Podwyżki za parkowanie w Rybniku

Podwyżki za parkowanie w Rybniku

Nie uda się uniknąć wzrostu opłat za parkowanie w Rybniku. Zgodnie z zapowiedziami, miasto rozszerza jednak ofertę Rybnickiej Karty Mieszkańca o ulgi związane z kosztami abonamentów parkingowych. Dołączając do „Rybki” – zaoszczędzisz!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Podwyżki cen za parkowanie spowodowane są ogólną sytuacją w kraju i inflacją. Niestety także Rybnik nie uniknął podwyżek usług, za które odpowiada Miasto.

Od czerwca br. obowiązywać będą następujące ceny:

  • postój pojazdów za godzinę parkowania – 3,50 zł (było 2,50 zł)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na wszystkie parkingi z systemem szlabanowym) – 250 zł/miesiąc (było: 200zł/miesiąc)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na konkretny parking z systemem szlabanowym) – 150 zł/miesiąc, a dla posiadaczy karty RYBKA – 100 zł/miesiąc (było 90 zł/miesiąc)
  • abonament dla mieszkańców obszaru centrum (określonego ulicami w zarządzeniu PM) – 150 zł/miesiąc oraz dla posiadaczy karty RYBKA – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament przy ul. Rudzkiej dla skupionych na terenie kampusu studentów, słuchaczy, wykładowców, pracujących oraz przedsiębiorców – 50 zł/m-c (było 45 zł/m-c).

Rybniczanki i rybniczan zachęcam do założenia karty miejskiej. Wprowadzenie programu Rybnickiej Karty Mieszkańca – „Rybki” jest uhonorowaniem wszystkich osób mieszkających w Rybniku i płacących tutaj swoje podatk. Przypomnę, że zniżki te nie obejmują tylko abonamentów parkingowych, ale także korzystanie z usług sportowych i kulturalnych. Prawie 130 tysięcy mieszkańców naszego miasta oczekiwało już od dłuższego czasu programu, nagradzającego tych, którzy nie tylko tworzą to miasto, ale także w nim żyją, bardzo zależało mi na tym by głos mieszkańców Rybnika został wysłuchany.

mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Miasto zachęca do śledzenia strony Rybnickiej Karty Mieszkańca: rybka.rybnik.eu – na bieżąco publikowane są tam informacje o kolejnych zniżkach i benefitach, jakie oferuje „Rybka”.

Aby zostać użytkownikiem mobilnej Karty Rybka, należy wejść na stronę rybka.rybnik.eu, zarejestrować się na stronie, a następnie złożyć wniosek o przystąpienie do programu.

Osoby niezameldowane w Rybniku, ale mieszkające i rozliczające w Rybniku podatki muszą dołączyć (lub okazać do wglądu) do składanego wniosku stosowne dokumenty:

  • pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni (z widocznym adresem zamieszkania w Rybniku), złożonego w Urzędzie Skarbowym w Rybniku lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzaniu podatku w Rybniku;
  • w przypadku rozliczenia PIT przez internet – pierwszą stronę deklaracji PIT, wraz z UPO z widocznym identyfikatorem dokumentu.

Abonament parkingowy z Rybką

Rybnik dysponuje 1965 miejsca parkingowymi. Na większość parkingów abonamenty kupowane są co miesiąc na poziomie 80% wszystkich możliwych zgód na wydanie abonamentu. W szczególności na parkingu wielopoziomowym oraz przy ul. 3 Maja.
Od czerwca br. cena opłaty abonamentowej za parkowanie na jednym wybranym parkingu została podwyższona o 10 zł za miesiąc w przypadku posiadaczy karty miejskiej „Rybka”, zaś posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz mieszkańcy centrum miasta zapłacą więcej o 5 zł, a osoby nieposiadające karty 60 zł więcej.
Osoby chcące skorzystać ze zniżki, oferowanej przez kartę mieszkańca, proszone są, by dosłały do Rybnickich Służb Komunalnych, najlepiej w wiadomości elektronicznej, informację o swoim numerze karty RYBKA (chodzi o numer znajdujący się na karcie pod kodem kreskowym/kodem QR).

Kontakt: Dział Targowisk i Parkingów
tel.: (32) 422 14 95, email: [email protected]

Informacja: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Na Maksa Dzień Rodziny z Fundacją TVS Previous post Na Maksa Dzień Rodziny z Fundacją TVS
Żorski UKulele Festiwal Next post Żorski UKulele Festiwal

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds