Kaczyński

Tłum wyszedł na ulice. Kaczyński wypowiada wojnę

Od kilku dni w całym kraju trwają liczne protesty. Polska chyba nigdy nie była tak wzburzona i podzielona. Ludzie wyszli na ulice, nie zatrzymały ich „kowidowe” obostrzenia. Tymczasem Jarosław Kaczyński po raz pierwszy skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi oczywiście o aborcję ze względu na poważne wady płodu.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Władza nie mogła wybrać gorszego czasu na tak kontrowersyjne decyzje, o czym pisaliśmy już tutaj. Na ulicach wielu miast trwają liczne protesty już od kilku dni.

Protesty w Rybniku

W Rybniku także odbywają się protesty. Skomentował je Prezydent tego miasta – Piotr Kuczera na swoim Facebooku:

Solidaryzuję się, ze wszystkim mądrymi i odważnymi kobietami, które jasno wyrażają swoje zdanie walcząc o prawo wyboru. Jestem z Was dumny! Zawstydzacie swoją odwagą wielu mężczyzn!
„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” – uważam, że są sytuacje, w których nie wiemy jak się zachowamy, dopóki one nas nie dotyczą.
Jestem przekonany, że każda decyzja dotycząca aborcji jest ogromnym dramatem kobiet i mężczyzn, jest dramatem par, związków, rodzin.
Wiem, od wielu par, że dziś większym problemem ludzi w tym kraju jest chęć posiadania dzieci i biologiczne przeszkody, które to uniemożliwiają, niż chęć ich usuwania. To nie o to tu chodzi!
Jestem też przekonany, że decydowanie za kobiety w kwestiach dotyczących ich ciała jest barbarzyństwem! Jest ogromną nieodpowiedzialnością poruszanie tego tematu w sytuacji, kiedy panuje pandemia i mamy zupełnie inny problem.
Do zobaczenia dziś wieczorem na rynku. Uważajcie na siebie , zachowujcie zasady bezpieczeństwa, noście maski i apeluję: NIE DAJCIE SIĘ sprowokować! Siłowo ktoś inny próbuje nas uciszyć, nie walczmy tą samą bronią. #prawakobiet

Oto krótki film naszej Czytelniczki – Magdaleny Piórkowskiej z wczorajszych protestów w Rybniku:

Protest w Rybniku – film Pani Magdaleny

Protest odbył się także w Rudzie Śląskiej, nasz Czytelnik przysłał zdjęcie:

Ruda Śląska – zdjęcie Czytelnika

Kaczyński przemówił

Tymczasem Jarosław Kaczyński wreszcie przemówił. Wezwał zwolenników partii rządzącej do przeciwstawienia się protestom kobiet, które sprzeciwiają się (według niego słusznemu) wyrokowi. W szczególności bronić chce kościołów:

Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dzisiaj jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo (…) Brońmy Polski, brońmy patriotyzmu i wykażmy tutaj zdecydowanie i odwagę. Tylko wtedy można tę wprost wypowiedzianą przez naszych przeciwników wojnę wygrać

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że partia „strzeliła sobie w kolano”, a część ludzi twierdzi, że prezes Prawa i Sprawiedliwości po prostu oszalał. Jak napisała, np. Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej na Twitterze:

To przerażające, ale Kaczyński naprawdę oszalał! Wezwał swoich wyznawców do walki z protestującymi kobietami i młodzieżą! Wypowiedział wojnę społeczeństwu, tak?

Z kolei Borys Dudka komentuje:

Kaczyńskiemu chcę przypomnieć, że nawoływanie do nienawiści, podżeganie do wojny domowej oraz wykorzystywanie do ataku na obywateli partyjnych bojówek to zbrodnia. Zapewniam, że nikomu nie zadrży ręka, gdy przyjdzie czas na postawienie go przed Trybunałem Stanu

Zaś Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO zastanawia się:

Jak rozumieć wystąpienie Wicepremiera ds Bezpieczeństwa J. Kaczyńskiego? Czy to ogłoszenie pisowskiego stanu wojennego? Czemu ma służyć wzywanie członków PiS do wyjścia na ulice? Czy Kaczyński chce doprowadzić do starcia? Rozlewu krwi?

Jak trafnie komentuje Szymon Hołownia:

Gdzie jest głos mojego Kościoła, gdy Kaczyński w imię obrony Kościoła chce podpalać kraj i topić go we krwi? Jeszcze w czwartek, drodzy biskupi, byliście za życiem

Takich komentarzy jest oczywiście bardzo dużo.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego można znaleźć na Facebooku Prawa i Sprawiedliwości.

Co będzie dalej?

Trudno jest przechodzić ostatnio obojętnie obok tych wszystkich wydarzeń. Naszym zdaniem, coraz częściej sprawdza się piosenka Kazika Staszewskiego, pt: „Noże i pistolety”, a oto fragment piosenki:

(…)Noże i pistolety, co tylko kto tam ma
Na życie, gdy zabraknie każdemu wokół nas
Na życie, gdy zabraknie każdemu wokół nas
Tłum wyjdzie na ulice, gdy przyjdzie na to czas
Wojsko i policja, wyczuwam w ludziach wielki gniew(…)

Nasz kraj chyba jeszcze nigdy nie był tak podzielony. A co Wy o tym wszystkim myślicie?

Zdjęcia: kadr z filmu Czytelniki, kadr z filmu PISu

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

zasady funkcjonowania Previous post Zasady funkcjonowania Urzędu Miasta Żory od dziś
portret pamięciowy Next post Okradła seniorkę. Policja publikuje portret pamięciowy