PGG

PGG ogranicza pensje i czas pracy.

Polska Grupa Górnicza (PGG) w ciągu kilku następnych tygodni ma w planach ograniczenie pensji i czasu pracy. Uruchomi też pakiet działań osłonowych, by nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji i elastycznie reagować na kryzys wywołany koronawirusem.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Spółka postanowiła skorzystać z instrumentów tarczy antykryzysowej opracowanej przez rząd by jak najlepiej dostosować się do trudnego czasu dla polskiej branży górniczej i być przygotowanym na dynamicznie zmieniającą się sytuację na nadchodzące miesiące.

Kryzys związany z Covid-19 przyczynił się do spadku zapotrzebowania na energię elektryczną czyli na węgiel, który kopalnie dostarczają elektrowniom.

Polska gospodarka obniżyła zużycie energii o około 10-12% co spowodowało spadek przychodów PGG i pogorszyło jej koniunkturę.

Pakiet osłonowy PGG

PGG wdroży pakiet osłonowy by dynamicznie reagować na kryzys. Zarząd ustalił że na początku zajmie się przesunięciem terminów spłaty podatków.

Sięgnięcie do kieszeni rządu w ramach tarczy antykryzysowej pozwoli spółce zaoszczędzić miesięcznie ok. 70 mln złotych.

Na podstawie art. 15g ust. 8 ustawy o Covid-19 Polska Grupa Górnicza S.A chce wprowadzić na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20%. Polegać ma to na wyłączeniu produkcji w wybranym jednym dniu tygodnia w kopalniach należących do PGG S.A. Ruch odbywać się będzie jak w dniu wolnym od pracy.

Ograniczenia dotyczyć będą wszystkich pracowników. Wynagrodzenie zostanie zmniejszone o 20% proporcjonalnie do zredukowanego czasu pracy. Pozwoli to ubiegać się o dofinansowanie ze skarbu państwa o łącznej kwocie rzędu ok. 70 mln zł.

Co na to związki zawodowe?

Jak tłumaczą władze spółki podjęte prze nich działania mają pomóc przetrwać walkę z paraliżem gospodarki spowodowanym koronawirusem. Co na to związki zawodowe? Przedstawiciele związkowców mówią, że do czwartku, 16.04. br ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie. Jak na razie zapoznano się z dokumentami i na chwilę obecną ostateczna decyzja nie została podjęta.

Prezes PGG, Tomasz Rogala mówi:

Podczas kryzysu przetrwają ci, którzy potrafią elastycznie dostosować swoje funkcjonowanie do zmieniającej się dynamicznie sytuacji. Taką firmą powinna być Polska Grupa górnicza. Mamy nadzieję, że pracownicy zrozumieją, że sytuacja firnymjest teraz bardzo trudna, ale dzięki pakietowi działań osłonowych, który wdrożyliśmy, przetrwamy trudny czas. Musimy chronić firmę i przygotować rozwiązania na przyszłość, gdy pokonamy pandemię a gospodarka znowu przyspieszy.

O środkach zapobiegawczych zastosowanych na kopalniach spółki PGG pisaliśmy w zeszłym tygodniu https://lokalsi.net/kopalnie-w-czasie-epidemii

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

pieniądze Previous post 123 mln zł na walkę z koronawirusem
jazda pod wpływem Next post Pijany kierowca uszkodził samochody