Ratownicy na basenie w Czerwionce uratowali mężczyznę!

Ratownicy na basenie w Czerwionce uratowali mężczyznę!

Było wczesne popołudnie 5-go lutego, na krytej pływalni MOSiR w Czerwionce-Leszczynach. Ferie, wodny tor przeszkód, sporo osób w wodzie. Ktoś w saunie, kilku ludzi w jacuzzi. Około godz. 14:30 ratownik wodny zauważył mężczyznę, który stracił przytomność w jacuzzi. Natychmiast podjęto akcję ratowniczą.

Ratownicy błyskawicznie rozpoczęli masaż serca mężczyzny. Zgodnie z ustawą mają na wyposażeniu torbę R1, która jest niezbędnym i wymaganym sprzętem medycznym potrzebnym do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Mężczyzna nie oddychał, miał niewyczuwalne tętno i siniał coraz bardziej, ratownicy zdecydowali o podłączeniu defibrylatora. Osuszyli jego klatkę piersiową własną koszulką i przykleili elektrody.

Nie mylili się. Po przeprowadzeniu krótkiej analizy urządzenie zaleciło defibrylację. Po defibrylacji natychmiast przeszli do resuscytacji krążeniowo – oddechowej i podawali tlen. Jak wynika z najnowszych wytycznych Krajowej Rady Resuscytacji: ,,wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania krążenia może skutkować przeżywalnością sięgającą 50-70%”.

Nie było to jedyne użycie defibrylatora, ale kolejna analiza AED wskazała, iż defibrylacja nie jest już zalecana. Serce mężczyzny rozpoczęło na nowo pracę, odzyskał oddech – został przekazany zespołowi ratownictwa.

Często nie doceniamy ich pracy, lekceważymy uwagi – tymczasem nie pierwszy raz udowodnili, że są naszymi „aniołami”, świetnie wyszkolonymi ratownikami, pod opieką których możemy bezpiecznie zostawić nasze dzieci i sami oddać się relaksacyjnemu działaniu wody. Pamiętajmy o tym.

Przy okazji apelujemy w imieniu mieszkańców gminy, którzy interweniowali już nawet u burmistrza – póki co bezskutecznie o zwiększenie dostępności miejskiego basenu. Basen jest świetną formą ruchu, by można było z niego korzystać, musi mieć bardziej dostępne godziny otwarcia – przed pracą, po pracy, późnym wieczorem, inaczej traci to sens. Również gminne szkoły powinny wrócić do lekcji w-f na basenie – to zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci nad wodą. Mamy piękny basen, doskonałych ratowników – pozwólcie nam z tego korzystać.

Tata i córka - warsztaty z układania fryzur Previous post Tata i córka – warsztaty z układania fryzur
W powiecie rybnickim koalicja - PO i PIS! Next post Starosta z PO, a przewodniczący Rady Powiatu z PIS!