zerwany kontrakt na budowę przedszkola

Czy budowa przedszkola w Dębieńsku Wielkim zostanie ukończona na czas?

Czy przedszkole zostanie ukończone na czas? Czy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wreszcie doczekają się stołówki? Kiedy przedszkolaki pójdą do nowego przedszkola?” – takie pytania bardzo często docierają do nas od mieszkańców. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

O sprawie Oddziału Przedszkolnego w Dębieńsku Wielkim (Czerwionka-Leszczyny) pisaliśmy już wiele razy.

Warto również przypomnieć rok wyborów i artykuł na innym portalu członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, który wreszcie poruszył drażliwy temat:

Przedszkola i czarne dziury. Czyli o małych społecznościach słów kilka

Przypomnijmy w wielkim skrócie: budynek przedszkolny jest bardzo stary. Znajduje się na liście zabytków i przez wiele lat był przez włodarzy gminy bardzo zaniedbywany. Po wielu perypetiach zapadła decyzja, iż remont obecnego budynku jest nieopłacalny, ze względu właśnie na status zabytku. W praktyce oznacza to tyle, że nie można zrobić dachu tańszego, tylko trzeba odwzorować to, co jest. A to jak już wiadomo są duże koszta. Gmina postanowiła więc, że zamiast remontować dobuduje do Szkoły Podstawowej nr 8 przedszkole.

Czy to idealne rozwiązanie?

Z pewnością nie. Szkoła została „okradziona” z kilku sal lekcyjnych, co jest nie lada wyzwaniem dla dyrekcji szkoły. Problemem jest chociażby utworzenie dobrego planu lekcji. Do tego wszystkiego dochodzi dezynfekcja pomieszczeń między klasami. Szkoła została pozbawiona świetlicy. Uczniowie nie mają też stołówki ani jakichkolwiek szans na obiady w tym roku.

Jadalnia dla uczniów SP8

Jednak jest nadzieja, że chociaż problem obiadów zostanie rozwiązany. Zapytaliśmy Panią rzecznik Hannę Piórecką-Nowak czy istnieje szansa dla uczniów na obiady, gdy przedszkole ruszy. I tutaj otrzymujemy dobre wiadomości:

Będą dwie jadalnie – jedna dla przedszkolaków, druga dla uczniów SP8(…)

Ma być odtworzona jadalnia w części szkolnej

Ta wiadomość na pewno ucieszy rodziców i uczniów. Jest jednak małe „ale”… Niestety, nie wiadomo czy nastąpi to od przyszłego roku szkolnego, tak jak jest planowane.

Budowa nowego oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku Wielkim

Są opóźnienia

Firma, która wygrała przetarg ma spore opóźnienia, czym zaniepokojona jest już nawet gmina. Jak dalej wyjaśnia nam Hanna Piórecka-Nowak:

Trudno nam cokolwiek przewidzieć, interweniujemy u wykonawcy. Brak realizacji tej inwestycji w terminie oznaczałby ogromne problemy.

Wykonawca ma niestety spore opóźnienia w postępie prac. Rozpoczęły się one z dużym poślizgiem i prowadzone są w tempie, które bardzo nas niepokoi. Na bieżąco monitorujemy tę sytuację. W najbliższym czasie na naszą prośbę ma odbyć się kolejne spotkanie z prezesem firmy realizującej to zamówienie. Dokładamy starań i podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby zmotywować firmę do efektywniejszych prac. Jeśli wykonawcy uda się zamknąć nową część obiektu przed zimą, prowadzenie prac wewnątrz budynku będzie możliwe nawet podczas niskich temperatur, co w miarę dobrze rokowałoby inwestycji.

Wciąż pozostają prace na zewnątrz – utwardzenie terenu, wykonanie dojazdu, budowa placu zabaw z ogrodzeniem, wszystkie te zadania trzeba skończyć przed 15 kwietnia

Na kolejne pytanie rodziców i mieszkańców czy nadal będą tylko dwie grupy (w Dębieńsku są spore kłopoty z miejscami w przedszkolu) uzyskujemy odpowiedź:

Planowane jest przedszkole dwuoddziałowe

odpowiada rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanna Piórecka-Nowak

Zatem twierdzenie, że przedszkolaki przeniosą się do nowego, bezpiecznego przedszkola od września przyszłego roku pozostaje pod sporym znakiem zapytania. Do tematu będziemy wracać i informować o dalszych postępach. Dziękujemy Pani rzecznik za dokładne odpowiedzi, które są ważne dla rodziców.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

grant na wymianę źródeł ciepła Previous post Kolejny grant na wymianę źródeł ciepła
wydarzenia na weekend Next post Ciekawe wydarzenia na weekend