Nowe zasady, w tym zakaz używania przyłbic i chust

Nowe zasady, w tym zakaz używania przyłbic i chust

Rząd przedłużył swoje zasady bezpieczeństwa do 14 marca. Wprowadzono także nowe restrykcje w województwie warmińsko-mazurskim. Zaś osoby wracające ze Słowacji i Czech będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. Do zasłaniania nosa i ust mamy używać wyłącznie maseczek.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


Zaostrzenie zasad w woj. warmińsko-mazurskim

Niestety, nie na długo mogliśmy się cieszyć poluzowaniem części obostrzeń. Zwłaszcza mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego czeka ogromny zawód. 1/3 wyników testów wykonywanych w tym województwie daje pozytywny wynik. Rząd od 27 lutego zaostrza zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Znów zostaną tam zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Uczniowie klas 1-3 także wrócą do nauczania zdalnego.

Jak twierdzi rząd liczba zachorowań znowu wzrosła:

Mamy dynamiczny wzrost zakażeń z dnia na dzień oraz w stosunku do poprzedniego tygodnia – to prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej

Wyłącznie maseczki

Od 27 lutego do zasłaniania ust i nosa mają służyć wyłącznie maseczki. Rząd wprowadza całkowity zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp.

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji

Także od 27 ludzi wracających z Czech i Słowacji czeka kwarantanna. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest on ważny 48 godzin od otrzymania wyniku.

Wszystkie zasady obowiązujące 14 marca:

 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie.
 • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zasady zostają jeszcze bardziej zaostrzone. Zamknięte zostają:

 • hotele,
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii
 • kina, teatry, muzea, galerie sztuki
 • baseny i korty tenisowe.

Dodatkowo uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki zdalnej w tym województwie.

Źródło i grafika: gov.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.