RYFAMA zostanie zamknięta. Przetrwała 125 lat

RYFAMA, czyli Rybnica Fabryka Maszyn, zostanie zamknięta. Przetrwała 125 ciężkich lat, w tym zawirowań wojennych, a pokonał ją niewidzialny wróg – koronawirus.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


O zamknięciu RYFAMY zadecydował jej ówczesny właściciel, grupa FAMUR. Prace stracą 204 osoby. Jego zamknięcie Famur tłumaczy koniecznością dopasowania struktur produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynkowych wobec spowolnienia w górnictwie i pandemii.

W Rybniku powstawały przenośniki zgrzebłowe – stosowane w górnictwie urządzenia do transportu urobku. Teraz FAMUR zdecydował o skoncentrowaniu ich produkcji w zakładzie w Nowym Sączu i zamknięciu rybnickiej fabryki.

Koniec zakładu z tradycjami

Należąca do Grupy FAMUR RYFAMA to zakład o ponad 125-letniej tradycji. Po zmianach ustrojowych kilka razy zmieniała właściciela.

Do 2010 roku jej właścicielem była Grupa Kapitałowa Gwarant. Później firma postanowiła jednak wycofać się z branży górniczej i sprzedała 90 proc. udziałów przedsiębiorstwu Kopex.

W 2016 roku Kopex przejęła katowicka firma TDJ, właściciel większościowego pakietu FAMURU. Tym samym RYFAMA stała się oddziałem Grupy FAMUR.

Właściciele tłumaczą, że decyzja o przeniesieniu produkcji do jednego zakładu zamiast wynika z analizy obecnej sytuacji rynkowej.

(…) Kontrahenci wstrzymują inwestycje w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników zgrzebłowych.

Szacuje się, że średniomiesięczna sprzedaż w obszarze przenośników w roku 2020 zmniejszy się do poziomu około 8 mln zł z około 30 mln złotych w roku 2019.

Koronawirus odebrał perspektywę rozwoju

Zarząd grupy ocenia, że sytuacja prawdopodobnie nie poprawi się w perspektywie ani krótko-, ani średnioterminowej.

Potwierdzeniem tych zmian jest również otrzymana 23 kwietnia 2020 roku informacja z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia, w tym przenośniki zgrzebłowe, w następstwie wystąpienia w tym przedsiębiorstwie stanu siły wyższej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. – podaje FAMUR.

Załamanie gospodarcze wywołane epidemią SARS CoV-2 pokonało fabrykę, która przetrwała dwie wojny światowe i komunizm.

RYFAMA zamknięta. Smutny koniec.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Czechy Previous post Protesty w pobliżu granicy w Chałupkach i Cieszynie
maseczki dla dzieci Next post Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy rozdaje darmowe maseczki dla dzieci z Czerwionki-Leszczyn!