sprzątanie tamy

Sprzątanie „Tamy”: Tylko po co?

Dzień ziemi i co po nim? Czy powinniśmy się poddać w walce o czystą planetę, bo system nie daje rady? O tym pisze koordynator niedzielnej akcji Sprzątanie „Tamy” w Czerwionce-Leszczynach- Michał Toman.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Posprzątaliśmy „Tamę”

Dwa dni temu mieliśmy światowy Dzień Ziemi. Portale przepełnione były artykułami, FB postami o tym, byśmy dbali o ziemię. Również na sesji Rady Miejskiej pojawił się temat dbałości o środowisko, głównie poprzez zorganizowaną akcję sprzątania Tamy, którą zorganizowaliśmy jako Stowarzyszenie Polska 2050.

Akcja odbyła się w niedzielę 18.04 i wzięli w niej udział członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia. Pozytywnie zareagowały również Stowarzyszenie Aktywni Społecznie i Luxtorpeda, których przedstawiciele pojawili się na akcji. Łącznie w dwie godziny zebraliśmy na skarpie od strony bloków aż 124 worki śmieci o pojemności 60 litrów. Ilość zebranych śmieci nie pojawiła się chyba na żadnym tego typu ekospacerze organizowanym w naszym województwie.

I nie ma się z czego cieszyć, bo nikt w naszej gminie nie jest dumny z tego wyniku. Niestety, doprowadziliśmy do tego my mieszkańcy wyrzucaniem tam śmieci, brakiem reakcji w stosunku do tych, którzy to robią, brakiem wsparcia tych, którzy w niedzielę ten teren postanowili posprzątać.

Bo było i tak, że próbowano mnie zniechęcać jako lidera grupy, która postanowiła zorganizować akcję Sprzątanie „Tamy”. Robiono problemy z odbiorem śmieci. Przekonywano, że jest to niebezpieczna akcja. Pokaleczą się dzieci i dorośli, a tak właściwie to po co to robić, jak to inni śmiecą.

Wielcy też sprzątają?

Z całej naszej akcji jestem dumny. Posprzątaliśmy teren, których wszystkich rozpalał na FB do czerwoności. My jednak wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Są jednak rzeczy, które potrafią zastanowić. Jedną z nich jest wyzwanie rzucone przez koncern Coca-Cola. Ma ono na celu zachęcenie właśnie do sprzątania swojej okolicy. Niby to samo, ale gdy się dłużej zastanowimy…

Czy to moralne, że do takich akcji namawia nas jeden z największych „śmieciarzy” naszej planety? Organizacja Break Free From Plastic przeprowadziła niezależną kontrolę, której celem było skatalogowanie plastiku zalegającego w różnych częściach świata. Drugi rok z rzędu, tytuł najbardziej zanieczyszczającej marki w globalnym audycie odpadów uzyskała Coca-Cola. Owszem – prawdą jest, że to konsumenci wyrzucają produkty, które nabywają, a nie koncern.

Tylko diabeł tkwi w szczegółach. To właśnie ten i podobne koncerny od lat bezmyślnie wprowadzają na rynek tony jednorazowego plastiku. Od lat nie wprowadzają kaucji na swoje opakowania. I co ważniejsze, oponują w wielu krajach przeciwko wprowadzaniu skutecznego systemu ROP.

ROP? A co to takiego?

Jest to skrót od Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Chodzi o to, by to producent współdzielił koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów, które powstały z jego produktu. Wymaga od nas tego dyrektywa unijna, na której wdrożenie termin minął 5 lipca 2020 roku! Prawo to ma przenieść na producentów koszty zagospodarowania odpadami za frakcję żółtą, niebieską i zieloną. Opłaty miałyby trafić w części do gmin, by odciążyć systemy, które już mają. W praktyce na zachodzie gminy odpowiadają za odbiór i zagospodarowani frakcji brązowej (bio) i czarnej (zmieszane). System ten ma wymuszać również do wprowadzania opakowań łatwo poddających się recyklingowi. W systemie najwięcej opłaty płaciłoby się za tetrpacki (mleko, soki) czy opakowania, w których nie dość, że mamy plastik to jeszcze łączymy go z papierem, czy innym tworzywami.
Jak podało Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w Polsce opłata za wprowadzenie tony plastiku na rynek wynosi 5 euro (europejskie stawki wahają się od kilkudziesięciu do nawet 630 euro). Od lat samorządy naciskają na rządzących na uregulowanie tej kwestii. Dlaczego wciąż nasze władze zwlekają i zmuszają samorządy do podnoszenia stawek dla mieszkańców? Możemy się tylko domyśleć.

Bez rozwiązań systemowych nie wygramy!

Wszelkie akcje jak sprzątanie „Tamy”, edukacja czy idea zero waste są niezwykle istotne w tym szalonym konsumpcyjnym świecie. Po to, by pokazać, że musimy się zatrzymać. Jest źle, co widać na terenach naszych miejscowości. Niestety, o ile nasze postawy są niezwykle ważne, o tyle nie będą mieć znaczenia, jeśli nie zmienimy systemu. Myślę tutaj o systemie centralnym, proponowanym ustawami. Proponowanym również brakiem wprowadzenia ROP.

Ważna jest także zmiana systemu na poziomie gmin. Nie możemy mieć postaw, które zaprezentował na ostatniej sesji Burmistrz Janiszewski przekonując, że gmina nie może nic zrobić z zaśmieconym terenem, bo nie należy do niej, tylko Skarbu Państwa. Nie można zostawiać mieszkańców, którzy sprzątają za gminę samych sobie i umywać ręce. Te śmieci rozrzucili mieszkańcy. Z tego terenu korzystają również mieszkańcy- głównie Ci, którzy nie śmiecą i płacą stawki. Chcemy płacąc już 29,5zł/os żyć w mieście czystym. Nie chcemy słuchać, że ten papierek leży 2 metry, nie po właściwej stronie.

System i obywatel muszą grać w jednej drużynie. Inaczej przegrają następne pokolenia.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

problem z odbiorem Previous post Problem z obiorem śmieci?
hałda płonie Next post Hałda Firlusowiec nadal płonie!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds