rok z koronawirusem

To już cały rok z koronawirusem…

Można powiedzieć, że dziś mija rok odkąd zamknęli nas w domach na dwa tygodnie. Chociaż brzmi to jak kiepski żart, niestety ani COVID-19, ani tym bardziej rządzący nie odpuszczają. Dziś mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Dziś mija rok, odkąd ogłoszono pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Polsce. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło.

To niestety jeszcze nie historia…

Światowa Organizacja Zdrowia dokładnie 14 stycznia 2020 r. ostrzegała przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w środkowych Chinach.

29 stycznia 2020 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie uruchomiona została linia diagnostyczna, umożliwiająca wykonywanie w kraju badań molekularnych w kierunku COVID-19. Zaś 30 stycznia zeszłego roku WHO ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. 27 lutego ub.r. w Polsce koronawirus został formalnie włączony na listę chorób zakaźnych, podlegających ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

4 marca Łukasz Szumowski (ówczesny minister zdrowia) poinformował o zakażonym pacjencie z województwa lubuskiego, który przyjechał do naszego kraju autobusem z Niemiec. Już 11 marca 2020 r. ogłoszono pandemię, która zniszczyła i niszczy nadal życie wielu ludzi. Zaś stan zagrożenia epidemicznego w Polsce został ogłoszony 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia 2020 r. i nie wiadomo kiedy się zakończą.

Przez cały, okrągły rok zmagamy się z różnorodnymi zakazami i nakazami. Nie wiadomo w jakim kierunku wirus „poszybuje” dalej, ani tym bardziej rząd. Wszyscy mieli nadzieję, iż na drugiej fali się zakończy. Tymczasem zbliża się trzecia i obyśmy nie musieli tej strasznej rocznicy obchodzić co roku.

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa aktualnie ok. 15,5 tys. chorych. Pojawiają się nowe mutacje koronawirusa, a nawet warianty: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.

Grafika: Demotywatory

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Nowe zasady, w tym zakaz używania przyłbic i chust

odzyskany łup Previous post Odzyskany łup!
normalnie leczyć Next post Lekarze znów będą normalnie leczyć?