Świecie, dokąd zmierzasz?

Przeglądając różne nagłówki i artykuły, gdy poszukuję informacji, chociażby na tą stronę, coraz bardziej nie wierzę w to, co czytam.

Znieczulica, czy idiotyczne zachowanie?

Wiele z tych wpisów dotyczy nie udzielania pomocy bądź zwykłej znieczulicy. Ludzie będąc świadkiem wypadku, zamiast pomóc, zabezpieczyć rannego, czy wezwać odpowiednie służby…wyciągają telefon i zaczynają nagrywać!

Wczoraj, na przykład, gdy przeglądałam post na FB o wybuchu gazu w Czerwionce – Leszczynach, natknęłam się na taki komentarz, jednego ze strażaków:

„Niestety ludzie piszą takie bajki, że w głowie nie potrafi się to zmieścić, gdy działaliśmy na miejscu zdarzenia zachowanie niektórych ludzi, którzy stali z telefonami i nagrywali, zamiast przed naszym przyjazdem chociaż upewnić się, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, czy nie ma osób poszkodowanych to jest jedna rzecz, zamiast tego woleli stać z telefonami i robić zdjęcia, czy też nagrywać. Może jakby tak jeden z drugim został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za brak udzielenia pierwszej pomocy osobie, która jej potrzebowała zmądrzałby na przyszłość i telefon schował, bądź użył go w celu powiadomienia służb. Doskonale widać to nie tylko na tej akcji, lecz również na innych akcjach, na których my wraz z naszymi kolegami z JRG i OSP z okolicy Gminy działamy, bądź zanim przystąpimy do działań, ludzie stojący i obserwujący całość po prostu stoją, nagrywają, ale jeden z drugim nie zastanowi się nad faktem, czy ktoś nie ucierpiał, czy ktoś nie jest poszkodowany, czy ktoś nie potrzebuje pomocy…. Brak mi słów totalnie na takich ludzi.

Drugą sprawą, którą społeczeństwo najlepiej potrafi, to wymyślać różne wersje wydarzeń, działając na wczorajszej akcji przez moje uszy przeszło kilkanaście wersji wydarzeń, a że to były dwie osoby poszkodowane, kolejna jeszcze „ciekawsza” zakładała, że w garażu był samochód, którym poszkodowani uciekli…. Totalne bzdury… Osoba poszkodowana była tylko i wyłącznie jedna, która znajdowała się pod rumowiskiem. I taka mała przestroga dla tych wszystkich ludzi znawców. jeśli nie wiecie – co dokładnie się stało i w jakich okolicznościach, nie siejcie paniki i nie wymyślajcie bajek, tylko dlatego, by dodać jeden artykuł więcej, jednocześnie zaśmiecając internet, tylko przemyślcie, zapytajcie, poczekajcie, na naszej stronie OSP Leszczyny ukażę się artykuł i wtedy będziecie mogli sobie pospekulować, wypowiedzieć się, zastanowić się, przemyśleć sobie, że może warto było uruchomić szare komórki, włączyć myślenie, czy też uświadomić sobie, że w środku po takim wybuchu mógłby ktoś się znajdować.

Niestety społeczeństwo przywykło do niektórych zachowań i pierwszą myślą na tego typu zdarzeniach jest wyciągnięcie telefonu i nagrywanie, ba, nawet spotkałem się podczas działań na przypadku, gdzie nawet policjantowi jeden z gapiów zaczął ubliżać i przekaz ze strony policjanta w ogóle nie docierał do tego potencjalnego znawcy, który przecież wie lepiej od służb…

Pamiętajcie drodzy ludzie, gapowicze, obserwatorzy, czy też cząstko innych ludzi żyjących w społeczeństwie, że każdemu z Was może kiedyś się coś przytrafić, i zadajcie sobie proste pytanie, czy chcielibyście aby zamiast udzielenia Wam pierwszej pomocy ktoś Was nagrywał, robił zdjęcia, czy też może jeszcze lepiej po prostu sobie odszedł…. bo przecież po co, zaraz przyjedzie Straż, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja i pomogą..

To właśnie pokazuje jak w ostatnim czasie społeczeństwo się zmieniło i w jakim kierunku to wszystko wybrnęło i wyciągam osobiście z tego wniosek, że jest coraz gorzej…”

Takich historii jest wiele

Tego typu artykułów jest bardzo dużo. Tylko w ostatnim czasie natknęłam się na nagłówki: „Mężczyzna utonął, koledzy zamiast pomóc nagrywali”, czy chociażby „Uciekł z miejsca wypadku”. Nie wspomnę już o osobach, jadących pod wpływem alkoholu, którzy świadomie narażają zdrowie i życie innych ludzi.

Dokąd to wszystko zmierza? Czy naprawdę ludzkie życie jest tak niewiele warte? Jak postąpić w razie wypadku, możecie przeczytać tutaj. I proszę, jeśli użyjecie telefonu – zadzwońcie najpierw po pomoc!

Masz inne zdanie w tym temacie? A może uważasz, że czegoś w nim zabrakło?

Previous post Nowe volvo dla OSP w Gorzyczkach
wycofają plastik z urzędu Next post Wycofają plastik z urzędu miasta?