koncepcji trwają już od ubiegłego roku. Nie wiadomo jednak na jakim paliwem będzie zasilany nowy blok.

Coraz mniej własnej energii

Polska czwarty rok z rzędu była importerem energii elektrycznej netto. Był to największy import energii w historii naszego kraju. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl wynika, że od stycznia do grudnia 2019 roku wpłynęło do naszego kraju 17,3 TWh energii elektrycznej (ponad 10 proc. zapotrzebowania), a wypłynęło do naszych sąsiadów 6,7 TWh. Większość energii zakupiliśmy z Niemiec.

Największa elektrownia na Śląsku

Rybnicki zakład jest elektrownią kondensacyjną i blokową o znaczeniu systemowym. Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972-1974, kolejne w roku 1978.

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Obecnie rybnicka elektrownia posiada moc wytwórczą rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach i jest największą elektrownią na Górnym Śląsku, a tym samym należy do grona największych elektrowni systemowych w Polsce.

Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972-1974, kolejne w roku 1978.

Masz pomysł? Zdobądź pieniądze i Działaj Lokalnie

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Antoni Kidyński