Podwyżki za parkowanie w Rybniku

Podwyżki za parkowanie w Rybniku

Nie uda się uniknąć wzrostu opłat za parkowanie w Rybniku. Zgodnie z zapowiedziami, miasto rozszerza jednak ofertę Rybnickiej Karty Mieszkańca o ulgi związane z kosztami abonamentów parkingowych. Dołączając do „Rybki” – zaoszczędzisz!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Podwyżki cen za parkowanie spowodowane są ogólną sytuacją w kraju i inflacją. Niestety także Rybnik nie uniknął podwyżek usług, za które odpowiada Miasto.

Od czerwca br. obowiązywać będą następujące ceny:

  • postój pojazdów za godzinę parkowania – 3,50 zł (było 2,50 zł)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na wszystkie parkingi z systemem szlabanowym) – 250 zł/miesiąc (było: 200zł/miesiąc)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na konkretny parking z systemem szlabanowym) – 150 zł/miesiąc, a dla posiadaczy karty RYBKA – 100 zł/miesiąc (było 90 zł/miesiąc)
  • abonament dla mieszkańców obszaru centrum (określonego ulicami w zarządzeniu PM) – 150 zł/miesiąc oraz dla posiadaczy karty RYBKA – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament przy ul. Rudzkiej dla skupionych na terenie kampusu studentów, słuchaczy, wykładowców, pracujących oraz przedsiębiorców – 50 zł/m-c (było 45 zł/m-c).

Rybniczanki i rybniczan zachęcam do założenia karty miejskiej. Wprowadzenie programu Rybnickiej Karty Mieszkańca – „Rybki” jest uhonorowaniem wszystkich osób mieszkających w Rybniku i płacących tutaj swoje podatk. Przypomnę, że zniżki te nie obejmują tylko abonamentów parkingowych, ale także korzystanie z usług sportowych i kulturalnych. Prawie 130 tysięcy mieszkańców naszego miasta oczekiwało już od dłuższego czasu programu, nagradzającego tych, którzy nie tylko tworzą to miasto, ale także w nim żyją, bardzo zależało mi na tym by głos mieszkańców Rybnika został wysłuchany.

mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Miasto zachęca do śledzenia strony Rybnickiej Karty Mieszkańca: rybka.rybnik.eu – na bieżąco publikowane są tam informacje o kolejnych zniżkach i benefitach, jakie oferuje „Rybka”.

Aby zostać użytkownikiem mobilnej Karty Rybka, należy wejść na stronę rybka.rybnik.eu, zarejestrować się na stronie, a następnie złożyć wniosek o przystąpienie do programu.

Osoby niezameldowane w Rybniku, ale mieszkające i rozliczające w Rybniku podatki muszą dołączyć (lub okazać do wglądu) do składanego wniosku stosowne dokumenty:

  • pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni (z widocznym adresem zamieszkania w Rybniku), złożonego w Urzędzie Skarbowym w Rybniku lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzaniu podatku w Rybniku;
  • w przypadku rozliczenia PIT przez internet – pierwszą stronę deklaracji PIT, wraz z UPO z widocznym identyfikatorem dokumentu.

Abonament parkingowy z Rybką

Rybnik dysponuje 1965 miejsca parkingowymi. Na większość parkingów abonamenty kupowane są co miesiąc na poziomie 80% wszystkich możliwych zgód na wydanie abonamentu. W szczególności na parkingu wielopoziomowym oraz przy ul. 3 Maja.
Od czerwca br. cena opłaty abonamentowej za parkowanie na jednym wybranym parkingu została podwyższona o 10 zł za miesiąc w przypadku posiadaczy karty miejskiej „Rybka”, zaś posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz mieszkańcy centrum miasta zapłacą więcej o 5 zł, a osoby nieposiadające karty 60 zł więcej.
Osoby chcące skorzystać ze zniżki, oferowanej przez kartę mieszkańca, proszone są, by dosłały do Rybnickich Służb Komunalnych, najlepiej w wiadomości elektronicznej, informację o swoim numerze karty RYBKA (chodzi o numer znajdujący się na karcie pod kodem kreskowym/kodem QR).

Kontakt: Dział Targowisk i Parkingów
tel.: (32) 422 14 95, email: [email protected]

Informacja: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Na Maksa Dzień Rodziny z Fundacją TVS Previous post Na Maksa Dzień Rodziny z Fundacją TVS
Żorski UKulele Festiwal Next post Żorski UKulele Festiwal