hałda płonie

Hałda Firlusowiec nadal płonie!

Od 2016 roku, a więc od ponad pięciu lat płonie hałda przy ul. Szyb Zachodni w Czuchowie. To niewielkie zwały, wewnątrz których usytułowane są od lat osadniki Zakładu Odsalania.
Powstały w 2016r. pożar spowodował olbrzymią uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. Ci alarmowali urzędy i media, w wyniku czego właściciel terenu przeprowadził prace, mające doprowadzić do ugaszenia pożaru endogenicznego hałdy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Obszar i stopień zapożarowania był tak ogromy, że w trakcie prac omal nie spłonęła koparka. Tumany kurzu, pyłu i dymu lądowały na podwórkach i w domach okolicznych mieszkańców. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się gęsto zabudowane ulice Szyb Zachodni, Nad Bierawką , Kopalniana i przyległe.

Google Maps


Użytkownik terenu deklarował zażegnanie problemu, miał się również pojawić projekt likwidacji tego zwałowiska. Roślinność usunięto, hałdę przy koszmarnej uciążliwości przekopano. Niestety, po pięciu latach – pożar może nie jest już tak widoczny, ale nie jest absolutnie zażegnany.
Wystarczą niewielkie opady by hałda dawała się we znaki – smród oparów unosi się wszędzie.
Okoliczni mieszkańcy mówią wprost. Mają do końca roku wydać po 20 tyś na wymianę swoich „kopciuchów”, a tym czasem za ich oknami kopci się nieustannie od 5 lat i nikogo to nie interesuje.

Zakład odsalania pięknieje z zewnątrz, ale pełnej odpowiedzialności za zdegradowany teren i płonącą hałdę wziąć nie chce. Jak długo jeszcze?

Autor: Leszek

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

sprzątanie tamy Previous post Sprzątanie „Tamy”: Tylko po co?
zmianie organizacji ruchu Next post Przypominamy o zmianie organizacji ruchu przy Leszczyńskim Zameczku!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds