Przedszkole w Dębieńsku – wreszcie ruszyły prace

Przedszkole w Dębieńsku – wreszcie ruszyły prace

Ruszyły prace przy budowie przedszkola w Dębieńsku Wielkim. Teraz przedszkole będzie się znajdowało na terenie Szkoły Podstawowej im. Romana i Zdzisława Pietrasów, czyli prawie naprzeciwko obecnego przedszkola.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj
lokalsi.net

O oddziale przedszkolnym w Dębieńsku Wielkim pisaliśmy już bardzo wiele. Budynek, który znajduje się w nie najlepszym stanie został po prostu zaniedbany. Powstało na ten temat kilka artykułów, nie tylko w naszych mediach.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku, gdy Aktywni Społecznie ASy poruszyli ten trudny temat, bo dopiero wtedy ktoś zaczął zwracać na niego uwagę.

Budowa nowego przedszkola była odwlekana, przekładana – aż wreszcie ruszyły prace nad nowym budynkiem.

Zapytaliśmy gminę jak daleko posunięte są prace i dlaczego tak długo zwlekano z tym przedsięwzięciem

Na terenie nowej inwestycji trwają obecnie roboty ziemne. Jak tłumaczy nam rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanna Piórecka-Nowak:

Na terenie nowej inwestycji trwają obecnie roboty ziemne. Dodam, że plac budowy został przekazany wykonawcy przez gminę już w marcu, więc czekaliśmy dość długo na rozpoczęcie prac, ale wreszcie się toczą. Nam również zależało, aby dzieci mogły korzystać z komfortowego obiektu, jak tylko pojawiły się możliwości budżetowe ogłosiliśmy przetarg, mamy nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie i przekazana naszym najmłodszym mieszkańcom, bo jest to bardzo ważne i – jak Pani zauważa – oczekiwane zadanie

Na przedmiot zamówienia, określony w przetargu, składa się w szczególności zakres rzeczowy obejmujący m.in.:

  • dobudowę nowego segmentu do budynku istniejącej szkoły,
  • adaptację istniejących pomieszczeń szkoły w jednym z jej istniejących segmentów na potrzeby przedszkola i węzła kuchennego,
  • przebudowę i wykonanie nowych odcinków instalacji: elektrycznej, wod. – kan., c.o., a także wentylacji mechanicznej,
  • wykonanie utwardzenia terenu wraz z wykonaniem dojazdu i miejsc postojowych,
  • wykonanie zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe,
  • budowę placu zabaw wraz z ogrodzeniem.

Na podstawie przepisów prawa zamówień publicznych w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielnie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie zamówienia pn.: „Adaptacja pomieszczeń parteru Szkoły Podstawowej nr 8 na pomieszczenia Przedszkola” wybrano ofertę złożoną przez: Konsorcjum Firm: Lider: REMELIT Sp. z o.o. ul. J. Wolnego 12 40-857 Katowice, Partner: REMELIT Tomasz Wolak ul. J. Wolnego 12/7 40-857 Katowice.

Zadanie ma zostać zakończone w kwietniu 2022 r. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 2,3 mln zł.

Co ze starym budynkiem?

Rodzicom i mieszkańcom, mimo wszystko żal jest starego przedszkola. Nie milkną głosy, że teren przedszkola jest fajny – dzieci mają sporo miejsca na podwórku do zabaw i biegania. Mieszkańcy twierdzą, że gdyby budynek przez tyle lat nie został „pozostawiony sam sobie” przez gminę to nadal byłby wspaniałym przedszkolem. Warto w tym miejscu podkreślić, że obwiniani o ten stan rzeczy są tylko i wyłącznie włodarze gminy. Przedszkole – chociaż stare ma fantastycznych pracowników, którzy bardzo się starają, by dzieci spędziły tam czas miło i efektywnie.

Naprawdę szkoda tego terenu. Teren jest ogrodzony i dzieci maja gdzie pobiegać. Gdyby ktoś wcześniej wyremontował ten budynek i nie zapuścił go do aż takiego stanu, może wystarczyłby remont. A tak nie wiadomo, co się z nim teraz stanie

mówi mama jednego z przedszkolaków

Zapytaliśmy gminę co się stanie z budynkiem, gdy dzieci już przeprowadzą się do nowego przedszkola.

Wykonana zostanie ekspertyza budowlana obiektu, a po otrzymaniu jej wyników podjęte będą decyzje dotyczące dalszego przeznaczenia budynku

odpowiada rzecznik gminy, Hanna Piórecka-Nowak

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Marianna Bułka