Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze od 15 maja

Jakiś czas temu ogłoszono Zmiany w programie Czyste Powietrze”. Znamy już termin naboru wniosków w w zreformowanym programie. Wnioski w nowej odsłonie ruszą 15 maja. Co się zmieni w programie?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Od 15 maja – podstawowy poziom dofinansowania

Głowna zmiana to zniesienie siedmiu grup dofinansowania i uzależnienia go od wysokości dochodów. Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł. Jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

„Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe”

– wyjaśnia Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

„Czyste Powietrze” na gov.pl

W maju, jeszcze przed uruchomieniem naboru do „Czystego Powietrza” na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się podstrona dedykowana programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.

Przepisy umożliwiające wsparcie najuboższych

Procedowane są także zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała do zaopiniowania projekt ustawy przewidującej wydawanie przez samorządy gminne zaświadczeń potwierdzających prawo gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu.

Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Sektor bankowy w „Czystym Powietrzu”

W dniu 30 kwietnia, NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów.

PGNiG strategicznym partnerem „Czystego Powietrza”

Wraz z uruchomieniem naboru na nowych zasadach, czyli od 15 maja, w program „Czyste Powietrze” zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek.

103 mld zł na walkę ze smogiem

Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

Rybnicki Punkt Konsultacyjny

Do kontaktu zaprasza Rybnicki Punkt Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Pracownicy punktu służą wsparciem merytorycznym jak również pomocą w wypełnieniu wniosku. Również teraz w dobie pandemii i ograniczeń są wstanie wypełnić wniosek.

Jedynym zadaniem mieszkańców jest odebranie e-maila z wypełnionym wnioskiem, wydrukowanie go i wysłanie wraz z załącznikami do WFOŚ w Katowicach

informuje nas Michał Toman koordynator punktu

Obecnie punkt pracuje zdalnie. Oprócz tradycyjnych form kontaktu wprowadzono możliwość połączenia poprzez aplikację Skype.

www.powietrzerybnik.pl
e-mail: [email protected]
tel. 517 664 090
Skype Czyste Powietrze Rybnik- Punkt Konsultacyjny

W spokojniejszych czasach pracownicy będą przyjmowali w biurze przy ul. Rudzka 13 budynek A

Przypomnijmy, że punkt obsługuje mieszkańców Rybnika w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Rybnika.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

przedszkola Rybnik Previous post Sanepid nie rekomenduje otwarcia żłobków i przedszkoli
KWK Jankowice Next post Ponad 180 zakażeń w kopalniach Jankowice i Murcki-Staszic