Rewitalizacja terenów pogórniczych

Współpraca w dziedzinie rewitalizacji terenów pogórniczych

Porozumienie o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych zawarły w piątek 19.05 władze Bytomia i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Umożliwi to stworzenie projektów, na realizację których gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie.

Doświadczenie szansą dla Bytomia

„Porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach to szansa dla naszego miasta. Uczelnia dysponuje fachową kadrą naukową, która ma spore doświadczenie w przywracaniu zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji” – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

„Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą nas w działaniach mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na ich realizację” – dodał.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w ramach zawartego porozumienia skupią się przede wszystkim na takich dziedzinach jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, technologie informacyjne oraz rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska

„Jako uczelnia badawcza rozwijamy naukę i dzielimy się doświadczeniem w zakresie sześciu priorytetowych obszarów badawczych. Wśród nich są m.in. ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka oraz inteligentne miasta przyszłości i mobilność przyszłości. W styczniu tego roku uruchomiliśmy na Politechnice Śląskiej Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Łącznie z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych w różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy ono zaplecze badawcze. Te atuty pozwolą nam wspólnie z miastem opracować i realizować działania rewitalizacyjne dla Bytomia” – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Bytom to jedno z miast na Górnym Śląsku najbardziej dotkniętych przez transformację gospodarczą w latach 90. XX wieku. Po likwidacji zakładów przemysłowych, hut i kopalń pozostały zdegradowane tereny. W styczniu miasto odwiedziła komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej Elisa Ferreira. Miasto liczy na unijne wsparcie z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

W ramach współpracy Bytom przedstawi naukowcom z Politechniki Śląskiej podjęte dotychczas działania, mające na celu zmianę oblicza obszarów zdegradowanych, w tym realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji oraz listę obszarów, w których mogą zostać zrealizowane potencjalne projekty na terenach poprzemysłowych. Wśród nich będą głównie obszary znajdujące się w ramach projektowanej Bytomskiej Centralnej Trasy Średnicowej.

Podpisane 22 maja porozumienie jest drugim w ostatnim czasie, jakie władze Bytomia zawarły ze z Politechniką Śląską. Pierwsze związane było z projektem stworzenia koncepcji planów wzdłuż rzeki Bytomki od jej źródła do jej ujścia w Gliwicach, które właśnie realizowane jest przez naukowców z Politechniki. (PAP)

autorka: Anna Gumułka
źródło: naukawpolsce.pap.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Raport o stanie gminy Previous post Raport o stanie gminy. Zadaj pytanie burmistrzowi
kwk bolesław śmiały Next post Nowe zakażenia koronawirusem na kopalniach Bolesław Śmiały i Borynia

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds