Remont zameczku w Leszczynach dobiega końca

Końca dobiegają prace modernizacyjne wokół zameczku w Leszczynach. Zakres prac obejmował m.in. remont i przebudowę zabytkowego budynku zameczku, budowę budynku sanitarno-gospodarczego, zagospodarowanie terenu dawnego zespołu dworsko-parkowego wraz z montażem wyposażenia o charakterze rekreacyjnym.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Prace remontowe

W samym budynku zameczku w Leszczynach przeprowadzono m.in. wymianę stropów z drewnianych na stalowo-żelbetowe, przebudowę ścian wewnętrznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, wykonanie dźwigu osobowego wewnątrz obiektu, naprawę i wymianę tynków, wymianę stolarki otworowej, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych c.o., naprawę i konserwację więźby dachowej czy wymianę pokrycia dachowego. O wpływie finalizacji inwestycji na życie społeczności lokalnej wypowiedział się Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda:

Zameczek w Leszczynach to jedno z miejsc w naszej gminie z bardzo bogatą historią. Od bardzo dawna mieszkańcy wnioskowali, aby właśnie tutaj powstała strefa, która będzie im służyć. Dlatego Rada Miejska na wniosek burmistrza postanowiła przekazać odpowiednie środki na ten cel. Myślę, że z atrakcji skorzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i regionu.

Zabytkowy budynek, nowoczesny park

Pace dotyczące zabytkowego zameczku w Leszczynach nawiązują do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, Konrada Bartelta, w miejsce dawnego drewnianego dworu. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych śląskich budowli rezydencjalnych tamtych czasów.

Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć posesji – dążyli więc do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny wygląd. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzono także klatkę schodową, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostały odrestaurowane. Zagospodarowanie terenu za budynkiem komentuje Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny:

Siłownia, urządzenia „street workout”, jak plac zabaw, wpisano w okrąg otoczony zielenią i kwiatami. Całość uzupełnia odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej. Jest także boisko, którego teren zimą zmieni się w lodowisko. To kolejna oczekiwana przez mieszkańców atrakcja. Powstały także miejsca do wypoczynku przy stawie obok zameczku – stoliki z krzesłami oraz betonowe leżaki. Zależy nam, by otoczenie zameczku i sam obiekt wyglądały tak pięknie zawsze, dlatego zatrudniliśmy firmę ochroniarską, która monitoruje i chroni teren przez całą dobę. Niestety, często spotykamy się dewastacjami i aktami wandalizmu na terenie naszej gminy.

Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna zabytkowego zameczku w Leszczynach i jego otoczenia pochłonęła ok. 14 mln zł. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych i z budżetu państwa.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Bezpłatne poniedziałki w Aquarion

Industriada także na familokach

“Podróż do przyszłości” w Palowicach

Kontener na bioodpady Previous post Bez kontenerów na bio w Czerwionce-Leszczynach
Next post Olimpiada Lekkoatletyczna w Wodzisławiu

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds