szkoła w pandemii

Szkoła w czasach pandemii

Minął już pierwszy miesiąc nauki w szkołach. W większości placówek zajęcia odbywają się tradycyjnie. Czy dzieci maja dostęp do stołówek? O której kończą zajęcia? Czy muszą nosić maseczki? Zapytaliśmy Was o to na naszej grupie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Nasza facebookowa grupa dyskusyjna cieszy się coraz większym powodzeniem. Jak się okazuje chętnie dyskutujemy na różne tematy, zamiast tylko o nich czytać. Tym razem pod lupę poszły szkoły i najważniejsze dla rodziców rzeczy – godziny kończenia zajęć, żywienie, maseczki.

Jak wygląda nauka w szkołach?

Jak wiemy, w Rybniku sytuacja w rybnickich szkołach staje się coraz poważniejsza. Nie ma tygodnia bez informacji o kolejnych zakażeniach w tamtejszych szkołach. My jednak staramy się nie zamęczać Was ciągłymi wiadomości na temat koronawirusa.

Sprawdziliśmy jak to wygląda w części szkół w Czerwionce-Leszczynach. Z Waszych informacji wynika, że najtrudniej mają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębieńsku Wielkim. Z komentarzy wynika jednoznacznie, że dzieci bardzo późno kończą zajęcia, nawet o 17:45. Zaś młodsze klasy mają zajęcia wcześnie rano, a kończą ok godz. 12:00. Oto jeden z komentarzy Internauty:

W Dębieńsku (SP8) ósme klasy mają zajęcia nawet do 17:45! To gruba przesada, ponieważ trudno o czas na odrabianie lekcji, a nauka w godzinach przedpołudniowych to fikcja. Dzieciom zaleca się rezygnację z zajęć pozalekcyjnych…
Pod naciskiem organu nadzorującego zapowiedziano zmianę planu, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że przynajmniej część dni to nadal nieuzasadnione lekcje do późnych godzin już właściwie wieczornych.
To z pewnością pociągnie za sobą kolejne interwencje zdenerwowanych sytuacją rodziców.

Do tego rodzice skarżą się na zamkniętą rowerownię, nieczynną świetlicę, brak stołówki, gdzie dzieci (zwłaszcza te, które kończą zajęcia bardzo późno) mogłyby zjeść ciepły posiłek. Ponadto zajęcia zaczęły się w tej placówce tydzień później niż w innych szkołach. Jak poinformowała nas jedna z mam:

(…)To tez był hit! 2-4.09 dzieci nie chodziły do szkoły, bo przystosowywali szkole do pandemii – 1.09 zorientowali się, że jest pandemia i dzieci wracają do szkoły

Sprawa nie wygląda różowo także w kwestii maseczek. Jak pisze Internautka:

Świetlicy nie ma, obiadów nie ma, przerw nie ma… Dzieci siedzą na lekcji i na przerwie przy swojej ławeczce, przez tyle godzin… Jeśli nauczyciel się zgodzi (nie każdy) to mogą wstać i przejść się po klasie, oczywiście w maseczce…

Normalność

Zaś sytuacja w Dębieńsku Starym, gdzie to teoretycznie ta sama miejscowość wygląda zupełnie inaczej. Uczniowie maseczki mają nosić tylko na korytarzu, nie w klasach. Jedna z mam poinformowała nas, że od 15 października mają wrócić do placówki obiady. Wszyscy uczniowie zaczynają i kończą lekcje w „normalnych porach”.

Normalnością mogą się także cieszyć uczniowie w Czuchowie. Jak informuje jedna z mam:

U nas w Czuchowie moje dzieci (4 i 6 kl) zaczynają zawsze rano i kończą najczęściej 13.35. Obiady od samego początku wydawane. Maseczki przy wejściu do szkoły i na przerwach. W miarę możliwości lekcje w-fu odbywają się na dworze.

Jak dalej informujecie w Stanowicach i Leszczynach są obiady. W Czuchowie także można zjeść posiłek, jednak część rodziców ma wątpliwości co do ich jakości (przykład: parówka, ziemniaki i kiszona kapusta). Tą kwestię świetnie zorganizowali nasi sąsiedzi z Knurowa. Jak pisze Czytelniczka:

W szkole nr 1 w Knurowie córka i inni uczniowie dostają obiady w opakowaniach „piankowych”,jako że stołówka musiała zostać przekształcona na klasę szkolną to są miejsca, w których można obiad „na osobności ” zjeść (stoliki w zacisznych miejscach w szkole)

Nie wiemy dokładnie jak wygląda sprawa w Czerwionce, jednak sprawdzając plan lekcji na stronie internetowej SP5 widać, że plan lekcji klas starszych kończy się o godz. 16:10, czasem 17:00. Natomiast w Leszczynach (SP3) o godz. 15:25.

Jak wygląda sytuacja w Waszej szkole?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Finansowanie mediów (nie)zależnych w Czerwionce-Leszczynach

Rybnik Previous post Organizacje pozarządowe i nauczyciele zostaną na lodzie
złodzieje Next post Złodzieje złapani na gorącym uczynku