Organizacje pozarządowe i nauczyciele zostaną na lodzie

Organizacje pozarządowe i nauczyciele zostaną na lodzie

Jak poinformował Wiceprezydent Rybnika – Piotr Masłowski, nie będzie pieniędzy na dotacje dla stowarzyszeń. Powodem jest jak zwykle – brak pieniędzy. Nauczyciele też „dostaną w kość”.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

Wiceprezydent Rybnika uczestniczył w V Kolacji Międzysektorowej, organizowanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych w Rybniku. Kolacje cieszą się wielkim powodzeniem. Jak poinformował podczas kolacji:

Z powodu trudnej sytuacji finansowej miasta w budżecie miasta na 2021 rok nie będzie pieniędzy na granty dla organizacji pozarządowych

Pieniądze zostaną przekazane jedynie stowarzyszeniom, które prowadzą całoroczne placówki. Główne przyczyny złej sytuacji miasta to wzrost kosztów utrzymania oświaty, wzrost płacy minimalnej i konieczność zwrotu wielomilionowych kwot nadpłaconego przez spółki wydobywcze tzw. podatku od wyrobisk górniczych, czy spadek przychodów z tytułu podatku dochodowego. Dalej, jak przewiduje – w kolejnych latach sytuacja miasta nie ulegnie poprawie.

15 listopada ma być gotowy projekt budżetu miasta. Jest cień szansy, że cięcia budżetowe nie będą musiały być aż tak radykalne, gdyż miasto czeka jeszcze na informacje, dotyczące wysokości subwencji oświatowej. Może być wyższa niż w poprzednich latach.

To nie wszystko. Cięcia w edukacji

Miasto chce także zlikwidować etaty w oświacie. Od 1 stycznia 2021 roku ma zniknąć stanowisko pomocy nauczyciela dla najmłodszych dzieci. Pojawiła się także informacja o obniżeniu dodatków motywacyjnych dla nauczycieli do wysokości 1 zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku przeżył szok. Nauczyciele napisali petycję do prezydenta. I trudno im się dziwić. Ciężko wyobrazić sobie tak małe dzieci bez tego stanowiska. Nauczyciel może zostać postawiony przed wyborem: pomóc dziecku się przebrać, czy zostawić całą grupę samą.

Zawrzało także w mediach społecznościowych. Oto kilka trafnych komentarzy na portalu Kocham Rybnik:

Zlikwidowanie pomocy nauczyciela w przedszkolu? Jeszcze u tak małych dzieci? Ktoś chyba głowę upadł! Pójdą np. na.spacer i jedna przedszkolanka ma przypilnować wszystkich!? A może pan Prezydent pójdzie pomóc przedszkolankom?

Tak się kończy dojenie samorządów przez państwo PIS, Rybnik nie jest pierwszym i nie ostatnim miastem, co zaczyna zaciskać pasa przez, co raz to nowe obciążenia przez Państwo

Co oni piją, że takie pomysły mają? jak zawsze z d**y strony wszystko.. jak już napisano – więcej ławek dla żuli, więcej pomników i może jeszcze coś kościołowi ekstra odpalić, bo przecież kopert w tym roku nie zbiorą… 0.49 i jego ekipa

Jaki dodatek taka, będzie motywacja. Niech Prezydent zweryfikuje wynagrodzenia swoje i najlepiej opłacanych urzędników, a z oszczędności na idiotycznych inwestycjach mógłby podnieść dodatki, a nie obniżać. Najlepsi nauczyciele, szczególnie przedmiotów zawodowych będą odchodzili ze szkół, już widać te tendencje

Ciężko się z tym nie zgodzić. Jakie jest Wasze zdanie?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

IV kolacja międzysektorowa

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.