Klub Sportowy Leszczyny

Kontrowersyjne dotacje w Czerwionce-Leszczynach

Już nie raz pisaliśmy w jaki sposób przyznawane są dotacje dla Klubów Sportowych w Czerwionce-Leszczynach. W mediach społecznościowych pojawił emocjonujący wpis, po przyznaniu Klubu Sportowemu w Leszczynach śmiesznie niskiej dotacji.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jeszcze nie opadły emocje po wczorajszych podwyżkach za wywóz odpadów, a już dochodzą kolejne gminne kontrowersje. Klub Sportowy Leszczyny opublikował wczoraj w mediach społecznościowych emocjonujący wpis:

Miło nam poinformować , że nasz cudowny, wszechpanujący Burmistrz przyznał nam w tym roku mega dotację w wysokości : 13 tyś zł.
Nie. To nie żart.
Obojętnie na ile pkt. zostanie oceniony wniosek, ile masz drużyn dziecięcych, wysokość przyznanej dotacji zależy od jednej osoby.
Osoby, która nie ma zielonego pojęcia o tym co to szkolenie, o tym jak ciężko przekonać dzieci do uprawiania sportu. Żeby nie być posądzonym o pomówienie poniżej przedstawiamy część regulaminu, który ukazał się na stronie Urzędu Gminy Czerwionka – Leszczyny:
pkt 16) Decyzję w sprawie przyznania dotacji i jej wysokości podejmuje Burmistrz.
Kolejny ciekawy pkt regulaminu:
pkt 17) Rozstrzygnięcie konkursu nie jest decyzją administracyjną i nie podlega zaskarżeniu.
Więc, jak to jest, Panie Burmistrzu ??? Pieniądze są Pana prywatne czy publiczne?? Jeżeli jest konkurs, który rozstrzyga powołana komisja, to czemu Pan podejmuje decyzje o kwotach, a nie ona???? Z tego co wiemy, środki finansowe, które są przeznaczane na dotacje sportu w Gminie są środkami publicznymi. I od każdego takiego konkursu można złożyć zaskarżenie. Nie rozumiemy jak to jest, że Kluby, które otrzymają mniejszą ilość pkt w konkursie dostają większe pieniądze??? Dlaczego Kluby mające taką samą ilość drużyn zgłoszonych w rozgrywkach albo mniejszą otrzymują dwukrotnie większe pieniądze??? Odpowiedź jest prosta. I każdy z Państwa może sobie odpowiedzieć na to pytanie. Panie Burmistrzu, może być Pan pewien, że otrzyma Pan pismo z wnioskiem o dostęp wszystkich wniosków konkursowych. Nie będziemy siedzieć cicho, bo Pan tak chce. Od dłuższego czasu powtarzamy, że należy zmienić formę przyznawania dotacji na przejrzystą i prostą. Pomysł już dawno został przedstawiony przez nas, ale tak naprawdę najwięksi beneficjenci bronią się rękoma i nogami przed takimi rozwiązaniami. Może być Pan pewien, że Pana działania nie zniechęcają nas do działania, a wręcz przeciwnie. Pod koniec podpisaliśmy umowę o współpracy z TS ROW Rybnik – klubem, który szkoli dziewczynki, którego pierwsza drużyna gra w Ekstraklasie Kobiet. Zostaliśmy zauważeni i doceni przez NICH. Przez Klub, który ma ogromne sukcesy w szkoleniu dzieci i młodzieży. W związku z tym od lutego ruszamy z treningami dla dziewczynek z rocznika 2010-2015 z naszej gminy. I to nie koniec dobrych wieści. W najbliższym czasie pojawi się informacja o naborze chłopców z rocznika 2016. Chcemy od najmłodszych lat pokazać, że sport to zdrowie, to pasja, to styl życia. I może być Pan pewien, że Pana decyzje nie przeszkodzą nam w tych działaniach. Zarząd KS Leszczyny

