Rusza przebudowa wiaduktu w Jastrzębiu

Eurovia Polska S.A. będzie budowała wiadukt na alejach i rondo na skrzyżowaniu ulic Graniczna-Północna-Aleja Piłsudskiego.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


To będzie jedna z najdroższych inwestycji realizowanych przez Jastrzębie-Zdrój w ostatnich latach. Pochłonie prawie 18 milionów 370 tysięcy złotych. Warto też podkreślić, że miasto pozyskało 50 procent dofinansowania na tą inwestycję z Funduszu Dróg Samorządowych.

Ograniczony czas

Umowa ma zostać podpisana na dniach. A to oznacza, że z początkiem sierpnia rozpocznie się wyburzanie starego wiaduktu. O szczegółach zmiany organizacji ruchu drogowego będzie informować oficjalna strona Jastrzębia-Zdroju.

Eurovia Polska S.A. ma tylko 680 dni na to, by wybudowała wiadukt i rondo na skrzyżowaniu ulic Graniczna-Północna-Aleja Piłsudskiego.

Jak można przeczytać na stronie miasta, projekt budowy wiaduktu zakłada między innymi budowę dwóch niezależnych mostów, osobno dla każdej z jezdni. Obiekt podzielony będzie, jak do tej pory, na dwa pasy w każdym kierunku. Dzięki takiej konstrukcji mieszkańcy zyskują gwarancję, że użyteczność obiektu, pomimo szkód górniczych, będzie wydłużona. Firma poprawi także parametry drogi, która awansuje z automatu do kategorii dróg głównych.

Przy budowie wiaduktu część wąwozu zostanie zasypana. Jednak pozostawiony zostanie przepust na planowaną budowę torów kolejowych. Powstaną też dwa przyczółki. Ze względu na znaczne obciążenia przekazywane przez podpory, przewidziano wzmocnienie podłoża gruntowego pod fundamentami przyczółków oraz pod konstrukcjami z gruntu zbrojonego. Dodatkowo teren będzie palowany.

Duże zmiany

Cały obiekt będzie miał 70 metrów długości i 20 szerokości. By przyspieszyć roboty, firma zbuduje obiekt nie z lanego betonu, a z prefabrykatów. Powstanie również 300 metrów bieżących drogi, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, a także oświetlenie uliczne.

Co więcej, wraz z wiaduktem powstanie jednocześnie rondo na skrzyżowaniu alei z Graniczną i Północną. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w mieście. W tym miejscu powstanie dodatkowo rondo turbinowe, które ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego i znacznie poprawić płynność przejazdu.

Przebudowa wiaduktu - oznakowanie przejazdu
fot. Barbara Englender
Stary wiadukt - roślinność u podnóży wiaduktu
fot. Barbara Englender

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Źródło: Jastrzębie Zdrój
Zdjęcia: Barbara Englender

Policja patrole Previous post Więcej policyjnych patroli w Raciborzu
Next post Inicjatywa Sołecka – wyniki