Edukacja

Miejsca sprzyjające edukacji. Najlepiej w Krzyżanowicach, słabo Czerwionce-Leszczynach

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.

Wspominaliśmy jakiś czas temu o wydatkach na edukację. Tym razem o tym jak, gminy zagospodarowują pieniądze, które dokładają do systemu.

Nie tylko wyniki egzaminów

Ranking opracowany jest przez Evidence Institut pod patronatem wydawnictwa „Wspólnota”. Założeniem rankingu jest przekonanie, że edukacja na najlepszym poziomie nie zawsze oznacza najwyższe wyniki na egzaminach zewnętrznych, bowiem szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Sporządzony ranking wyróżnia się tym, że opiera się o obiektywne dane dotyczące warunków i efektów nauczania, a także tym, że wykorzystuje ogólnodostępne dane, a jego metodologia jest precyzyjnie opisana. Celem rankingu jest nie tylko wskazanie samorządów dbających o najwyższą jakość edukacji, ale też rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania.

Jak to wygląda w regionie?

W subregionie zachodnim najlepiej w rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji” wypadła gmina Krzyżanowice, zajmując 63 miejsce w kraju. Blisko pierwszej setki znalazła się gmina Marklowice ze 129 pozycją. Pozostałe gminy do setki mają jeszcze daleką drogę. Najsłabszy poziom wg. autorów rankingu ma powiat rybnicki, gdzie najlepsza z gmin Jejkowice zajęła 1228 miejsce. Najmniej przyjazną gminą dla edukacji jest Czerwionka-Leszczyny, która zajęła 2374 miejsce na 2473 gminy przebadane!

Z miast najlepiej jest w Żorach, a najsłabiej w Rybniku, który o niewiele wyprzedził wspomnianą Czerwionkę-Leszczyny.

Wyniki z podziałem na powiaty (miejsce, gmina):

Powiat rybnicki:
1228 Jejkowice
1346 Świerklany
1618 Gaszowice
2168 Lyski
2374 Czerwionka-Leszczyny

Powiat wodzisławski:
129 Marklowice
619 Lubomia
751 Godów
812 Radlin
936 Rydułtowy
1389 Mszana
1808 Pszów
2075 Gorzyce

Powiat raciborski:
63 Krzyżanowice
278 Pietrowice Wielkie
537 Nędza
1410 Rudnik
1441 Krzanowice
2172 Kornowac
2348 Kuźnia Raciborska

Miasta regionu:
555 Żory
984 Wodzisław Śląski
1213 Jastrzębie-Zdrój
1830 Racibórz
2332 Rybnik

Pełny ranking można znaleźć tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Masz temat, który cię ciekawi i chcesz o nim napisać? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Kwarantanna w Gaszowicach Previous post Kwarantanna w Gaszowicach. Nie dajcie się psychozie strachu
ZUS Next post Dorobisz więcej na emeryturze