Rozbudowa przedszkola w Dębieńsku Wielkim zakończona. Kiedy dzieci pójdą do nowego przedszkola?

Rozbudowa przedszkola w Dębieńsku Wielkim zakończona. Kiedy dzieci pójdą do nowego przedszkola?

Nareszcie! Po wielu latach i perypetiach zakończona została rozbudowa i adaptacja Szkoły Podstawowej nr 8 na pomieszczenia przedszkolne. Jednak trwają jeszcze procedury odbiorowe, więc nie jest znana dokładna data oddania przedszkola do użytku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Przypomnijmy, że nowe przedszkole dla przedszkolaków w Dębieńsku Wielkim było postulatem Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy od 2018 roku. Po wielu perypetiach Gmina w końcu wygospodarowała środki na ten cel, jednak postanowiono dobudować przedszkole do Szkoły Podstawowej nr 8. Zabrano uczniom stołówkę, świetlicę. Uczniowie, a także nauczyciele musieli się uczyć/pracować przy budowie przedszkola za oknem. Przeorganizowano także lekcje, tak że starsi uczniowie zaczynali je dosyć późno ze względu na dezynfekcję sal, a także tego, że części sal szkoła została pozbawiona.

W ubiegłym roku gmina została zmuszona odstąpić od umowy na budowę pomieszczeń przedszkolnych przy SP 8 z winy ówczesnego wykonawcy robót.

Rozwiązanie umowy z wykonawcą wiązało się z konsekwencjami, które znacznie wydłużyły czas wykonania zadania i oddania nowego obiektu. Gminę czekała inwentaryzacja, ogłoszenie nowego postępowania przetargowego, co oznaczało liczne komplikacje i konieczność zwiększenia środków.

Więcej na temat przeczytacie tutaj. oraz w wielu innych artykułach na naszym portalu:

Wreszcie się udało!

Uczniowie, nauczyciele i dzieci będą mogli wreszcie odetchnąć z ulgą.

Kiedy większość straciła już nadzieję, nowy wykonawca ukończył prace na czas. A były to prace:

1. roboty dachowe, elewacyjne oraz wykończeniowe wraz z montażem stolarki i ślusarki otworowej w segmencie dobudowanym do budynku istniejącej szkoły,
2. adaptację istniejących pomieszczeń szkoły w jednym z jej istniejących segmentów na potrzeby przedszkola i węzła kuchennego,
3. przebudowę i wykonanie odcinków instalacji: elektrycznej, wod. – kan., c.o., a także wentylacji mechanicznej,
4. utwardzenie pozostałej części terenu wraz z wykonaniem placu manewrowego,
5. budowę placu zabaw wraz z ogrodzeniem.

Kiedy?

Niestety, nie ma pewności, że dzieci zawitają do nowego przedszkola z początkiem roku szkolnego. Jak wyjaśnia rzecznik, Hanna Piórecka-Nowak:

Trudno nam przewidzieć kiedy dokładnie otworzymy
nowy obiekt (trwają procedury odbiorowe), ale na pewno już niebawem.
Nawet jeśli nie będzie to 4 września, to na pewno terminy nie będą
odległe. Dokładamy starań, aby przedszkole mogło ruszyć jak najszybciej,
daty zależą teraz od instytucji niezależnych.
Inwestycja została zakończona w terminie.
Mamy nadzieję, że dzieci będą mogły zagościć w placówce jak najszybciej.

mówi rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanna Piórecka-Nowak

Obiekt ma zostać odpowiednio wyposażony. Niestety, przedszkole nadal pomieści tylko dwa oddziały przedszkolaków, jak było do tej pory. Dzieci będą mogły spędzać czas w nowych, przestronnych pomieszczeniach oraz na placu zabaw sąsiadującym z placówką. Jak informuje Gmina, w ramach zadania powstał także nowy węzeł kuchenny, który obsługiwał będzie szkołę i przedszkole, a także dwie jadalnie – jedna dla przedszkolaków, a druga dla uczniów szkoły podstawowej.

Zadanie kosztowało 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 1,2 mln zł.

Zdjęcia: Hanna Piórecka-Nowak, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zwycięstwo Ruchu w debiucie Previous post Zwycięstwo Ruchu w debiucie
Wakacyjna "Babska Sprawa" Next post Wakacyjna „Babska Sprawa”

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds