Rondo w Dębieńsku. Kiedy powiat wywiąże się z umowy?

Rondo w Dębieńsku. Kiedy powiat wywiąże się z umowy?

Ponad rok temu opisywaliśmy sprawę ronda w Czerwionce-Leszczynach (Dębieńsku). Rondo, chyba najbrzydsze w całej gminie jest bardzo często uczęszczane ze względu na wjazd na Autostradę A1. Jak ustaliliśmy w zeszłym roku, na mocy porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa a powiatem rybnickim – przez 5 lat, to powiat odpowiada za jego uporządkowanie. Niestety, nic w tym zakresie się nie dzieje. Dlaczego? Mamy odpowiedź powiatu.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

Przypominamy sprawę

O chyba najbrzydszym rondzie w gminie pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy – opisywaliśmy wtedy, że na rondzie w Dębieńsku, eksploatowanym bardzo intensywnie przez kierowców z powodu wjazdu na autostradę A1 – rosną chwasty. Ewentualnie można się jeszcze spodziewać w jego okolicach bilbordów wyborczych i reklam znanych marketów. Gmina twierdziła, że nie może nic z nim zrobić, ponieważ rondo należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednak odpowiedź od GDDKiA nie pozostawiła złudzeń:

23 czerwca 2017 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa, a powiatem rybnickim na okres 5 lat. Przez ten czas to powiat rybnicki odpowiada za jego uporządkowanie

poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Według porozumienia zawartego na grubo przed pandemią, czyli 23 czerwca 2017 roku Zarząd Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego ma obowiązek je zagospodarować:

Dotychczasowy Zarządca Drogi, a Przejmujący Zarządca Drogi przejmuje utrzymanie i zarządzanie wyspą centralną ronda, w zakresie jej zagospodarowania i utrzymania, w tym nasadzenia i pielęgnacji zieleni

czytamy w porozumieniu

Po długiej drodze i znalezieniu wreszcie odpowiedzialnej jednostki otrzymaliśmy kolejną odpowiedź. Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy telefonicznej z Dyrektorem Zarządu Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego:

Planujemy niską zieleń w kształcie dębu i taki projekt ma powstać. W 2021 roku ma zostać zrobiona całość. Jest dokumentacja zlecona, opracowywana. Bardzo ciekawie ma być to rozwiązane. Niska zieleń pomieszana gatunkami, ma wyglądać jak liście dębu. Na rondzie miał być postument w kształcie dębu, ale nie została wyrażona zgoda na to. Mamy zarezerwowane pieniądze na to, ale nie mam wiedzy kiedy wpłynie dokumentacja do nas. Jak wpłynie będzie robione

Plany

Naciskając na powiat otrzymaliśmy wtedy plany jak rondo ma wyglądać. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wracamy do sprawy

Czas mija i nadal nic się w tej kwestii nie dzieje. Zapytaliśmy powiat o powody. Taką odpowiedź otrzymaliśmy:

No właśnie, jak Dyrektor Adam Pszczółka sam słusznie zauważył, czas porozumienia szybko się kończy. Może właśnie o to chodzi, by minął i powiat nie musiał się w owego porozumienia wywiązać? Mamy nadzieję, że nie. Gorąco wierzymy, że powiat wywiąże się ze swoich deklaracji.

A przecież nie trzeba jakiś niesamowitych projektów. Wystarczyło nasadzić tańszych kwiatków i rabatek, by rondo po prostu wyglądało jak rondo, a nie łąka z chwastami. Kto wie, może kiedyś się doczekamy?

Sprawa dla niektórych może wydać się mało znacząca, jednak dla mieszkańców Dębieńska, gdzie jak sami utrzymują „nie ma nic” jest tylko kolejnym dowodem na to, że ich miejscowość jest stale pomijana we wszystkim.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.