rok po pożarze

Co z familokiem Wspólnoty Mieszkaniowej? Rok po pożarze…(GALERIA)

Rok po pożarze familoków, w budynku należącym w części do Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Wolności 25, nadal trwają intensywne prace remontowo-budowalne. Budynek w dalszym ciągu pozostaje wyłączony z użytkowania. Tym samym, mieszkańcy nie mogą powrócić do swoich mieszkań, chociaż wszyscy by tego chcieli. Robimy wszystko, by stało się to jak najszybciej.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Na dzień dzisiejszy mamy zrobiony dach wraz z instalacją odgromową, zostały wymienione stropy oraz stolarka okienna i drzwiowa. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zostały wyczyszczone ościeża, elewacja, odtworzono pierwotne otwory okienne i drzwiowe oraz przeprowadzono renowację zewnętrznych elementów architektonicznych. W mieszkaniach i w części wspólnej jest nowa instalacja elektryczna. W dwóch mieszkaniach na parterze są rozebrane podłogi i oczekują na zrobienie wylewek. Jedno z nich jest już wyposażone w nową instalację wodno-kanalizacyjną. W mieszkaniu na poddaszu trwają prace z ociepleniem dachu i obudową p-poż. stropów i ścian.

Koszt remontu

Dotychczasowy koszt samego remontu i odbudowy części budynku należącej do WM to 410.000,00 zł. I etap odbudowy, tj. odtworzenie więźby dachowej i pokrycia dachowego wraz z wymianą stropów był możliwy m.in. dzięki dotacjom, jakie udało nam się pozyskać, dzięki złożonym wnioskom:

  • Od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w wysokości 100.000,00zł.,
  • Dotacji Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w wysokości 100.000,00zł.,
  • Ogromnym wsparciem finansowym na rozpoczęcie kolejnych prac były środki finansowe w wysokości 60.000,00 zł., pochodzące ze zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Luxtorpeda w Czerwionce-Leszczynach pod nazwą „Pożary Familoków”, które mieszkańcy WM po ich otrzymaniu dobrowolnie i jednomyślnie przekazali na konto WM, celem dofinansowania dalszego remontu,
  • Pomoc finansowa osób prywatnych oraz zbiorki przez nie zorganizowane, bezpośrednio po pożarze. Dla mieszkańców WM były kolejną cegiełka przybliżającą nas do powrotu do domu.

Przed nami jeszcze wiele pracy. Mieszkania na parterze nie mają podłóg, na ścianach trzeba położyć tynki. Trzeba wykonać nową instalację wodno-kanalizacyjną w dwóch mieszkaniach i w części wspólnej. W częściach wspólnych obudować ściany, sufity, podłogi w systemie p-poż. To, co potrafimy, żeby obniżyć koszty robimy sami, własnymi rękami. Tak było w przypadku większości rozbiórek czy skuwania tynków.

Podłączenie CO może opóźnić powrót mieszkańców do domu

To, czym się martwimy najbardziej to planowane podłączenie do sieci miejskiej centralnego ogrzewania. Wykonanie nowej instalacji CO w mieszkaniach i częściach wspólnych to kolejna duża i kosztowna inwestycja, ale przede wszystkim wielka niewiadoma. Z uwagi na to, że jest to odrębny projekt i odrębne pozwolenie na jego wykonanie nie musimy czekać na odbiór końcowy tych prac, ponieważ budynek przed pożarem nie był w tą instalację wyposażony. Z tego powodu, po zakończeniu odbudowy i remontu budynku chcielibyśmy zgłosić odbiór, by budynek został dopuszczony do użytkowania. Wiemy, że jest taka możliwość, dlatego jako Zarządca WM podejmę wszelkie kroki, by tak się stało i mieszkańcy WM mogli powrócić do swoich domów, odzyskać dach nad głową i czekać na rozpoczęcie prac związanych z podłączeniem budynku do sieci miejskiej CO, które mają zostać wykonane w okresie od czerwca do września 2021r. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że mieszkańcy części budynku należącej do Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny mogą nie mieć takiej możliwości. Pomimo tego, że remont tamtych mieszkań jest praktycznie zakończony, powrót do nich będzie możliwy najwcześniej w październiku 2021, gdy zostanie przeprowadzona próba CO. Do tego czasu nie wiedzieć czemu wyremontowane mieszkania najprawdopodobniej będą stały puste…

Dziękujemy!

Nikt z nas nie może cofnąć czasu i zmienić wydarzeń z dnia 18.02.2020 roku, ale możemy zacząć wszystko od nowa i dopisać do tej historii nowe, szczęśliwe zakończenie. Każdemu Dobremu Aniołowi, który był, jest i będzie z nami w miejscu, w którym rozegrała się ta tragedia, każdemu kto brał, bierze i będzie brał udział w odbudowie i remoncie naszego domu, za cierpliwość, za wytrwałość, za zrozumienie, każdej parze rąk i każdemu wielkiemu sercu – w tym miejscu składam w imieniu Mieszkańców WM ogromne Wyrazy Wdzięczności i Podziękowania. Bez Was nie dalibyśmy rady!!!

Autor: Aleksandra Szymura

Fotografie zostały nadesłane przez autorkę.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Płonie familok na ulicy Hallera!

Czerwionka: płonie drugi familok! Tym razem na ul. Wolności!

Pożary familoków [GALERIA]

Czerwionka-Leszczyny budzi się po tragedii

Podpalacz z Czerwionki-Leszczyn usłyszał zarzuty i przyznał się do winy!

Kiedy uda się odbudować familoki? Straty to ponad 2 mln zł

Spalone familoki. Co dalej?

Stowarzyszenie Luxtorpeda przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta oraz Ośrodka Pomocy Społecznej uruchomili zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w pożarach

Fundacja JSW dla poszkodowanych w pożarach familoków przekazała 198 000 zł

Metalowe serduszko na nakrętki Orzeskie Centrum Nakrętkowe Previous post Orzeskie Centrum Nakrętkowe
Next post Policjanci zatrzymali pseudokibiców