Finansowanie mediów (nie)zależnych w Czerwionce-Leszczynach

Finansowanie mediów (nie)zależnych w Czerwionce-Leszczynach

Wydatki na promocję gminy to jak się okazuje bardzo dobry worek pieniędzy. Dość elastyczny i głęboki. Jak wygląda finansowanie mediów w Czerwionce-Leszczynach?


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

W maju i lipcu tego roku radny Marcin Stempniak wystosował interpelację, dotyczącą ponad 300 tys. zł. To suma, jaka jest wydawana na promocję Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Pod rozwagę dajemy czy taka kwota jest konieczna, by ją wydawać z budżetu. To oceńcie sobie sami, czytając całą interpelację oraz jej uzupełnienie.

Naszą wątpliwość budzi jednak fakt na co idą owe środki i do kogo. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa.

Otóż istnieje niejaka Agencja Wydawniczo-Reklamowa VECTRA, która otrzymuje zlecenia od Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W roku 2019 zlecenia dla tego podmiotu wyniosły 15 226,58 zł. Niby dużo…. niby mało.

Wszystko łączy się w jedno

Rok 2020, a właściwie jego początek, bo to w maju radny Stempniak wystosował interpelację. To jak wiemy początek pandemii. Wraz z nią starty dla UGiM, które skarbik gminy szacuje na blisko 6 mln. zł. Nie przeszkadza to jednak, by zlecić wspominanej VECTRZE wydawnictwo na kwotę 64 609,8 zł. Taka kwota to już dobry etat. W ramach zamówień, które wg. urzędu odbywają się zgodnie z prawem (co podzielamy chociaż nie znaczy, że zgodnie z kodeksem moralnym), zakupiono m.in. album „Czerwionka-Leszczyny”.

Co ciekawe, zamówiono również artykuły promocyjne na łamach miesięcznika IRG oraz życzenia świąteczne w tym miesięczniku. Miesięcznik wydawnictwo przejęło w 2020 roku od CMM System. Miesięcznik ten rozpowszechniany jest na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, więc mieszkańcy płacą za promocję gminy w …. gminie.

I wszystko może byłoby ok. I wszystko może byłoby do strawienia, gdyby nie jeden fakt. Właścicielem wydawnictwa VECTRA jest Robert Ratajczak, który jest redaktorem naczelnym miesięcznika KURIER. Jak wiadomo, ten tytuł jest własnością gminy, finansowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Zaś redaktor naczelny jest zatrudniony na etacie właśnie w MOK.

Warto również dodać, że od 2020 roku redaktorem naczelnym miesięcznika IRG jest również pracownik Wydziału Spraw Społecznych tutejszego urzędu – Łukasz Pala.

Wszystko zgodne z prawem, ale czy moralnie słuszne? Odpowiedzcie sobie Państwo sami.

Rodzi się zatem dodatkowe pytanie o bezstronność mediów lokalnych, które jak widać w dużej mierze finansowane są, ze środków samorządów. Oprócz wspomnianych wyżej tytułów, chociażby telewizja TVT zainkasowała od Czerwionki-Leszczyn 54 000zł. Czy zatem przy takich kwotach można mówić prawdę, która czasami jest niewygodna dla władz?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Leszczyński Zakątek Aktywnego Ruchu

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.