Jesień „Na Starówce” w filmowym klimacie

Na tegoroczny sezon jesienno-zimowy żorskie kino „Na Starówce” przygotowało wyjątkowy program. Najnowsze hity kinowe, czwartki konesera, tanie poniedziałki i maratony – to tylko część z zaplanowanych atrakcji. W związku z historią żorskiego kina, organizatorzy zaplanowali także ciekawą inicjatywę dla wiernych kinomanów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Trudne początki

Od ponad 60 lat kino „Na Starówce” emituje dla mieszkańców kinematograficzne hity i nowinki oraz bierze udział w organizowaniu niezliczonych wydarzeń artystycznych. Wiele pokoleń żorzan przeżywało w tym miejscu chwile wzruszeń, z którymi związane są wspaniałe wspomnienia. Początki kina nie były jednak łatwe. W wyniku wojny z budynku zostały trzy częściowo zachowane ściany i ogromna ilość gruzu, zarastającego z czasem roślinnością.

Siła wspomnień

Miejsce, w którym znajduje się żorskie kino jest pozostałością po zburzonej przez hitlerowców synagodze. Żorzanie wspólnymi siłami odgruzowali teren w 1957 roku.  Kino zmieniało przez lata właścicieli i nazwy – Znicz, Vega, kino na Starówce, by finalnie zaistnieć jako Scena na Starówce. Jolanta Hrycak, kierownik kina „Na Starówce”, podkreśla wyjątkowy, uniwersalny i historyczny charakter instytucji:

Małe kina jednosalowe mają swoją niepodważalną wartość sentymentalną i historyczną. Wspomnienia z żorskim kinem mogą być różne: październik pełen radzieckiej kinematografii, długie kolejki, muzyka puszczana przed seansami, sprawdzanie legitymacji… Czasami dochodziło do wpadek, kiedy widzowie mogli zobaczyć film do góry nogami, albo lukę w fabule, gdy operator ominął jedną z rolek. Ale były też wielkie i ważne momenty. Może sami byliście ich częścią? Może Krzyżaków Aleksandra Forda oglądaliście w wygodnych kinowych fotelach, albo widzieliśmy u nas jakiś inny kultowy film? Bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się jakie są wasze wspomnienia z tego miejsca. Zachęcamy od dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami. Można je wysyłać na adres [email protected].

Nowa oferta

Również tej jesieni warto wybrać się do kina „Na Starówce” i skorzystać z przygotowanej oferty. Wśród nowości znalazła się akcja „3+1” – każdy, kto w ciągu miesiąca przyjdzie na 3 seanse filmowe, bilet na czwarty otrzyma gratis. Czas trwania inicjatywy zaplanowano na cały rok, więc każdy będzie miał szansę na zdobycie darmowych wejściówek.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

“Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

Fundacja Ramża – upadek. Co na to Burmistrz i Wicestarosta?

Ktoś kolejny raz wysypał śmieci w Czuchowie. Zarejestrowała go kamera

Dariusz Gnatowski Previous post Nie żyje Dariusz Gnatowski
wypadek Next post Wypadek na rondzie w Rybniku

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds