Pszów: Spalarni nie będzie!

21 stycznia radni wydali oświadczenie, że nie powstanie spalarnia podkładów kolejowych.

Terenem po byłej kopalni „Anna” zainteresowany był przedsiębiorca

Podczas grudniowej sesji radni mieli podjąć decyzję w sprawie sprzedaży działki. Jednak do akcji włączyło się Stowarzyszenie Ratujmy Pszów. Po ich protestach nie podjęto decyzji.

Inwestycja nie powstanie

Radni nie zdecydowali się rozmawiać dalej z inwestorem. Jak tłumaczył Radiu 90, Marcin Grzenia – wiceprzewodniczący Rady Miasta w Pszowie:

Pojawili się inwestorzy, z myślę że, ciekawym, ale jednak kontrowersyjnym pomysłem wybudowania tej instalacji. Spotkaliśmy się z tymi panami kilka razy w ramach rady na komisji. Przedstawiali to dość, że tak powiem, obiecująco. Według nich instalacja nie miała zagrażać ani zdrowiu, ani środowisku. Jednak temat w mieście odbił się szerokim echem. Z jednej strony obawa, a z drugiej (nie chcę żeby to zabrzmiało pod publikę) wzięliśmy te głosy mieszkańców pod uwagę. Jenak większość nie była przychylna temu pomysłowi.

Miasto sięgnęło także o opinię Głównego Instytutu Górnictwa. Mimo pozytywnych głosów, konsultacji nie podjęto. Rada zastrzega jednak, że nie wyklucza innych inwestorów na tym terenie.

Oświadczenie Rady Miejskiej w Pszowie


„W związku z pojawiającymi się informacjami o planowanej na terenie naszego miasta budowie instalacji zgazowywania podkładów kolejowych, pragniemy poinformować, że Rada Miejska w Pszowie podjęła decyzję o odstąpieniu od działań zmierzających do budowy takiej instalacji.
Radni Rady Miejskiej rozpatrywali możliwość lokalizacji tego typu instalacji w naszym mieście, ponad półroczny czas był niezbędny do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, tak aby móc jak najbardziej szczegółowo zapoznać się z tematem funkcjonowania takich instalacji. Radni Rady Miejskiej musieli wziąć pod uwagę, między innymi aspekt środowiskowy i społeczny.
Pomimo informacji, że przy zachowaniu pełnych rygorów technologicznych instalacja taka jest instalacją bezpieczną dla ludzi i środowiska radni uznali, że ewentualne odstępstwa od rygorów technologicznych, czy awaria instalacji mogłaby potencjalnie mieć wpływ na otoczenie.
Mając na uwadze zgłaszane opinie mieszkańców i prowadzone z mieszańcami rozmowy a także powyższe wątpliwości, radni podjęli decyzję o odstąpieniu od rozmów z wnioskodawcami. Tym samym taki zakład w naszym mieście nie powstanie.

W imieniu Rady Miasta w Pszowie Marcin Grzenia Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Pszowie”.

Źródło: Radio90

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Wodzisław: rusza budowa „Oazy Aktywności”
Next post Zatrzymano producenta narkotyków

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds