RYFAMA zostanie zamknięta. Przetrwała 125 lat

RYFAMA, czyli Rybnica Fabryka Maszyn, zostanie zamknięta. Przetrwała 125 ciężkich lat, w tym zawirowań wojennych, a pokonał ją niewidzialny wróg – koronawirus.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


O zamknięciu RYFAMY zadecydował jej ówczesny właściciel, grupa FAMUR. Prace stracą 204 osoby. Jego zamknięcie Famur tłumaczy koniecznością dopasowania struktur produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynkowych wobec spowolnienia w górnictwie i pandemii.

W Rybniku powstawały przenośniki zgrzebłowe – stosowane w górnictwie urządzenia do transportu urobku. Teraz FAMUR zdecydował o skoncentrowaniu ich produkcji w zakładzie w Nowym Sączu i zamknięciu rybnickiej fabryki.

Koniec zakładu z tradycjami

Należąca do Grupy FAMUR RYFAMA to zakład o ponad 125-letniej tradycji. Po zmianach ustrojowych kilka razy zmieniała właściciela.

Do 2010 roku jej właścicielem była Grupa Kapitałowa Gwarant. Później firma postanowiła jednak wycofać się z branży górniczej i sprzedała 90 proc. udziałów przedsiębiorstwu Kopex.

W 2016 roku Kopex przejęła katowicka firma TDJ, właściciel większościowego pakietu FAMURU. Tym samym RYFAMA stała się oddziałem Grupy FAMUR.

Właściciele tłumaczą, że decyzja o przeniesieniu produkcji do jednego zakładu zamiast wynika z analizy obecnej sytuacji rynkowej.

(…) Kontrahenci wstrzymują inwestycje w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników zgrzebłowych.

Szacuje się, że średniomiesięczna sprzedaż w obszarze przenośników w roku 2020 zmniejszy się do poziomu około 8 mln zł z około 30 mln złotych w roku 2019.

Koronawirus odebrał perspektywę rozwoju

Zarząd grupy ocenia, że sytuacja prawdopodobnie nie poprawi się w perspektywie ani krótko-, ani średnioterminowej.

Potwierdzeniem tych zmian jest również otrzymana 23 kwietnia 2020 roku informacja z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia, w tym przenośniki zgrzebłowe, w następstwie wystąpienia w tym przedsiębiorstwie stanu siły wyższej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. – podaje FAMUR.

Załamanie gospodarcze wywołane epidemią SARS CoV-2 pokonało fabrykę, która przetrwała dwie wojny światowe i komunizm.

RYFAMA zamknięta. Smutny koniec.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Czechy Previous post Protesty w pobliżu granicy w Chałupkach i Cieszynie
maseczki dla dzieci Next post Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy rozdaje darmowe maseczki dla dzieci z Czerwionki-Leszczyn!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds