Wszystkich Świętych

W Wszystkich Świętych nie odwiedzimy grobów bliskich

Wczoraj rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach – 31 października oraz 1 i 2 listopada. Zamknięcie cmentarzy w Wszystkich Świętych nie dotyczy pogrzebów. Poza tym, podczas konferencji Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów, by zostali w domach. Także praca zdalna ma dotyczyć większej ilości osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Ponad 20 000 zachorowań

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia odnotowuje coraz więcej zachorowań. Wczoraj było to 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Jak dalej informowano – zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – zmarło 167 osób.

Wczoraj odbyła się konferencja, na której premier ogłosił kolejne obostrzenia. Najważniejsze z nich to:

  • zamknięcie cmentarzy na 3 dni – 31.10 . do 2.11,
  • apel do seniorów o pozostanie w domach,
  • tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej – praca w systemie zdalnym.

Dalej także obowiązują wszystkie poprzednie obostrzenia i restrykcje.

Dlaczego tak późno?

Wielu ludzi, zwłaszcza sprzedawców ma żal do rządu, że zamknięcie cmentarzy zostało ogłoszone tak późno. Zwłaszcza, że jeszcze kilka tygodni temu zaprzeczał. Jak łatwo się domyślić jest to dla nich wielka strata – żywe kwiatki, znicze, a nawet stoiska z piernikami. Warto tutaj przytoczyć wpis z mediów społecznościowych małego, ogrodniczego gospodarstwa, pn. „Ogrodnictwo Zawiśle”:

Kochani. Rząd właśnie zamknął cmentarze. Tym samym pozbawił rodzinne gospodarstwa, takie jak nasze środków na przeżycie na całą zimę. Tak, dokładnie ze sprzedaży kwiatów na Wszystkich Świętych utrzymujemy się całą zimę, a także finansujemy zakup nasion i sadzonek warzyw na przyszły rok. Teraz, przez tą decyzję, kiepsko widzimy naszą przyszłość. Zapraszamy Was serdecznie, póki jeszcze dzisiaj mamy otwarte cmentarze, do zakupu choćby małej doniczki do postawienia, jeszcze dziś na grobie. A może do domku…
Dla nas te kilka godzin do nocy może stać się „być albo nie być”.
Jesteśmy otwarci do 23.30!
Prosimy także o udostępnianie tego posta.
Dziękujemy Wam serdecznie

Decyzja rządu budzi w sieci wiele kontrowersji. Kiedy tylko ogłoszono nowe obostrzenia na cmentarzach pojawiły się istne tłumy, a wszelkie portale informacyjne publikowały zdjęcia licznych korków do wjazdu na cmentarze. Oto kilka komentarzy, znajdujących się pod postem Kancelarii Premiera w mediach społecznościowych:

Brawo! Teraz wszyscy ludzie ruszyli masowo na cmentarze żeby zawieźć kwiaty i znicze i w jednym czasie jest więcej ludzi niż na wszystkich świętych!
Bo tak trudno było poinformować o tym wcześniej

Mogliście ogłosić to jeszcze później, dziękujemy za zostanie z towarem i stratę pieniędzy, ale sklepy i kościoły otwarte, ludzie codziennie gromadzą się na protestach ,kto podejmuje te decyzje?! Rządzą nami ludzie chorzy psychicznie. Wasz koniec nadchodzi albo już nadszedł

Ale tak wszystkie-wszyściutkie, czy jednak będziemy licytować się w bólu?

Porażka z tymi wszystkimi 'zasadami bezpieczeństwa’.
Zamknijcie cmentarze od soboty a w piątek od godziny 16 zróbcie natłok, który rozłożyłby się na 3 dni. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Nie wspominając o osobach, które sprzedają kwiaty i znicze. Teraz to będą chyba musieli je jeść by przetrwać. Żenada

Jedno trzeba przyznać. W ostatnich dniach coraz trudniej znaleźć ludzi, którzy popierają decyzje obecnego rządu.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Jaroch Previous post Odwołano Krzysztofa Jarocha ze stanowiska dyrektora CKW
Bieg po moczkę i makówki Next post Czas święto biegania czyli „Bieg po moczkę i makówki”