Jesień „Na Starówce” w filmowym klimacie

Jesień „Na Starówce” w filmowym klimacie

Na tegoroczny sezon jesienno-zimowy żorskie kino „Na Starówce” przygotowało wyjątkowy program. Najnowsze hity kinowe, czwartki konesera, tanie poniedziałki i maratony – to tylko część z zaplanowanych atrakcji. W związku z historią żorskiego kina, organizatorzy zaplanowali także ciekawą inicjatywę dla wiernych kinomanów.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
lokalsi.net


Trudne początki

Od ponad 60 lat kino „Na Starówce” emituje dla mieszkańców kinematograficzne hity i nowinki oraz bierze udział w organizowaniu niezliczonych wydarzeń artystycznych. Wiele pokoleń żorzan przeżywało w tym miejscu chwile wzruszeń, z którymi związane są wspaniałe wspomnienia. Początki kina nie były jednak łatwe. W wyniku wojny z budynku zostały trzy częściowo zachowane ściany i ogromna ilość gruzu, zarastającego z czasem roślinnością.

Siła wspomnień

Miejsce, w którym znajduje się żorskie kino jest pozostałością po zburzonej przez hitlerowców synagodze. Żorzanie wspólnymi siłami odgruzowali teren w 1957 roku.  Kino zmieniało przez lata właścicieli i nazwy – Znicz, Vega, kino na Starówce, by finalnie zaistnieć jako Scena na Starówce. Jolanta Hrycak, kierownik kina „Na Starówce”, podkreśla wyjątkowy, uniwersalny i historyczny charakter instytucji:

Małe kina jednosalowe mają swoją niepodważalną wartość sentymentalną i historyczną. Wspomnienia z żorskim kinem mogą być różne: październik pełen radzieckiej kinematografii, długie kolejki, muzyka puszczana przed seansami, sprawdzanie legitymacji… Czasami dochodziło do wpadek, kiedy widzowie mogli zobaczyć film do góry nogami, albo lukę w fabule, gdy operator ominął jedną z rolek. Ale były też wielkie i ważne momenty. Może sami byliście ich częścią? Może Krzyżaków Aleksandra Forda oglądaliście w wygodnych kinowych fotelach, albo widzieliśmy u nas jakiś inny kultowy film? Bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się jakie są wasze wspomnienia z tego miejsca. Zachęcamy od dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami. Można je wysyłać na adres [email protected]

Nowa oferta

Również tej jesieni warto wybrać się do kina „Na Starówce” i skorzystać z przygotowanej oferty. Wśród nowości znalazła się akcja „3+1” – każdy, kto w ciągu miesiąca przyjdzie na 3 seanse filmowe, bilet na czwarty otrzyma gratis. Czas trwania inicjatywy zaplanowano na cały rok, więc każdy będzie miał szansę na zdobycie darmowych wejściówek.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

“Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

Fundacja Ramża – upadek. Co na to Burmistrz i Wicestarosta?

Ktoś kolejny raz wysypał śmieci w Czuchowie. Zarejestrowała go kamera

Patrycja Jędrzejewska

Mieszkanka Czerwionki-Leszczyn i lokalna patriotka. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W wolnym czasie fotografuje przyrodę i pisze.