Ramża

Fundacja Ramża – upadek. Co na to Burmistrz i Wicestarosta?

Wielu mieszkańców w jakiś sposób miało styczność z Funduszem Lokalnym „Ramża”. Dziś krótka historia upadku. Jaką rolę w niej pełni Burmistrz Janiszewski i Wicestarosta Profaska?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Fundacja Ramża, a konkretnie Fundusz Lokalny Ramża, bo taką nosi nazwę fundacja, powstała w marcu 2002 roku. Gdy jednak po 18 latach, wydawałoby się, że wchodzi w pełną dojrzałość, jej istnienie wydaje się sięgać kresu.

Fundacja z dorobkiem

Fundacja powstała w 2002 roku, a jej założycielami jak czytamy w statucie, byli Ignacy Piotr, Chrostek Krystyna, Jankowski Damian, Kluczniok Krzysztof, Stencel Romuald oraz osoba prawna: Gmina i Miasto Czerwionka – Leszczyny. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni założyciel, bo w kontekście dalszej części artykułu będzie to miało duże znaczenie.

Ramża
zdjęcie z FB fundacji

Na przestrzeni lat FL Ramża wniosła wiele dobrego dla społeczności lokalnej w Czerwionce-Leszczynach. Warto wspomnieć chociażby programy stypendialne, dotacje w ramach programu „Działaj Lokalnie”, czy wiele projektów dofinansowanych ze środków unijnych. To właśnie Ramża była jednym z pierwszych współkreatorów Centrum Organizacji Pozarządowych w tej gminie.

Nierozliczone dotacje i oszukane organizacje

Dziś, jak się dowiadujemy, sytuacja nabrała diametralnie innego obrazu. Fundacja przez lata pośredniczyła w pozyskiwaniu 1% na rzecz lokalnych organizacji. Mniejsze, które nie miały tak dobrego zaplecza mogły pozyskiwać środki na swoją działalność. W rozmowie z Panią Ewą Kluczniok (pierwszą i długoletnią prezeską) fundacji dowiadujemy się:

Pozostał niesmak z powodu nierozliczonej Akcji Razem po 1 % w roku 2018 r. Nasi sympatycy wpłacali 1 % na Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn Dzwon z przekonaniem, że część tych środków trafi do SPL Dzwon. Mimo kilku prób nie udało się nawiązać kontaktu z funduszem .FL Ramża z wiarygodnej i wiodącej organizacji w gminie stał się w moich oczach organizacją nierzetelną i mało transparentną

Pytamy o jej zdanie na temat sytacji w fundacji:

W czerwcu 2015 r. złożyłam ówczesnej Radzie Fundacji rezygnację z członkostwa oraz funkcji Prezesa Zarządu. Rezygnacja została przyjęta jednogłośnie. Rada Fundacji powołała na Prezesa Fundacji Panią Justynę Domżoł. Byłam jedną z osób, które aktywnie zakładały fundusz i realizowały pierwsze programy, a prezeską od początku tj. od marca 2002r. do czerwca 2015. Przyznam, że nie śledziłam aktywności funduszu

Nierozliczone dotacje z gminy

Jeszcze ciekawszą sprawą są nierozliczone dotacje z gminy. W 2018 i 2019 roku Ramża uzyskała dotację z Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, dofinansowanie do wkładu własnego na projekty Działaj Lokalnie po 10 tys. zł w każdym roku. Projekty te nie zostały rozliczone.

Zadaliśmy pytanie do UGiM. Po dwóch tygodniach dostaliśmy dość lakoniczne odpowiedzi:

Tytuły wykonawcze już zostały skierowane przez tutejszy Urząd Gminy i Miasta do Urzędu Skarbowego, aby w konsekwencji tych działań mógł nastąpić zwrot środków

informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM

I tutaj wracamy do początku artykułu. Fundator FL Ramża dotuje swoją fundację, która nie rozlicza tej dotacji. Organem nadzoru jest Rada Fundacji, a w niej oprócz Romulada Stencla i Jana Królaka zasiadają… burmistrz gminy i wicestarosta powiatu rybnickiego.

Wicestarosta Profaska ucieka z tonącego okrętu

Z naszych informacji wynika, że zarząd fundacji w osobach Jolanty Bansik i Eweliny Wołoch jakiś czas temu zrezygnował z pełnionych funkcji. Co zatem robiła Rada Fundacji, która powołuje zarząd?

W tej chwili znajdujemy się w trudnej sytuacji epidemiologicznej, ale w najbliższym możliwym terminie ma być zwołana Rada Fundacji, która ma podjąć ostateczną decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowania FL Ramża

odpowiada nam rzeczniczka UGIM-

Przypomnijmy, że nierozliczona dotacja dotyczy lat 2018-2019. Mamy rok 2020 i to koniec! Jak zatem kontrolowała rada powołany przez siebie zarząd?

Zadaliśmy pytanie drugiemu członkowi Rady Fundacji Panu Wicestaroście Markowi Profasce. Pytaliśmy o to co dzieje się w fundacji, o nierozliczone dotacje. Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

W odpowiedzi pragnę poinformować, że zrezygnowałem z członka Rady Fundacji „RAMŻA” z dniem 18 sierpnia bieżącego roku. Proszę zapytania kierować do Przewodniczącego Rady Fundacji pana Romualda Stencla lub członka Rady Fundacji pana Wiesława Janiszewskiego

Dopytaliśmy jeszcze raz o dotacje, które dotyczyły lat 2018-2019, kiedy to Pan Marek był członkiem rady. Zapytaliśmy również czy opuszcza fundację w pośpiechu ze względu na pojawiające się problemy:

Z informacji, które otrzymywałem projekty zostały rozliczone i wszystkie sprawy formalne załatwione. Nie muszę się tłumaczyć z moich osobistych decyzji

Ramża praktycznie nie istnieje

Fundacja obecnie nie jest w likwidacji. Dostaliśmy informację, że zalega z płatnościami różnym wierzycielom. Oczywiście głównie swojemu fundatorowi – gminie.

Sytuację w Ramży kwituje jej pierwsza prezeska Pani Ewa Kluczniok:

Z wielkim trudem dzięki wsparciu samorządu (Burmistrza M.Kornasa i P.Ignacego) udało się zebrać kapitał żelazny w kwocie 80.000, 00 zł, który miał zapewniać ciągłość finansową. Przyznam ,że nie wiem co stało się z kapitałem. Kto i w jaki sposób nim dysponuje. Moim zdaniem w ,przypadku likwidacji funduszu powinien trafić do najbardziej aktywnych organizacji w gminie. Ja teraz aktywnie wspieram merytorycznie lokalne leszczyńskie stowarzyszenia – SPL Dzwon i przynosi mi to wiele satysfakcji. Mam swoją teorię „upadku Ramży” jednak ujawnienie jej nic nie zmieni. FL Ramża
praktycznie nie istnieje

Do sprawy z pewnością będziemy wracać.

fot. 1 www.czerwionka-leszczyny.pl
fot. 2 z Facebooka fundacji.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Czerwionka-Leszczyny odda 38 tys. zł z odsetkami

śmieci Previous post Ktoś kolejny raz wysypał śmieci w Czuchowie. Zarejestrowała go kamera
pszczoła Next post „Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds