radni

Jak radni Czerwionki-Leszczyn odnieśli się do protestów i wyroku TK?

Jak już wiemy, całym czasem trwają bardzo liczne protesty, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, zapadł wyrok – aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją. Postanowiliśmy sprawdzić jak tą sprawę komentowali w sieci włodarze i radni Czerwionki – Leszczyn.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Nie będziemy tutaj wyrażać swojego zdania, bo uważamy, że każdy ma „swój rozum”. Nasi autorzy wyrażali je już w licznych artykułach i felietonach, które znajdziecie na naszym portalu.

Ostatnio w Polsce atmosfera jest bardzo gęsta, w wyniku wielu (zdaniem wielu błędnych) decyzji rządu. Wyrok trybunału konstytucyjnego, pandemia, odwołanie Wszystkich Świętych w ostatniej chwili, protesty, a wreszcie wydłużenie obostrzeń dla branży gastronomicznej.

Sprawdziliśmy dla Was media społecznościowe i wypowiedzi radnych Czerwionki-Leszczyn. Zostawiamy je Waszej ocenie.

Oficjalna wypowiedź Wiesława Janiszewskiego

Sprawę skomentował Burmistrz w dosyć ostrożnym wpisie na stronie gminnej:

W tak trudnym czasie państwo powinno koncentrować swoje siły na walce z koronawirusem, a nie z kobietami.
Sposób procedowania zmian w prawie aborcyjnym jest oburzający i zmusił do wyjścia na ulicę miliony osób, które walczą o elementarne zasady demokratycznego państwa.
Jestem przeciwnikiem podsycania do agresji, stosowania niszczycielskich form protestów i konfrontacji ulicznej różnych grup ideowych, ale wierzę w dialog i prawa kobiet.
Razem z samorządowcami i licznymi obywatelami naszego kraju apeluję do rządu o wsłuchanie się w głos protestujących przeciwko zaostrzeniu prawa i jak najszybsze pokojowe rozwiązanie konfliktu. Solidaryzuję się z oświadczeniem samorządowców ws. zmian w przepisach aborcyjnych.
Dziś i zawsze będę stać po stronie wolności, równości i demokracji.
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
Wiesław Janiszewski

Jak wypowiedzieli się radni?

W mediach społecznościowych Gabriela Breguły nie znaleźliśmy osobistej opinii czy wypowiedzi. Radny udostępnia jednak wiele wpisów na ten temat o następujących, przykładowych treściach:

Wszystkich nauczycieli z piorunem na profilowym popierających „protest kobiet” pod komisję dyscyplinarną! Won od uczenia naszych dzieci!

Ludzie komunistycznej bezpieki wspierają #StrajkKobiet i mówią o rozlewie krwi.
Taaa, o tym te czerwone bestie szkolne w Moskwie wiedzą najlepiej!

Grafika udostępniona przez radnego Gabiela Bregułę w mediach społecznościowych

Tego typu wpisów jest sporo, możecie je wszystkie zobaczyć na Facebooku radnego Breguły.

Z kolei radny Adam Karaszewski ograniczył się do następującej grafiki:

Grafika udostępniona w mediach społecznościowych Adama Karaszewskiego

Natomiast w mediach społecznościowych Izabeli Rajcy aż wre od komentarzy. Wszystko zaczęło się od zwykłej grafiki:

Grafika udostępniona w mediach społecznościowych Izabeli Rajcy

A zakończyło na szeroko komentowanym wandaliźmie:

Zaś radny Michał Toman opublikował na swoim Facebooku szczery post. Przyznał nawet, że uczestniczył w proteście:

Czy zacznie się proces upadku protestów?
Ludzie protestują z różnych powodów: bo nie zgadzają się z wyrokiem TK, z momentem podejmowania tematu aborcji w czasie pandemii, bo mają dość tego rządu, bo chcą wolnej aborcji.
Zmartwiło mnie, gdy zaczynały być atakowane kościoły bo uważam, że nie powinno się deptać czyichś wartości. To prowadzi tylko do agresji. Sam mam krytyczne zdanie o biskupach, księżach i tego co zrobili z kościołem. Dajmy jednak ludziom wierzyć w to co chcą. Idźmy pod siedziby biskupów. Dalej Kaczyński napuszcza na protestujących swoich wyznawców, a dziś liderka Strajku Kobiet napuszcza na Szymona Hołownię i jego wyborców środowisko kobiet. Czy o to chodziło w tym proteście, by była wojna WSZYSTKICH ze WSZYSTKIMI?


