COP Kolacja międzysektorowa

Pozarządowa kolacja w Rybniku

Pierwsza pozarządowa kolacja w Rybniku

Spotkania sieciujące ukierunkowane na współpracę i budowanie wzajemnych relacji w dzisiejszych czasach stają się normą. Od lat w taki sposób działa świat biznesu. Biznesowe śniadania – znane również i w Rybniku – w pewnym sensie zostały skopiowane przez świat pozarządowy. Skoro jednak poranki były już zajęte, to … czas na kolacje. 

Pierwsza pozarządowa kolacja międzysektorowa odbyła się 13 sierpnia 2020 roku w Restauracji Kassandra. Organizatorem spotkania było Centrum Organizacji Pozarządowych w Rybniku, które na zlecenie Miasta Rybnika prowadzi Fundacja Cylinder i Fundacja Imago. Sektor pozarządowy – na spotkaniu – dopisał. Obecni bowiem byli przedstawiciele zarówno największych rybnickich organizacji pozarządowych, jak i tych z ambicjami, by dołączyć do grona tych pierwszych. Wizja wymiany doświadczeń, sieciowana kontaktów czy po prostu rozmowy o problemach i codzienności okazuje się istotna dla wszystkich. Niezależnie od stażu aktywności i wysokości rocznego budżetu. W trzecim sektorze liczy się bowiem misja i zaangażowanie, oraz to w jaki sposób przekładają się one na działanie. 

Organizatorzy nie mają jednak zamiaru tworzyć koła wzajemnej adoracji, dlatego od samego początku wizja pozarządowych kolacji opierała się o transgresję sektorów. Tak właśnie! Pierwsza kolacja, była w istocie pierwszą kolacją międzysektorową. A wśród przybyłych licznie przedstawicieli trzeciego sektora, pojawili się również reprezentanci świata biznesu. Łączenie potencjałów w działaniu wydaje się zasadne i ważne dla przedstawicieli obu tych sektorów.    

Kolacja: co było na stole?

Pierwsza kolacja miała do zaoferowania wiele smakołyków. Do skonsumowania była wiedza, którą serwowali zaproszeni goście. Wśród nich był Zastępca Prezydenta Miasta Pan Piotr Masłowski i Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Pani Joanna Hawel, Pani Monika Czubak i Pani Alicja Andraszyk reprezentujące Kancelarię księgowo – podatkową AV sp. z o.o. i – na końcu – Pan Mariusz Juszczyk właściciel firmy Digital Forecast

Tę pierwszą kolację otworzył Pan Piotr Masłowski, którzy przedstawił również prognozę sytuacji organizacji pozarządowych w Rybniku na rok 2021. Prognoza wskazuje na zbliżające się zaciskanie pasa, stąd też pojawiły się nawiązania do nazwy miejsca spotkania. Mitologiczna Kassandra – jak wiadomo – jest bowiem synonimem złowróżbnej prorokini, wieszczącej nieszczęście. Piotr Masłowski nie chciał przyjmować takiej roli. Zależało mu jednak na rzetelnym przedstawieniu sytuacji miasta i jej przełożenia na następne lata. 

Ważne dla przedstawicieli NGO było również wystąpienie przedstawicieli AV sp. z o.o. Goście I Międzysektorowej Kolacji mogli poznać programy wsparcia i pomocy dla NGO w ramach funkcjonującej tarczy 4.0. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje tutaj niskooprocentowana – i bezzwrotna –  pożyczka z Funduszu Pracy oferowana organizacjom pozarządowym, w ramach której uzyskać można do 5 000,00 zł wsparcia. 

Ostatni z zaproszonych gości skrótowo zaprezentował 8 najczęściej popełnianych błędów przy sporządzaniu oferty sponsorskiej dla biznesu. Sukces w nawiązywaniu relacji międzysektorowych nie jest bowiem dziełem przypadku, a efektem dobrze zaplanowanych i przemyślanych kroków, które służą obu stronom.   

Pozarządowa kolacja: menu na przyszłość. 

Pierwsza międzysektorowa kolacja minęła. Plany są jednak ambitne, do końca roku Centrum Organizacji Pozarządowych z Rybnika planuje jeszcze dziewięć spotkań tego typu. To oznacza, że zorganizowane będą dwie kolacje w miesiącu. Wszystkie według podobnego schematu: prezentacja dwóch wybranych organizacji pozarządowych, a później dyskusja przy kolacji. . 
Co ważne, już dziś organizacje pozarządowe zainteresowane prezentacją swojej działalności lub planów na przyszłość mogą zgłaszać swój akces do udziału w prezentacjach. Miejsca jest sporo: możliwość taka otrzyma minimum osiemnaście rybickich stowarzyszeń i fundacji. O tym co będzie się działo w Centrum Organizacji Pozarządowych w Rybniku pewnie będziemy Państwa na łamach portalu obywatelskiego lokalsi.net jeszcze nie raz informować.

Koksownia Radlin z dofinansowaniem Previous post Koksownia Radlin z dofinansowaniem
Koleje Śląskie Next post Koleje Śląskie z nową ofertą

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds