hałda płonie

Hałda Firlusowiec nadal płonie!

Od 2016 roku, a więc od ponad pięciu lat płonie hałda przy ul. Szyb Zachodni w Czuchowie. To niewielkie zwały, wewnątrz których usytułowane są od lat osadniki Zakładu Odsalania.
Powstały w 2016r. pożar spowodował olbrzymią uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. Ci alarmowali urzędy i media, w wyniku czego właściciel terenu przeprowadził prace, mające doprowadzić do ugaszenia pożaru endogenicznego hałdy.

Obszar i stopień zapożarowania był tak ogromy, że w trakcie prac omal nie spłonęła koparka. Tumany kurzu, pyłu i dymu lądowały na podwórkach i w domach okolicznych mieszkańców. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się gęsto zabudowane ulice Szyb Zachodni, Nad Bierawką , Kopalniana i przyległe.

Google Maps


Użytkownik terenu deklarował zażegnanie problemu, miał się również pojawić projekt likwidacji tego zwałowiska. Roślinność usunięto, hałdę przy koszmarnej uciążliwości przekopano. Niestety, po pięciu latach – pożar może nie jest już tak widoczny, ale nie jest absolutnie zażegnany.
Wystarczą niewielkie opady by hałda dawała się we znaki – smród oparów unosi się wszędzie.
Okoliczni mieszkańcy mówią wprost. Mają do końca roku wydać po 20 tyś na wymianę swoich „kopciuchów”, a tym czasem za ich oknami kopci się nieustannie od 5 lat i nikogo to nie interesuje.

Zakład odsalania pięknieje z zewnątrz, ale pełnej odpowiedzialności za zdegradowany teren i płonącą hałdę wziąć nie chce. Jak długo jeszcze?

Autor: Leszek

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

sprzątanie tamy Previous post Sprzątanie „Tamy”: Tylko po co?
zmianie organizacji ruchu Next post Przypominamy o zmianie organizacji ruchu przy Leszczyńskim Zameczku!