Osobiście byłem w piątek na proteście. Byłem, by moja córka miała możliwość wyboru co nie znaczy, że będę ją wychowywał w duchu „aborcji na każde życzenie”. Chcę ją wychować tak, by podjęła słuszną decyzję. Jeśli podejmie inną niż zrobiłbym to ja z żoną… no cóż będę mógł mieć pretensje do siebie. Chcę jednak, by żyła według własnego sumienia, nie mojego. Byłem, bo mam dość rządu zniewalającego nas, dzielącego i prowadzącego do obecnej sytuacji. Niestety jak pokazał dzisiejszy dzień niewiele muszą już robić władze, by nas skłócić.
Niedawno, gdy Margot z ekipą zaatakowała ciężarówkę usłyszałem od znajomego, że wbiłby nóż w moje plecy za poglądy mojego brata. Kilka dni temu myślałem, że to czasy, gdy brat stanie naprzeciw bratu. Dziś jednak obawiam się tego, co od dłuższego czasu mnie zastanawia… nie ważne co powiesz… nóż się na ciebie znajdzie. Jesteś na proteście? Jesteś lewakiem. Nie popierasz aborcji na życzenie? Jesteś katotalibem. Dokąd zmierzamy jako naród?


I nie, droga Pani Marta Lempart. Nie będzie mi Pani mówić, czy mam „wy…..ć” z protestu czy nie. Nie przeszkadzał Łukasz Kohut z Maciej Kopiec na protestach w Rybniku to niech Pani nie decyduje kto ma do nich prawo. Wpuściliście polityków już pierwszego dnia. Jeśli będę miał ochotę i czuł potrzebę to na protest pójdę, droga Pani. Nie będzie mi też Pani mówiła, czy wolno mi się wypowiadać czy nie, bo jestem mężczyzną! Coś tu chyba zaszło za daleko

Grafika z mediów społecznościowych Michała Tomana

Pozostali radni z Czerwionki-Leszczyn nie zabrali publicznie głosu w tej sprawie lub nie założyli konta publicznego w mediach społecznościowych. Wiemy, że część z nich z różnych przyczyn boi się wypowiedzieć. Jeśli któryś z radnych chciałby podzielić się swoim zdaniem na ten temat, zapraszamy do kontaktu.

Wypowiedź Prezydenta Rybnika

Warto przytoczyć także wypowiedź Prezydenta Rybnika – Piotra Kuczery:

Solidaryzuję się, ze wszystkim mądrymi i odważnymi kobietami, które jasno wyrażają swoje zdanie walcząc o prawo wyboru. Jestem z Was dumny! Zawstydzacie swoją odwagą wielu mężczyzn!
„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” – uważam, że są sytuacje, w których nie wiemy jak się zachowamy, dopóki one nas nie dotyczą.
Jestem przekonany, że każda decyzja dotycząca aborcji jest ogromnym dramatem kobiet i mężczyzn, jest dramatem par, związków, rodzin.
Wiem, od wielu par, że dziś większym problemem ludzi w tym kraju jest chęć posiadania dzieci i biologiczne przeszkody, które to uniemożliwiają, niż chęć ich usuwania. To nie o to tu chodzi!
Jestem też przekonany, że decydowanie za kobiety w kwestiach dotyczących ich ciała jest barbarzyństwem! Jest ogromną nieodpowiedzialnością poruszanie tego tematu w sytuacji, kiedy panuje pandemia i mamy zupełnie inny problem.
Do zobaczenia dziś wieczorem na rynku. Uważajcie na siebie , zachowujcie zasady bezpieczeństwa, noście maski i apeluję: NIE DAJCIE SIĘ sprowokować! Siłowo ktoś inny próbuje nas uciszyć, nie walczmy tą samą bronią. #prawakobiet

Na koniec jesteśmy ciekawi jednego. Na kogo zagłosujecie następnym razem?

Zdjęcie główne: kadr z ostatniej sesji

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Za czy przeciw aborcji – czyli źle postawione pytanie

Ustawa antyaborcyjna i zakaz edukacji seksualnej. Kraj na miarę XXI wieku

Dzieci malujące w przedszkolu Previous post Budowa przedszkola w Orzeszu została zakończona!
wsparcie Next post Jastrzębskie POZ-y otrzymały wsparcie