RYFAMA zostanie zamknięta. Przetrwała 125 lat
RYFAMA, czyli Rybnica Fabryka Maszyn, zostanie zamknięta. Przetrwała 125 ciężkich lat, w tym zawirowań wojennych, a pokonał ją niewidzialny wróg – koronawirus.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
O zamknięciu RYFAMY zadecydował jej ówczesny właściciel, grupa FAMUR. Prace stracą 204 osoby. Jego zamknięcie Famur tłumaczy koniecznością dopasowania struktur produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynkowych wobec spowolnienia w górnictwie i pandemii.
W Rybniku powstawały przenośniki zgrzebłowe – stosowane w górnictwie urządzenia do transportu urobku. Teraz FAMUR zdecydował o skoncentrowaniu ich produkcji w zakładzie w Nowym Sączu i zamknięciu rybnickiej fabryki.
Koniec zakładu z tradycjami
Należąca do Grupy FAMUR RYFAMA to zakład o ponad 125-letniej tradycji. Po zmianach ustrojowych kilka razy zmieniała właściciela.
Do 2010 roku jej właścicielem była Grupa Kapitałowa Gwarant. Później firma postanowiła jednak wycofać się z branży górniczej i sprzedała 90 proc. udziałów przedsiębiorstwu Kopex.
W 2016 roku Kopex przejęła katowicka firma TDJ, właściciel większościowego pakietu FAMURU. Tym samym RYFAMA stała się oddziałem Grupy FAMUR.
Właściciele tłumaczą, że decyzja o przeniesieniu produkcji do jednego zakładu zamiast wynika z analizy obecnej sytuacji rynkowej.
(…) Kontrahenci wstrzymują inwestycje w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników zgrzebłowych.
Szacuje się, że średniomiesięczna sprzedaż w obszarze przenośników w roku 2020 zmniejszy się do poziomu około 8 mln zł z około 30 mln złotych w roku 2019.
Koronawirus odebrał perspektywę rozwoju
Zarząd grupy ocenia, że sytuacja prawdopodobnie nie poprawi się w perspektywie ani krótko-, ani średnioterminowej.
Potwierdzeniem tych zmian jest również otrzymana 23 kwietnia 2020 roku informacja z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia, w tym przenośniki zgrzebłowe, w następstwie wystąpienia w tym przedsiębiorstwie stanu siły wyższej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. – podaje FAMUR.
Załamanie gospodarcze wywołane epidemią SARS CoV-2 pokonało fabrykę, która przetrwała dwie wojny światowe i komunizm.
RYFAMA zamknięta. Smutny koniec.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?