sesja powiatu

Nie dla oczyszczaczy powietrza!

Na ostatniej sesji Rada Powiatu Rybnickiego odrzuciła projekt uchwały mający na celu zakup oczyszczaczy powietrza do szkół i przedszkoli na terenie powiatu.

Na wniosek Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości złożony został projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania programu zasad udzielania dotacji obejmujących przedsięwzięcia, związane z zapobieganiem skutkom zanieczyszczenia środowiska. Jak wspomniał na sesji wnioskodawca radny Cezary Rajca ma ona na celu dofinansowanie oczyszczaczy powietrza, ale także działania w zakresie profilaktyki i usuwania skutków zanieczyszczenia powietrza.

Jakby się mogło wydawać uchwała, która nie powinna dzielić, a jednak nie została zaopiniowana pozytywnie na wszystkich komisjach rady powiatu. Głos w tej sprawie zabrał starosta Damian Mrowiec:

Byłem jednym z tych, którzy głosowali przeciwko i dziś również będę głosował przeciwko. Będę do tego namawiał radnych.

Maski zamiast oczyszczaczy.

Podkreślał formalne aspekty odrzucania uchwały. Swoją decyzję uzasadniał uchwalonym już Programem Ochrony Środowiska dla Powiaty Rybnickiego do roku 2022. Jednocześnie zarzekając się, że nie chodzi tu o aspekty polityczne. Starosta wypowiedział się również na temat samych oczyszczaczy:

To nie jest przedmiot, który zlikwiduje problem ochrony środowiska.

Następnie przeszedł do obszernej prezentacji tego, co powiat zrobił w poprzednich latach dla ochrony środowiska. Wspomniał o konkursie Climat Star i programie, za który powiat został nagrodzony (ostatecznie program nie wszedł w życie), prezentacje kotłów, program usuwania azbestu, termomodernizację budynków. Starosta wymieniał również ścieżki rowerowe. Udało się nawet powiązać z powietrzem program boreliozowy.

Jakie plany ma powiat w walce ze smogiem i jego skutkami?

Tego również dowiedzieliśmy się od starosty. Jest plan budowy tężni solankowej w Czerwionce-Leszczynach. W tym miejscu dodajmy, że tężnia solankowa znajduje się na terenie basenu krytego w Czerwionce-Leszczynach. Hitem okazać się może zakup maseczek antysmogowych dla uczniów Zespołu Szkół (koszt 50zł za maseczkę). Podsumowując wspomniał o zakupie samochodu dla starostwa, który w mieście jeździ na napędzie elektrycznym.

Sprawa polityczna?

Na koniec ponownie zabrał głos przedstawiciel wnioskodawców Cezary Rajca, który podziękował za duże zainteresowanie projektem i obszerną prezentację. Wspomniał, że nie odniesiono się do propozycji konsultanta programu czyste powietrze, który dyżurowałby na terenie gmin powiatu.

Odnosząc się do samej uchwały stwierdził:

Co do samej uchwały myślę, jednak że tu chodzi o to kto składał uchwałę, kto był inicjatorem tego projektu. Przykro mi bardzo.

W głosowaniu (które przeprowadzano trzykrotnie) uchwała została odrzucona 11 głosami. Za uchwałą głosowało 6 radnych przy jednym głosie wstrzymującym. Tym samym zakup oczyszczaczy powietrza na terenie powiatu nie dojdzie do skutku.

Pełny zapis sesji można zobaczyć tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Pijana matka opiekowała się 2-latkiem
Next post Nie będzie strajku w WSS nr 3!