Jesień „Na Starówce” w filmowym klimacie

Na tegoroczny sezon jesienno-zimowy żorskie kino „Na Starówce” przygotowało wyjątkowy program. Najnowsze hity kinowe, czwartki konesera, tanie poniedziałki i maratony – to tylko część z zaplanowanych atrakcji. W związku z historią żorskiego kina, organizatorzy zaplanowali także ciekawą inicjatywę dla wiernych kinomanów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Trudne początki

Od ponad 60 lat kino „Na Starówce” emituje dla mieszkańców kinematograficzne hity i nowinki oraz bierze udział w organizowaniu niezliczonych wydarzeń artystycznych. Wiele pokoleń żorzan przeżywało w tym miejscu chwile wzruszeń, z którymi związane są wspaniałe wspomnienia. Początki kina nie były jednak łatwe. W wyniku wojny z budynku zostały trzy częściowo zachowane ściany i ogromna ilość gruzu, zarastającego z czasem roślinnością.

Siła wspomnień

Miejsce, w którym znajduje się żorskie kino jest pozostałością po zburzonej przez hitlerowców synagodze. Żorzanie wspólnymi siłami odgruzowali teren w 1957 roku.  Kino zmieniało przez lata właścicieli i nazwy – Znicz, Vega, kino na Starówce, by finalnie zaistnieć jako Scena na Starówce. Jolanta Hrycak, kierownik kina „Na Starówce”, podkreśla wyjątkowy, uniwersalny i historyczny charakter instytucji:

Małe kina jednosalowe mają swoją niepodważalną wartość sentymentalną i historyczną. Wspomnienia z żorskim kinem mogą być różne: październik pełen radzieckiej kinematografii, długie kolejki, muzyka puszczana przed seansami, sprawdzanie legitymacji… Czasami dochodziło do wpadek, kiedy widzowie mogli zobaczyć film do góry nogami, albo lukę w fabule, gdy operator ominął jedną z rolek. Ale były też wielkie i ważne momenty. Może sami byliście ich częścią? Może Krzyżaków Aleksandra Forda oglądaliście w wygodnych kinowych fotelach, albo widzieliśmy u nas jakiś inny kultowy film? Bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się jakie są wasze wspomnienia z tego miejsca. Zachęcamy od dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami. Można je wysyłać na adres [email protected].

Nowa oferta

Również tej jesieni warto wybrać się do kina „Na Starówce” i skorzystać z przygotowanej oferty. Wśród nowości znalazła się akcja „3+1” – każdy, kto w ciągu miesiąca przyjdzie na 3 seanse filmowe, bilet na czwarty otrzyma gratis. Czas trwania inicjatywy zaplanowano na cały rok, więc każdy będzie miał szansę na zdobycie darmowych wejściówek.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

“Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

Fundacja Ramża – upadek. Co na to Burmistrz i Wicestarosta?

Ktoś kolejny raz wysypał śmieci w Czuchowie. Zarejestrowała go kamera

Dariusz Gnatowski Previous post Nie żyje Dariusz Gnatowski
wypadek Next post Wypadek na rondzie w Rybniku