Pszów: Spalarni nie będzie!

21 stycznia radni wydali oświadczenie, że nie powstanie spalarnia podkładów kolejowych.

Terenem po byłej kopalni „Anna” zainteresowany był przedsiębiorca

Podczas grudniowej sesji radni mieli podjąć decyzję w sprawie sprzedaży działki. Jednak do akcji włączyło się Stowarzyszenie Ratujmy Pszów. Po ich protestach nie podjęto decyzji.

Inwestycja nie powstanie

Radni nie zdecydowali się rozmawiać dalej z inwestorem. Jak tłumaczył Radiu 90, Marcin Grzenia – wiceprzewodniczący Rady Miasta w Pszowie:

Pojawili się inwestorzy, z myślę że, ciekawym, ale jednak kontrowersyjnym pomysłem wybudowania tej instalacji. Spotkaliśmy się z tymi panami kilka razy w ramach rady na komisji. Przedstawiali to dość, że tak powiem, obiecująco. Według nich instalacja nie miała zagrażać ani zdrowiu, ani środowisku. Jednak temat w mieście odbił się szerokim echem. Z jednej strony obawa, a z drugiej (nie chcę żeby to zabrzmiało pod publikę) wzięliśmy te głosy mieszkańców pod uwagę. Jenak większość nie była przychylna temu pomysłowi.

Miasto sięgnęło także o opinię Głównego Instytutu Górnictwa. Mimo pozytywnych głosów, konsultacji nie podjęto. Rada zastrzega jednak, że nie wyklucza innych inwestorów na tym terenie.

Oświadczenie Rady Miejskiej w Pszowie


„W związku z pojawiającymi się informacjami o planowanej na terenie naszego miasta budowie instalacji zgazowywania podkładów kolejowych, pragniemy poinformować, że Rada Miejska w Pszowie podjęła decyzję o odstąpieniu od działań zmierzających do budowy takiej instalacji.
Radni Rady Miejskiej rozpatrywali możliwość lokalizacji tego typu instalacji w naszym mieście, ponad półroczny czas był niezbędny do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, tak aby móc jak najbardziej szczegółowo zapoznać się z tematem funkcjonowania takich instalacji. Radni Rady Miejskiej musieli wziąć pod uwagę, między innymi aspekt środowiskowy i społeczny.
Pomimo informacji, że przy zachowaniu pełnych rygorów technologicznych instalacja taka jest instalacją bezpieczną dla ludzi i środowiska radni uznali, że ewentualne odstępstwa od rygorów technologicznych, czy awaria instalacji mogłaby potencjalnie mieć wpływ na otoczenie.
Mając na uwadze zgłaszane opinie mieszkańców i prowadzone z mieszańcami rozmowy a także powyższe wątpliwości, radni podjęli decyzję o odstąpieniu od rozmów z wnioskodawcami. Tym samym taki zakład w naszym mieście nie powstanie.

W imieniu Rady Miasta w Pszowie Marcin Grzenia Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Pszowie”.

Źródło: Radio90

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Wodzisław: rusza budowa „Oazy Aktywności”
Next post Zatrzymano producenta narkotyków