Elektrownia Rybnik

Czy Elektrownia Rybnik przetrwa?

Do końca roku poznamy losy rybnickiej elektrowni. Trwają prace nad koncepcją nowego źródła energii. Czy Elektrownia Rybnik przetrwa?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Czas na zmiany

Jak podaje Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna- Wioletta Czemiel-Grzybowska. Trwają prace nad studium wykonalności nowego niskoemisyjnego źródła energii. Nowe źródło powstanie w wysłużonej już Elektrowni Rybnik, które najstarsze bloki mają być wyłączone już w sierpniu 2021 roku. Ostatnie zaś z pięciu bloków zakończą swoją eksploatację w 2030.

„Obecnie przygotowywane jest wielowariantowe studium wykonalności, które będzie gotowe w trzecim kwartale tego roku, i przewiduje różne scenariusze inwestycji oraz technologie możliwe do zastosowania w Rybniku”

powiedziała Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna- Wioletta Czemiel-Grzybowska

Prace nad opracowaniem nowej koncepcji trwają już od ubiegłego roku. Nie wiadomo jednak na jakim paliwem będzie zasilany nowy blok.

Coraz mniej własnej energii

Polska czwarty rok z rzędu była importerem energii elektrycznej netto. Był to największy import energii w historii naszego kraju. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl wynika, że od stycznia do grudnia 2019 roku wpłynęło do naszego kraju 17,3 TWh energii elektrycznej (ponad 10 proc. zapotrzebowania), a wypłynęło do naszych sąsiadów 6,7 TWh. Większość energii zakupiliśmy z Niemiec.

Największa elektrownia na Śląsku

Rybnicki zakład jest elektrownią kondensacyjną i blokową o znaczeniu systemowym. Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972-1974, kolejne w roku 1978.

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Obecnie rybnicka elektrownia posiada moc wytwórczą rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach i jest największą elektrownią na Górnym Śląsku, a tym samym należy do grona największych elektrowni systemowych w Polsce.

Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972-1974, kolejne w roku 1978.

Masz pomysł? Zdobądź pieniądze i Działaj Lokalnie

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

kuźnia raciborska Previous post W Kuźni Raciborskiej bez przewodniczącego rady!
Mapa CPK Next post Zgłoś uwagi do planów linii szybkich kolei i uratuj swoją gminę!