nowa rzeczywistość

Dziś budzimy się w nowej, czerwonej strefie i czarnej rzeczywistości

Dziś cała Polska budzi się w nowej rzeczywistości i czerwonej strefie. To był trudny tydzień, pełen nie do końca rozsądnych zmian i ustaw. Przypominamy, co nas czeka od dzisiaj przez co najmniej dwa tygodnie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Od dziś wszyscy jesteśmy w czerwonej strefie. Co to dla nas oznacza?

Jak mówi premier Mateusz Morawiecki:

Wprowadzone obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy, żeby wszędzie obowiązywały ścisłe zasady sanitarne

Nowe obostrzenia:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

W całym kraju obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia w strefie czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Jak twierdzi rząd, ich program – dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja „STOP covid” i wietrzenie powinno zatrzymać koronawirusa.

Seniorze, zostań w domu!

Jak apeluje premier:

Na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia narażone są przede wszystkim osoby starsze, powyżej 70. roku życia. Prosimy seniorów, aby nie wychodzili z domu i nie przemieszczali się

Mateusz Morawiecki poprosił, by seniorzy, zwłaszcza Ci po 70 roku życia zostali w domach.

Jak informuje gov.pl, w tym celu zostanie uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. To program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie pandemii – obejmuje działania zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Dzięki niemu osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie, a zrobienie zakupów czy odbiór leków z apteki nie będzie się wiązało z ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Wszyscy, którzy są dołączyć do programu i wesprzeć seniora wszelkie informacje znajdą tutaj.

Kontrowersje wokół obostrzeń

Jak nie trudno się domyślić większość obywateli nie pochwala nowych pomysłów rządu. Jeść przecież trzeba, a co mają teraz zrobić kucharze, kelnerki, właściciele restauracji? Zewsząd słychać głosy, że seniorzy w grupie ryzyka raczej nie siedzą w barach. Restauracje mogą ratować się daniami na wynos, a za co utrzymają się właściciele typowych pubów?

Głosy krytyki pochodzą także od zaniepokojonych rodziców. Oto kilka przykładowych komentarzy z mediów społecznościowych:

Będę miała jedno dziecko na zdalnym, jedno w szkole. Czy to ma jakiś sens?Moim zdaniem nie, ale przecież rząd zdecydował

U mnie jedno w przedszkolu, a jedno w domu na zdalnej, ale moim skromnym zdaniem nauka zdalna to nie będzie to samo co w szkole z nauczycielem. Nie zawsze nauka przez internet zda egzamin. Nasz internet raz działa, raz nie. Oprócz tego w domu niemowlak, więc warunki do nauki zdalnej też nie za bardzo

Masakra, oni się jeszcze nie pozbierali po poprzednim zdalnym, a tu nowe… Mają braki, a będą mieli jeszcze większe

Dziecko do 4 klasy może iść do szkoły, a na plac zabaw po szkole już nie? Bez osoby dorosłej? W jaki jeszcze sposób można bardziej zadrwić z człowieka? Niż traktując go jak niedouczonego idiotę, niepotrafiącego logicznie myśleć. Zabierając przy tym podstawowe prawa?
W głębi duszy wierzę, że ten news to fake

Co dalej?

Jak mówił wczoraj premier, wdrożone wczoraj restrykcje i ograniczenia powinny dać efekt za 10-14 dni. Jeśli tak nie będzie, wdrożone zostaną kolejne.

W międzyczasie przepchnięto kontrowersyjną uchwałę Trybunału Konstytucyjnego, trwała afera z Romanem Giertychem. Słychać już także o obowiązkowych szczepieniach pod przymusem i z użyciem siły. Większość z nas boi się co przyniesie każdy kolejny dzień.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

decyzja trybunału Previous post Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
narkotyki Next post Przechwycili narkotyki podczas kontroli