Rondo przy autostradzie A1 w Dębieńsku. Kiedy doczekamy się jego uporządkowania?

Minęły niedawno święta Bożego Narodzenia. Mieszkańcy, a także turyści, spieszący z prezentami do rodzin na święta mogli podziwiać pięknie udekorowaną gminę Czerwionka – Leszczyny, w tym pięknie przyozdobione ronda. Zwłaszcza dla dzieci jest to zazwyczaj wielka atrakcja. Jednakże jedno z często uczęszczanych nie budzi zachwytu…

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Podczas świątecznej aury można było przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czerwionki – Leszczyn:

Dekoracje świąteczne pojawią się we wszystkich dzielnicach i sołectwach gminy. Część z zamontowanych już nie jest jeszcze podświetlona, nastąpi to w najbliższych dniach. Gmina jest rozległa, dlatego ozdoby montowane są one stopniowo.

Było naprawdę pięknie.

Faktycznie, część została przystrojona. Wyglądało to naprawdę pięknie. Tutaj zdjęcia, pozyskane z oficjalnej strony gminy:

Co widzieli mieszkańcy Dębieńska?

Niestety, na rondzie w Dębieńsku, eksploatowanym bardzo intensywnie przez kierowców, z powodu wjazdu na autostradę A1, rosną sobie chwasty. Ewentualnie można się jeszcze spodziewać w jego pięknych okolicach bilbordów wyborczych i reklam znanym marketów. Gmina twierdziła, że nie może nic z nim zrobić, ponieważ rondo należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rondo przy autostradzie A1 w Dębieńsku.

Próba rozwiązania problemu.

Postanowiłam więc, jako Członek Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy oraz mieszkanka Dębieńska, coś z tym zrobić. Uważam, że psuje ono wygląd Dębieńska i jest brzydką wizytówką naszej gminy, nawet jeśli gmina bezpośrednio za nie, nie odpowiada. Wysłałam takie pismo:

Rezultat?

Jak widać na zamieszczonym dokumencie pismo zostało wysłane (listem poleconym) w październiku 2019 roku. Długo zostało ono bez odpowiedzi.

Zadzwoniłam, więc do tej instytucji i po wielu telefonach otrzymałam taką odpowiedź:

23 czerwca 2017 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa, a powiatem rybnickim na okres 5 lat. Przez ten czas to powiat rybnicki odpowiada za jego uporządkowanie.

Moje zdziwienie było ogromne. Wysłałam zatem kolejne pismo z prośbą o udzielenie mi informacji publicznej w sprawie porozumienia. Reakcja tym razem była natychmiastowa. Listem poleconym przyszło całe porozumienie (nr 20212017), z którego jasno wynika, że:

„Dotychczasowy Zarządca Drogi, a Przejmujący Zarządca Drogi przejmuje utrzymanie i zarządzanie Wyspą centralną ronda, w zakresie jej zagospodarowania i utrzymania, w tym nasadzenia i pielęgnacji zieleni ( w rozumieniu art. 20 pkt 16 Ustawy o drogach publicznych)”.

Porozumienie zostało zawarte w dniu 23.06.2017 roku!

Kolejna długa droga załatwiania sprawy – tym razem do powiatu

Po telefonach do powiatu przekierowano mnie do Zarządu Dróg Powiatowych. Od Dyrektora Dróg Powiatowych otrzymałam taką informację:

Planujemy niską zieleń w kształcie dębu i taki projekt ma powstać. W 2021 roku ma zostać zrobiona całość. Jest dokumentacja zlecona, opracowywana. Bardzo ciekawie ma być to rozwiązane. Niska zieleń pomieszana gatunkami, ma wyglądać jak liście dębu. Na rondzie miał być postument w kształcie dębu, ale nie została wyrażona zgoda na to. Mamy zarezerwowane pieniądze na to, ale nie mam wiedzy kiedy wpłynie dokumentacja do nas. Jak wpłynie będzie robione.

Poprosiłam zatem o plany/projekty/wizualizacje tego ronda. Zostałam skierowana w tej sprawie do kolejnych pracowników dróg powiatowych, którzy poinformowali mnie, że muszę wysłać kolejne pismo z prośbą o informację publiczną. Wysyłam zatem kolejne listy polecone. Jeśli otrzymam odpowiedź i projekty ronda – opublikuję je w naszym portalu lokalsi.net. Wszystko jednak wskazuje na to, że na rondo, którego nie trzeba będzie się wstydzić przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Pościg za Rybniczaninem
Next post Rybnik: Zmiana organizacji ruchu na ul. Chrobrego