Piłka nożna

Dotacje na rozwój sportu w Czerwionce-Leszczynach

Wczoraj dotacje na rozwój sportu w Czerwionce-Leszczynach. Cisną się na usta dwa słowa: bez zmian.

Tymi słowami można by skomentować rozstrzygnięty właśnie otwarty konkurs projektów w zakresie rozwoju sportu na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wspieranych z budżetu gminy w 2020 roku. O przepraszam, łączna kwota przyznanych środków jest o 30.000 zł. większa niż w roku 2019r. i wynosi 380.000zł. Czy to dużo , czy mało, nie mnie to oceniać. Widocznie takie są możliwości Gminy.

Déjà vu

Uderzyło mnie coś innego. Spoglądając na przyznane kwoty w pierwszej chwili pomyślałem: „przecież to już było” a szanowna komisja za wiele się przy tym konkursie nie napracowała. Porównałem wyniki tegorocznego konkursu i konkursu z roku 2019,. I co się okazało? Znaczący przyrost zaliczyły tylko Unia Książenice (16.000 zł.) i MKS Czerwionka (8.000). W przypadku pozostałych podmiotów zmiany są kosmetyczne rzędu 500-1000 zł. U jednych na minus, u innych na plus. Jeżeli tak to ma wyglądać, to po co są te konkursy? Wiem, wiem. Przepisy. Tyle tylko, że wspomniane wymogi formalne nie przekonają mnie, bo owe konkursy według mnie to fikcja, by nie powiedzieć kolokwialnie „pic na wodę, fotomontaż”.

Nie zmieniło się też to, że na czele tej swoistej „listy płac” od lat niezmiennie figuruje klub z Bełku. Całe lata tłumaczono, że klub na to zasługuje, bo stoi najwyżej w hierarchii z wszystkich organizacji sportowych na terenie gminy. Częściowo można się z tym zgodzić. Ja jednak cały czas marzyłem o tym by znalazł się ktoś, kto dorówna temu klubowi. I gdy w ubiegłym roku Unia Książenice walczyła o awans do IV ligi, mocno trzymałem za nią kciuki. I to nie dlatego, że jestem jej fanatycznym kibicem. Co, co to nie. Awans stał się faktem, i od razu zadałem sobie pytanie: „ciekawe jak teraz będzie wyglądał podział środków finansowych?” Przyszedł dzień 7 stycznia 2020 roku i okazało się, że już na początku roku Bełk prowadzi z Książenicami prowadzi 97 do 60. Dla nie wtajemniczonych: jednostka miary to tysiące złotych. A ja pytam dlaczego? Przecież oba kluby grają na tym samym poziomie rozgrywkowym. Nie wspominam, już o tym, że na chwilę obecną Książenice stoją w tabeli wyżej niż Bełk. To w końcu może się zmienić po kilku meczach.

Punktacja konkursowa: Gdzie jest klucz?

Składane projekty oceniane są merytorycznie liczbą przyznanych punktów. Przyznam, że w tym temacie jestem laikiem i nawet nie chcę spróbować zrozumieć metodologii ich naliczania. Chciałbym jednak, żeby ktoś mi wytłumaczył jakie one mają znaczenie (o ile w ogóle mają) na przyznane dotacje na rozwój sportu. Bo moim zdaniem żadne. Przykład? Proszę bardzo. MKS Czerwionka i LKS Decor Bełk złożyły w swoich projektach podobne zapotrzebowania finansowe na rok 2020 (niecałe 160.000zł.). Uzyskane punkty przez oba te kluby też były podobne (Czerwionka 43.16, Bełk 43.00), natomiast przyznane kwoty różniły się już zdecydowanie – 54.000zł. na korzyść Bełku). Dla takiego laika jak ja jest to nienormalne. No chyba, że decyduje czyjeś widzimisię, a policzone punkty są tylko i wyłącznie oznaką wykonanej pracy przez członków komisji konkursowej.

Większość podmiotów w tytułach swoich projektów przywołuje dwa słowa wytrychy: „szkolenie młodzieży”. I tak jest co roku. Wszystko pięknie, ładnie. Tylko jakie są efekty tego szkolenia? To pytanie dotyczy głównie klubów piłkarskich. Panowie działacze i trenerzy, a ileż to wychowaliście zawodników, którzy w tej chwili grają w pierwszej drużynie seniorów? Obawiam się, że przypadku dwóch najlepszych drużyn, pytanie powinno być sformułowane bardziej drastycznie: Ile w waszych drużynach seniorów występuje zawodników pomieszkujących na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Pytania trudne? Zależy dla kogo.

I na koniec. To, że w naszej gminie dominującym sportem jest piłka nożna jest faktem. Tak było, jest i obawiam się, że jeszcze długo będzie. Nie tylko zresztą u nas. W naszym przypadku proporcje są jednak zastraszające: 90% procent kierowane jest do klubów piłkarskich. Jednym słowem monokultura. I to jest moim zdaniem chore. A już patologią jest to, że na jednym obiekcie funkcjonują dwa kluby: MOSiR Czerwionka i MKS Czerwionka. Chora ambicja działaczy, czy nieudolność rządzących?

Kto i ile?

Z pewnością spotkamy się w tym miejscu za rok, dy rozdane zostaną dotacje na rozwój sportu, więc zapamiętajcie lub gdzieś zapiszcie poniższe dane, choć moim zdaniem niewiele się zmieni. Niestety.

Płomień Czuchów                          –           21.500zł.

MOSiR Czerwionka-Leszczyny   –           22.000zł.

MKS Czerwionka                            –           43.000zł.

Unia Książenice                              –           60.000zł.

Stowarzyszenie Luxtorpeda          –           14.500zł.

KSz Skoczek                                    –             8.000zł.

Decor Bełk                                       –           97.000zł.

Borowik Szczejkowice                    –           22.000zł.

UKS 6 POLHO Czuchów              –             8.500zł.

KS Leszczyny                                  –           11.000zł.

Orzeł Palowice                                –           22.000zł.

Ruch Stanowice                             –           21.000zł.

Stowarzyszenie Guardians Team –           7.000zł.

Dąb Dębieńsko                               –           22.500zł.

Jak wygląda sytuacja w innych gminach? Wcześniej informowaliśmy o dotacjach w Świerklanach oraz Radlinie.

Previous post 31 stycznia mija termin złożenia oświadczeń o wysokości sprzedaży napojów alkoholowych
śmieci Next post Nieudolne samorządy i podwyżki za odbiór śmieci