Wodzisław: rusza budowa „Oazy Aktywności”

14 stycznia w rejonie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu rozpoczęły się prace budowlane, związane z rozbudową budynku, a także przystosowaniem terenu przy ul. Wałowej 30.

Obszar wokół PCPR będzie wyłączony z użytkowania

Z powodu rozbudowy obszar ten zostanie całkowicie wyłączony z użytku dla samochodów osobowych. Powiat wodzisławski otrzymał dofinansowanie z budżetu UE i państwa na prawie 3,8 mln zł. Jeden z budynków dawnego kompleksu szpitalnego zostanie zaadaptowany na budynek usługowy przeznaczony na cele społeczne.

Jak będzie wyglądał budynek?

Po rozbudowie budynek ma otrzymać formę dwóch przenikających się brył prostopadłościennych (parter i piętro). Na parterze ma powstać sala do ćwiczeń, zaplecze sanitarne, szatnia oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Na przecięciu brył będzie ogród zimowy. Nie zabraknie windy i WC. Na I piętrze zaprojektowano salę szkoleniowo-warsztatową przeznaczoną dla 30 osób. W pobliżu zaplanowano również parking na 10 samochodów (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych).

Stworzona zostanie również przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa w miejscu istniejącego ogrodu oraz ścieżka edukacyjna. Zostanie także wymieniona nawierzchnia ciągów pieszo-jezdnych. Całość obszaru ma wpisywać się w założenia hortiterapii, tzw. terapii związanej z przebywaniem w ogrodzie. Na opisywanym obszarze będą również ławki, hamaki, kwiaty. Zostaną zasadzone nowe drzewa i krzewy. Całość będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Długa droga do sukcesu

Władze powiatu dwukrotnie ogłaszały przetarg na wyłonienie wykonawcy. Jednak za każdym razem złożone oferty przekraczały możliwości finansowe. Projekt mógł zakończyć się niepowodzeniem.

Jak tłumaczy starosta Leszek Bizoń:

Zarząd Powiatu podjął więc starania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na rzecz pozyskania dodatkowych środków. – Wystąpiliśmy do instytucji zarządzającej, czyli do Urzędu Marszałkowskiego o zmianę montażu finansowego i zwiększenie dofinansowania.

Zarząd Województwa Śląskiego zgodził się na zwiększenie finansowania z RPO z 2,8 mln zł do 3,8 mln zł. Trzeci przetarg zakończył się powodzeniem. Wygrała go firma MILIMEX S.A z Siemianowic Śląskich, a zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień tego roku.

Zdjęcia i informacje pochodzą ze strony powiatu wodzisławkiego.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn podłożył bombę w Wyrach!
Next post Pszów: Spalarni nie będzie!