rada miejska

Uchwała „stop plastikom” odrzucona

Miesiąc wcześniej wspominaliśmy o wykreśleniu z porządku obrad Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach uchwały „stop plastikom”. Na ostatniej sesji sprawa wróciła pod obrady.

Uchwała autorstwa radnego opozycji Marcina Stempniaka od początku budziła emocje. Wprawdzie wiele miast podobną uchwałę wprowadziło, jednak to właśnie w Czerwionce-Leszczynach na rządzących padł blady strach w związku z tą uchwałą. Ostatecznie po dyskusji na komisji Ochrony Środowiska uchwała trafiła pod głosowanie. Dyskusji większej nie mogliśmy zaobserwować, choć na sesji, na której wycofano uchwałę mogliśmy usłyszeć o jakichś danych, które wpłynęły i należy uchwałę wycofać. Większa część dyskusji dotyczyła tego, czy rada może nadawać kierunek działań burmistrza, czy nie. Jak zwykle oburzenie wywołały słowa zarzucające upolitycznianie tego typu działań.

Mam nadzieję, że koleżanki i koledzy radni nie będą się kierowali tylko przesłankami politycznymi lub tylko dlatego, że w projekcie jest moje nazwisko

Ostatecznie uchwała została odrzucona 11 głosami przeciw, 2 za przy 5 głosach wstrzymujących.

Zarządzenie zamiast uchwały.

Co ciekawe, Burmistrz Wiesław Janiszewski 24 lutego wprowadził zarządzenie, którego treść jest w 90% zbieżna z projektem uchwały. Jak dowiedzieliśmy się od radnych zarządzenie weszło w życie w dniu obrad komisji ochrony środowiska, a główna linia obrony oparła się właśnie o istniejące już przecież zarządzenie. Zasadniczą różnicą jest jedno słowo „zalecam”. Burmistrz w zarządzeniu właśnie zaleca pracownikom urzędu wyeliminowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych z użytkowania. Zaleca co znaczy, że mogą też z tego zalecenia nie skorzystać.

To już druga uchwała proekologiczna odrzucona przez Ruch Rozwoju Gmin Powiatu Rybnickiego i koalicjantów. Wspominaliśmy kilka dni temu o odrzuceniu uchwały przez Radę Powiatu, dotyczącą dofinansowania oczyszczaczy powietrza. Obie uchwały złożone były przez radnych opozycyjnych.

Całą dyskusję można zobaczyć tutaj.

Previous post Zameczek w Czernicy – miejsce spotkań ludzi z pasją
Next post Pamiętaj o uaktualnieniu e-biletu