Zameczek w Czernicy – miejsce spotkań ludzi z pasją

Pałac w Czernicy, przez mieszkańców nazywany „zameczkiem” to miejsce, które skupia dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Niepozorny, mały i wymagający remontu pałac jest wizytówką wsi.

Ciekawa historia

Jego historia sięga XVIII wieku, ale jednym z ciekawszych epizodów przeżywał w kolejnym stuleciu. To właśnie w 1819 roku czernicki pałac odwiedziła Therese Devrient, późniejsza słynna śpiewaczka operowa, która na kartach swojego pamiętnika opisała pobyt w Czernicy i gościnę w murach pałacu. Postacią, która mocno zakotwiczyła w historii miejscowości jest baron Hugo von Roth, pochodzący z Dolnego Śląska. Hugo von Roth nabył dobra czernickie w szczególnym okresie przemian społecznych. Po fali rozruchów Wiosny Ludów chłopi stawali się właścicielami uprawianej przez siebie ziemi. Zmieniło to porządek społeczny oraz sytuację materialną wielu osób. Hugo von Roth był zdecydowanie osobą, która miała olbrzymi wpływ na rozwój miejscowości. Rozwijał rolnictwo, kopalnię gipsu, zainwestował w linię kolejową i budowę tunelu. W lokalnej legendzie odgrywa szczególną rolę przede wszystkim ze względu na życie osobiste, często skandalizujące. Prywatne życie barona i jego liczne miłosne rozwiązłości są do dziś tematem, który powoduje wypieki na twarzach słuchaczy. Przez wiele lat baron był związany z niejaką Rossine Gross, z którą posiadał liczne potomstwo. Uroki młodziutkiej czerniczanki – Albiny Adamietz spowodowały szybsze bicie serca ponad sześciesięcioletniego barona. Podejmując decyzję o rozstaniu z Rossine, Hugo naraził się najstarszemu synowi – Silvio, który postanowił dopuścić się morderstwa. Baron uszedł z życiem, a Rossine wraz z dziećmi na zawsze opuściła wieś. Nowy związek Hugo przyniósł mu kolejne potomstwo. Duch jednej z jego córek – Vali – ponoć po dziś dzień przechadza się po zamkowym strychu.

Stowarzyszenie Działań Lokalnych „Spichlerz”

Takich historii pałac skrywa więcej. A światło dzienne oglądają dzięki Stowarzyszeniu Działań Lokalnych „Spichlerz”. Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Czernicy, którzy zaczęli zastanawiać się nad historią swojej miejscowości. Historię tę odtworzono nie tylko na podstawie dokumentów, ale także opowieści najstarszych mieszkańców. Członkowie „Spichlerza” nie tylko poszukują odpowiedzi na historyczne zagadki i tajemnice, ale także starają się udostępnić swoje odkrycia wszystkim zainteresowanym. Przygotowują pikniki historyczne, gry terenowe, publikują książki oraz przygotowują spektakle teatralne. Historyczne poszukiwania stały się początkiem budowania silnej społeczności lokalnej, a w konsekwencji, doprowadziło do zmian w całej wsi. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się ożywić pałac w Czernicy nie tylko jako historyczną budowlę, ale też jako współczesny dom kultury. Od 2016 roku zarządcą Ośrodka Kultury w Czernicy jest właśnie Stowarzyszenie „Spichlerz”.

Miejsce spotkań ludzi z pasją

Ośrodek Kultury nazywany „Zameczkiem” stawia sobie teraz za cel bycie miejscem spotkań ludzi z pasją. Z różną pasją, w różnym wieku. Spotykają się tutaj hodowcy pszczół, grupa seniorów „Z Wigorem”, pasjonaci gier planszowych, adepci szycia, śpiewu, malarstwa. Oprócz regularnych spotkań grup zainteresowań, Ośrodek Kultury oferuje też koncerty, pikniki, animacje dla dzieci. Celem osób zarządzających Ośrodkiem Kultury jest budowanie przestrzeni otwartej, przyjaznej, inspirującej do działania. Ułatwia to także działająca kawiarnia „Rothówka”, w której przy aromatycznej kawie można porozmawiać, wymienić się pomysłami, poszukać wsparcia.
Wierzymy, że „Zameczek” każdemu może zaoferować coś specjalnego. Dla jednych będzie to po prostu historyczna ciekawostka, dla innych gorąca szarlotka, dla jeszcze innych kulturalne wydarzenia, na którym spędzą miło czas. Zapraszamy do przekonania się, co można znaleźć w pałacowych murach. Chętnie opowiemy o historii pałacu i jego mieszkańców oraz o tym, co aktualnie dzieje się w tych zabytkowych wnętrzach. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie i pod numerem telefonu 32 430 52 01.

Patrycja Tomiczek

Zdjęcie: wikipedia

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Pierwszy, potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce!
rada miejska Next post Uchwała „stop plastikom” odrzucona