W tym miejscu warto przypomnieć obszerny wywiad, którego udzielił Tomasz Żółkiewicz (prezes KS Leszczyny, trener rocznika 2012 oraz sędzia piłkarski) dla naszego portalu, m.in. o tym, w jaki sposób traktuje się Kluby Sportowe w Czerwionce-Leszczynach, jeśli nie są, np. z Bełku:

Wywiad z Tomaszem Żółkiewiczem – prezesem KS Leszczyny cz. 1

Wywiad z Tomaszem Żółkiewiczem – prezesem KS Leszczyny cz. 2

Komentarze internautów:

Oczywiście w sieci zawrzało. Oto kilka komentarzy, które znajdziecie na stronie Klubu:

Dla niewtajemniczonych. Wiesław Janiszewski, któremu niestety po raz kolejny powierzyliśmy obowiązki burmistrza, jeszcze w końcówce lat 80-tych ubiegłego wieku uganiał się w krótkich spodenkach za piłką na boisku…. No kto zgadnie gdzie? Tak, tak dobrze kombinujecie. Oczywiście, w Bełku reprezentując ówczesny LZS. To tak a propos jego kompetencji w dziedzinie sportu.
Powyżej padło pytanie, dlaczego burmistrz decyduje o wysokości przyznanych dotacji, a konkurs rozstrzyga komisja. Odpowiedź może być banalnie prosta. Po prostu nie ma zaufania do ludzi, których sam desygnował do tej komisji. Przecież kilka osób, kierując się jakimiś sztucznymi kryteriami zawsze może popełnić błąd. A słońce gminy jest jedno i w dodatku nieomylne. Tylko w takim razie, po jakiego groma ogłaszać niby konkursy, które rozstrzyga niby komisja? – pisze Pan Andrzej

„Wnioskuję o zmianę nazwy gminy na Gmina Bełk. Kto jest za? Ja, Wiesław!” – krótko komentuje Pan Krzysztof

Dopóki urzędnicy nie będą mieli jakiekolwiek odpowiedzialności za podejmowane decyzje nic się nie zmieni – stwierdza Pan Sebastian

Drogi Panie Burmistrzu Janiszewski, jak Panu nie wstyd. Jak można nie dotować dzieci, tym bardziej w sektorze sportu nie mówiąc już o dzieciach, które sukcesywnie odnoszą zwycięstwa, ale o tym Pan pewnie nie wie, bo czemu miało by to Pana interesować, przecież to tylko nic nie znaczące dzieci. Niestety, ciężko Pana ocenić pozytywnie jako gospodarza naszej społeczności, jeżeli Pan nie dba o przyszłość naszej Gminy jaką są dzieci. Tym bardziej w obecnej sytuacji, gdzie praktycznie wszystko jest zawieszone, a Klub działa na pełnych obrotach. Mogę zapewnić, iż rodzice dzieciaków (a jest ich coraz więcej) bacznie się przyglądają Pana postawie wobec nas. Jak bardzo poniżające jest fakt, iż nasza gmina przyznała do wypłacenia naszym radnym 300 tys. jak mniemam za „pracę zdalną”. Ja jako rodzic przychylam się do wniosku o udostępnienie informacji dot. Wniosków konkursowych, ponieważ bardzo mnie to niepokoi – pisze Pani Katarzyna

Panie Burmistrzu, dlaczego tak mało..? Wnuczek z miłą chęcią chodzi na treningi piłki nożnej. Rodzice i tak większą część kosztów pokrywają sami. Jak tak dalej będzie to Klub Sportowy Leszczyny zakończy swoją działalność. Tylko szkoda tych małych piłkarzy – pyta Pani Danuta

Grafika: KS Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Dotacje na rozwój sportu w Czerwionce-Leszczynach

drożej za śmieci Previous post I stało się jasne: drożej za śmieci w Czerwionce -Leszczynach!
Wielka Orkiestra na fali hejtu Next post WOŚP – na fali LOKALNEGO hejtu