wycofają plastik z urzędu

Wycofają plastik z urzędu miasta?

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach procedowana będzie uchwała, która sprawi że radni wycofają plastik z urzędu miasta.

Śmieci to wraz ze smogiem to jedno z największych wyzwań ostatnich lat. Wiele naciska się na edukację, powstaje niezliczona ilości artykułów. Oczywiście pisaliśmy również u nas o tym problemie (polecamy wywiad, który przeprowadziliśmy z ekspertką w tej dziedzinie). Mieszkańcy żalą się, że płacą a wymagania stawiane są ciągle tylko im. Słyszą, że ciągle źle segregują itd. W tym kontekście dziwnym jest, że w urzędzie i jego jednostkach ciągle pojawią się jednorazowe sztućce czy woda w butelce z tworzywa sztucznego. Chociażby widać to na sesjach rady miejskiej, gdzie przed radnymi na stołach stoi woda właśnie w takich opakowaniach.

Kres temu postanowił postawić radny Marcin Stempniak. W grudniu przedstawił wniosek i projekt uchwały wycofujący te artykuły z urzędu miasta i podległych jednostek. Projekt obejmuje:

1) zaprzestanie używania jednorazowych sztućców, talerzy, kubeczków i słomek plastikowych;
2) zaprzestania zakupów wody w butelkach plastikowych;
3) korzystania z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych
naczyniach;
4) wykorzystanie w promocji Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny gadżetów i materiałów, które
pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu z dążeniem do rezygnacji z artykułów plastikowych;
5) zrezygnowanie z używania plastikowych toreb, siatek, reklamówek i innych opakowań wykonanych
z plastiku;
6) podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do pracowników i mieszkańców Gminy i Miasta
Czerwionka-Leszczyny.

Jak mówi sam pomysłodawca, ważne jest by dawać przykład innym:

O Jak mówi sam pomysłodawca uchwały Marcin Stempniak, ważne jest by dawać przykład innym:

Ograniczanie używania plastiku w urzędzie i jednostkach gminnych może być dobrym przykładem dla innych organizacji i instytucji. Nie jest to również tylko kierunek w którym powinny zmierzać inne podmioty i osoby w naszej gminie, ale wymogi Unii Europejskiej dla wszystkich krajów członkowskich.
W myśl zasady, że kropla drazy skalę, w mojej opinii jest to właściwy kierunek działań samorządu lokalnego.

Podobne uchwały wprowadziły już inne samorządy. Ostatnim przykładem jest miasto Rybnik. Nad uchwałą radni pochylą się już w najbliższy piątek. Wiadomo, że oprócz wnioskodawcy pomysł poprze drugi radny z Aktywnych Społecznie. Czy pozostali radni poprą pomysł i wycofają plastik z urzędu miasta dowiemy się już w tym tygodniu.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Świecie, dokąd zmierzasz?
Zmiana rozkładu jazdy w powiecie wodzisławskim Next post Zmiana rozkładu jazdy w powiecie wodzisławskim

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds